Šiaurės šalių skaitymai

Lapkričio 11–17 d. Prienų Justino Marcinkevičiaus viešojoje bibliotekoje ir jos padaliniuose vyko Šiaurės šalių literatūros skaitymai. Šių metų tema – šventės Šiaurės šalyse. Skaitymams pasirinkti trys klasika tapę kūriniai: Astridos Lindgren „Pepė Ilgakojinė“, Josteino Gaarderio „Sofijos pasaulis“, Karen Blixen „Babetės puota“, kuriuos visus sieja bendra šventės Šiaurėje tema.
Patys jauniausi klausytojai kartu su švedų rašytojos Astridos Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“ herojais galėjo nusikelti į gimtadienio vakarėlį Viloje Vilaitėje, susitikti su Pepės Ilgakojinės arkliu ir beždžionėle Ponu Nilsonu. O pati Pepė Ilgakojinė Prienų rajone spėjo aplankyti net keletą bibliotekų ir mokyklų!
Lapkričio 12 d. Pepė Ilgakojinė svečiavosi Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos Vaikų literatūros skyriuje, kur vaikams pasakojo, kaip švenčia gimtadienį.Taip pat vaikai bandė įsivaizduoti, kokio skonio yra ypatingieji Pepės gimtadienio pyragaičiai, „skanavo“ gardžios kakavos su kalnu grietinėlės.
Koks gimtadienis be dovanų! Pepei jos geriausi draugai Tomis ir Anika gimtadienio proga įteikė muzikinę dėžutę, o Vaikų literatūros skyriuje vaikai vienas kitam dovanojo lėles, robotus, mikrofonus, katytes, tik ne tikras, o vėlgi, įsivaizduojamas, nes žaidė įdomų vaizduotę lavinantį žaidimą „Įteik draugui dovaną“. Žaidimas buvo labai linksmas, nes „gavus“ dovaną, ją reikėjo ir išbandyti!
Kai visi „turėjo“ po dovanėlę, įsijautę į gimtadienio atmosferą darželinukai kartu su auklėtojomis buvo pakviesti vaišintis – šįkart jau tikru gimtadienio tortu, kurį smagiai sukirtę, sakė, jog šio Pepės gimtadienio tikrai nepamirš ir sugrįš pasiklausyti, kaip jai sekėsi vėliau.
Iš karto po gimtadienio Vaikų literatūros skyriuje Pepė nuvyko į Šilavoto biblioteką, kur jau buvo susirinkę Šilavoto pagrindinės mokyklos priešmokyklinukai (mokytoja Rūta Marcinkevičienė) ir pradinukai (mokytojos Laima Astrauskaitė ir Daiva Kamarauskienė). Čia visi skaitė knygą „Ar pažįsti Pepę Ilgakojinę“, žiūrėjo animacinį filmuką apie tai, kaip Pepė švenčia gimtadienį, kartu su Pepe šoko, žaidė linksmus žaidimus.
Kai tikroji Pepė atvyko į Veiverių biblioteką, gimtadienio vakarėlis jau buvo prasidėjęs: pasitelkusi knygos magiją, „Pepė“ (mokinė Gabrielė Serbentaitė) jau buvo susodinusi prie stalo pirmokėlius, o jie savarankiškai jau skaitė ištraukas iš Astridos Lindgren knygos „Pepė Ilgakojinė“. Vėliau Pepė kartu su bibliotekininke Ramune pasakojo mokiniams apie Norvegiją ir Švediją, bibliotekininkė Oksana pasidalino įspūdžiais apie šį pavasarį aplankytą viešąją biblioteką DOKK1 Danijos karalystėje, Aarhus mieste, įsikūrusią laivą primenančiame pastate su daug poilsio, laisvalaikio, saviveiklos zonų, skaitymo ir studijų erdvių. Ši biblioteka 2016 m. buvo pripažinta geriausia pasaulyje. Susitikimas su Šiaurės šalimis bibliotekoje baigėsi taip, kaip ir turi baigtis kiekvienas gimtadienis – dovanomis, todėl mielas medinis ežiukas apsigyveno kiekvieno mokinuko delniuky.
Toliau Pepės kelias nuvingiavo į Stakliškių gimnaziją, kur pirmokėliai (mok. Marija Grabauskienė), pasipuošę gimtadienio šventės atributika, klausėsi ištraukos iš knygos „Pepė Ilgakojinė“. Išklausę skaitomą ištrauką, vaikai linksmai atsakinėjo į trumpos viktorinos klausimus, sugalvoję norą, pūtė žvakeles ant „Pepės keksiukų“, nes koks gi gimtadienis be saldumynų ir žvakučių!
Iš Stakliškių gimnazijos Pepė išskubėjo į Stakliškių biblioteką, kur jos jau laukė Stakliškių ikimokyklinio ugdymo skyriaus vaikučiai. Su dideliu džiaugsmu vaikai sutiko į popietę atvykusią Pepę Ilgakojinę (auklėtojos padėjėja Živilė). Vaikams rūpėjo paliesti jos auksinius plaukus, pasidžiaugti strazdanėlėmis, ypatingai sužavėjo Pepės spalvotos kojinės, kurias jie vėliau spalvino įvairiausiomis spalvomis. Visi smalsiai klausėsi ištraukos iš knygelės „Pepė Ilgakojinė“, kurią jiems išraiškingai skaitė auklėtoja Elvyra, Pepė Živilė ir bibliotekininkė Danutė.
Mozūriškių bibliotekoje Šiaurės šalių literatūros garsiniai skaitymai ir Pepės Ilgakojinės gimtadienis buvo surengti bendradarbiaujant su Skriaudžių pagrindine mokykla. Bibliotekoje susirinkę priešmokyklinio ugdymo grupės vaikai skaitė ištrauką iš knygos apie linksmąją mergaitę Pepę. Perskaityta ištrauka visus nukėlė į Pepės gimimo dienos vakarėlį Viloje Vilaitėje. Buvo linksma, nes į vakarėlį susirinkę vaikai visi kartu kepė gimtadienio tortą, žiūrėjo animacinį filmuką „Pepė Ilgakojinė“, šoko, dainavo.
Balbieriškyje Pepė Ilgakojinė aplankė Balbieriškio pagrindinės mokyklos antrokus ir trečiokus. Pepė kartu su mokinukais žaidė smagius žaidimus, dalyvavo viktorinoje, edukaciniame užsiėmime „Papuoškim Pepę Ilgakojinę“. Vaikai, pasiklausę nuotaikingų istorijų apie Pepės nuotykius, piešė Pepės portretus, savo piešiniais papuošė biblioteką ir surengė Šiaurės šalių rašytojų knygelių vaikams parodą.
Pepė Ilgakojinė, dalyvaudama garsiniuose skaitymuose „Auštant“ ir surengdama bibliotekose Šiaurės šalių rašytojų knygų vaikams parodas, savo gimtadienį spėjo atšvęsti kartu su Tartupio, Klebiškio, Ašmintos, Naujosios Ūtos, Jiestrakio bibliotekų mažaisiais skaitytojais, o Išlaužo bibliotekoje jai teko net ir viktorinoje „Įvairiapusis skandinavų švenčių veidas“ dalyvauti ir žiniomis varžytis su Išlaužo pagrindinės mokyklos ketvirtokais. Pasiskirstę komandomis, vaikai atidžiai klausėsi ir šauniai atsakė į bibliotekininkės Irmos pateiktus klausimus. Viktorinos pabaigoje visi buvo apdovanoti diplomais ir saldžiais prizais. Pepę labai pradžiugino tai, kad Išlaužo biblioteka šiame projekte – Šiaurės šalių literatūros savaitė – dalyvauja jau šešioliktus metus.
Šiaurės šalių literatūros savaitės tema – šventės Šiaurės šalyse – sudomino ne tik pačius mažiausius bibliotekų skaitytojus, bet ir jaunimą, kuriam susipažinti su šventėmis Šiaurės šalyse buvo pasiūlyta pasineriant į filosofiją, įsitraukiant į pokalbius ir šiek tiek prisiliečiant prie siurrealizmo norvegų rašytojo Josteino Gaarderio besteleryje „Sofijos pasaulis“. Pakuonio bibliotekoje garsiniuose skaitymuose dalyvavę Pakuonio pagrindinės mokyklos aštuntokai ne tik su malonumu pasidavė knygos „Sofijos pasaulis“ ištraukos teksto magijai, bet ir supažino su naujausia Šiaurės šalių literatūra jaunimui, daugiau sužinojo apie Šiaurės šalis, jų kultūrą bei žymiausius rašytojus. Strielčių bibliotekoje susirinkęs jaunimas, įkvėptas skaitomo teksto, susidomėjęs klausėsi bibliotekininkės Daivos Mockevičienės pasakojimo apie Norvegijoje švenčiamą Konfirmacijos dieną, vaišinosi norvegiškomis vaišėmis.
Šiaurės šalių literatūros savaitė suaugusiems skaitytojams šiemet padovanojo šventę pasinerti į danų rašytojos Karen Blixen laikui nepavaldų pasakojimą „Babetės puota“. Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos Aptarnavimo skyriuje į „Sutemų valandą“ – garsinius skaitymus suaugusiems – susirinkę literatūros mylėtojai su malonumu „ragavo“ ne tik puikaus teksto. Laki vaizduotė nesunkiai kūrė įmantriausių prancūziškų patiekalų vaizdinius, kvapus ir skonius, o prietemoje plazdanti žvakės liepsna nuteikė intelektualiam pokalbiui ne tik apie literatūrą, bet ir skandinavišką kultūrą, tradicijas.
„Babetės puota“ tapo tikra teksto puota Sūkurių bibliotekoje, o Strielčių bibliotekoje susirinkę skaitytojai, išklausę garsiai skaitomos „Babetės puotos“ ištraukos, nejučiomis persikėlė į šiandienos Norvegiją: prisiminimais apie Norvegijoje švenčiamas šventes – vestuves, laidotuves, gimtadienius, Norvegijos nepriklausomybės dieną ir kt. – dalinosi bibliotekininkė Daiva, apie Kalėdų šventę Norvegijoje pasakojo bibliotekos skaitytoja Marytė Janušauskienė.
Šiaurės literatūros skaitymų savaitę organizuojanti asociacijos „Norden“ sąjunga Danijoje, Švedijoje ir Norvegijoje šiais metais švenčia 100 metų jubiliejų. Ši literatūrinė akcija – jau trečią dešimtmetį vykstantis kultūros projektas, kurio tikslas – puoselėti garsinio skaitymo tradiciją, populiarinti Šiaurės šalių literatūrą ir prisidėti prie skaitymo skatinimo.
Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos informacija

Rubrikoje Bendruomenės. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *