Apie dainų ir spalvų raštus

Po visą Lietuvą – nuo Mažeikių iki Ignalinos – keliaujanti, geros muzikos mėgėjus džiuginanti Giedriaus Kuprevičiaus ir solisto Jono Sakalausko koncertinė programa „Iš dainų gyvenimo“ pavasarį pirmą kartą parodyta Birštone, o rugpjūčio 17-ąją gražiojoje Kurhauzo salėje klausytojai turėjo progą išgirsti dar vieną Giedriaus Kuprevičiaus premjerą – Pažaislio muzikos festivalio koncerte „Margas dainų raštas“ skambėjo kompozitoriaus duetas „Linksmasis muzikantas“, kurį atliko Sabina Martinaitytė (sopranas) ir svečias iš Vokietijos, kontratenoras Matthias Rexroth bei koncertmeisterė Audronė Eitmanavičiūtė (fortepijonas). Pažymint kompozitoriaus 75-metį vakaras pradėtas jo „Preliude, pro menmoriam M. K. Čiurlionis“, o į margą puikiausių įvairių kompozitorių – nuo Vytauto Kernagio, Andriaus Kulikausko iki Georgo Fridriko Hendelio, Žako Ofenbacho Johano Štrauso – dainų, arijų, duetų raštą darniai įsipynė ir Giedriaus Kuprevičiaus penktoji daina iš vokalinio ciklo „Dainos iš niekur“. Pažaislio muzikos festivalio rengėjai nepraleidžia progos priminti, kad 2019-ieji – jubiliejiniai kompozitoriaus metai. Balso virtuozai, tarptautinis duetas Sabina Martinaitytė ir Matthias Rexroth bei puiki pianistė ir vakaro vedėja Audronė Eitmanavičiūtė klausytojus džiugino įvairiausiais kūriniais. Negali nesutikti su programos rengėjais: išties neaprėpiamas ir viliojantis vokalinės muzikos pasaulis.
Po gražiausiomis dainomis skambėjusio šeštadienio sekmadienį kurorto svetainė duris atvėrė gyvenimo jubiliejų pažyminčios birštoniškės mokytojos Vedos Martinaitienės retrospektyvinei darbų parodai „Kelias į save“. Prieš dvidešimtmetį pajutusi aistrą kūrybai, Veda išmėgino įvairius rankdarbius: skiautinius, makrame, batiką, karpinius ir kitus. Parodoje žiūrovų žvilgsnį traukia simegrafijos darbai. (Simegrafija – tai siuvinėjimas ant popieriaus, kai visi kuriami ornamentai turi simetrinę ašį). Nuo 2014 -ųjų Veda Martinaitienė lanko Remigijaus Janušaičio vedamus tapybos užsiėmimus Birštono meno mokyklos suaugusiųjų dailės skyriuje. Čia ji išbando įvairias tapybos technikas, spalvas, todėl parodoje pristatomi savo stilistika ir atlikimu gana skirtingi darbai: portretai, gamtos vaizdai, abstrakcijos.
„Keliu į save“ grožėjosi ne tik gausus parodos autorės bičiulių ir artimųjų būrys, bet ir kompozitorius Giedrius Kuprevičius su žmona. Odos dailininkė Gražina Kuprevičienė, kurios lėlės yra viešėjusios Kurhauzo galerijoje, džiaugėsi paroda, ypač simegrafijos darbais, ir galima tik pritarti dailininkei, kad nuobodus būtų gyvenimas, jei užsiimtume vien buitimi arba, kaip sako Veda, „kartais verta stabtelti ir įsiklausyti į save, peržengti savo ribotumus, atrasti savyje kažką naujo, gyvybingo“. Iš tokių atradimų gimsta muzika, dailės darbai, jie įprasmina gyvenimus, ir kai jubiliejiniais metais susirenka sveikintojų būrys, yra kuo juos pradžiuginti. Ačiū sukaktuvininkams, profesoriui Giedriui, mokytojai Vedai, kūrybingų Jums dienų! O gražioji kurorto svetainė tegul visada būna atvira kuriantiems žmonėms – ir garbiems svečiams, ir birštoniškiams. Ir tegul čia darniai sugyvena visų menų mūzos!
Genovaitė

Rubrikoje Kultūros kryžkelė. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *