Kardiologai: linkime spėti pasitikrinti sveikatą laiku

Žmogaus atmintis trumpa. Po netikėtų, garsiai nuskambėjusių jaunų vyrų mirčių visuomenė išsigąsta, pradeda diskutuoti, spėlioti, ieškoti kaltų, kai kurie ryžtasi keisti gyvenimo būdą arba bent pasitikrinti sveikatą. Bet gąsdinantis efektas trumpas. Kas rūpinasi savimi savaitę, kas mėnesį, kartais nerimas rusena kiek ilgiau. Toliau gyvenimas eina sava vaga, o mes užmirštam, kad sukamės jame, kaip rusiškoje ruletėje.
Visų kelio pabaiga yra aiški ir neišvengiama. Atitolinti ją galime teisingai pereidami gatvę, nepamiršdami skiepų, nutraukę žalingus įpročius ir laiku pasitikrinę sveikatą. Brangiausiai pacientui kainuoja laiku neatlikti tyrimai.
Lietuvoje kas antras žmogus miršta dėl širdies ir kraujagyslių ligų. Higienos instituto duomenimis, 2017 metais Lietuvoje mirtys dėl šių ligų sudarė net 56 proc., o sergančiųjų šiomis ligomis šalyje registruoti 700667 asmenys, t.y. apie ketvirtadalis Lietuvos gyventojų (atmetus vaikus, būtų gerokai didesnė dalis). Europos Sąjungoje 2014 metais pagal mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų skaičių Lietuva buvo gėdingoje pirmoje vietoje! Deja, ir dabar tebesame pirmajame ketvertuke, vis skubėdami numirti per anksti.
O štai Prienų rajone situacija daug blogesnė. 2017 m. net 72,3 proc. mirčių įvyko dėl kraujotakos sistemos ligų. Kodėl taip yra? Kodėl, nežiūrint šalia esančio Kauno ir nesunkiai pasiekiamos kardiologinės pagalbos, Prienų rajone šitokie blogi rodikliai?
Vienas paaiškinimas galėtų būti toks, jog čia yra nemažai vyresnio mažiaus žmonių. Betgi Prienai tikrai nėra visos Lietuvos senolių globos centras. Taigi panašu, kad čia žmonės savo sveikatai tiesiog skiria per mažai dėmesio, tikėdamiesi, kad širdies ligų grėsmė juos aplenks.
Spėjimas pasitvirtina, patikrinus, kaip Prienuose vykdoma širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa. Rezultatai – Prienų savivaldybė aštunta nuo galo tarp visų 60-ties Lietuvos savivaldybių (2017 m. duomenys). Konkrečiau, nepatikrinama nei 30 proc. žmonių, turinčių riziką sirgti širdies ligomis. Kodėl?
Nėra vieno atsakymo. Savo sveikata rūpintis pirmiausia reikėtų patiems, ir tai daryti laiku. Šeimos gydytojų ir slaugytojų darbo krūvis milžiniškas ir vis didėja iki nepakeliamo. Nieko nuostabaus, jei pristinga laiko, o kartais ir kantrybės žmogui kažkelintą kartą priminti, jog reikia atvykti profilaktinei patikrai. O delsti rizikinga, nes kraujotakos sistemos ligos dažniausiai žmogų užklumpa netikėtai, o komplikuojasi greitai. Deja, kartais pirmas aiškesnis simptomas būna ir paskutinis. Laiku nustačius rizikos veiksnius ir juos pašalinus, galima išvengti šių ligų arba jas sustabdyti, arba gydyti, taip atitolinant mirtį.
Kas gi yra tie, kuriems labiausiai gresia infarktas arba insultas?
Vyrai >40 metų, nutukę, rūkantys, turintys padidėjusį kraujo spaudimą, padidėjusį cukraus ir cholesterolio kiekį kraujyje, sergantys lėtine inkstų liga, turintys artimų giminių, sergančių cukralige, sirgusių infarktu ar insultu. Kuo daugiau išvardintų faktorių, tuo didesnė širdies ir kraujagyslių ligų rizika.
Moteris, turinčias minėtus rizikos faktorius, grėsmė pasiveja vėliau, nuo 50–60 metų, bet tuomet jos pradeda sirgti ir mirti net dažniau, negu vyrai. Beje, rūkančių moterų kraujagyslės sensta gerokai anksčiau, jos netenka lyties pranašumo, lyginant su vyrais, taigi ir mirtys jų ankstesnės.
Būtina kreiptis į šeimos gydytoją profilaktiniam ištyrimui net gerai besijaučiantiems, bet turintiems nors vieną rizikos veiksnį – amžių. O tokios būklės, kaip cukraligė ir metabolinis sindromas yra išties pavojingos. Cukrinis diabetas kraujotakos ligų riziką didina iki 5 kartų, metabolinis sindromas – iki 3 kartų, o diabeto riziką metabolinis sindromas didina daugiau kaip 5 kartus, lyginant su nesergančiais bendraamžiais.
Kaip veikia valstybės finansuojama širdies ir kraujagyslių ligų prevencinė programa?
Pirmiausia reikia žinoti, jog ši prevencija yra pirminė, todėl netaikoma ligoniams, kurie jau sirgę infarktu, insultu, kuriems jau diagnozuota arterijų patologija, implantuoti stentai ar atlikta arterijų „šuntavimo“ operacija. Tokie ligoniai prižiūrimi pagal antrinės profilaktikos gaires, kurios nurodomos, išrašant iš ligoninės po buvusio įvykio.
Visi kiti 40–54 metų amžiaus vyrai ir 50–64 metų amžiaus moterys kartą per metus turėtų apsilankyti pas šeimos gydytoją, kur jiems nemokamai atliekami tyrimai (gliukozės ir išplėstinis cholesterolio tyrimas, elektrokardiograma, gydytojo apžiūra), užpildoma programos anketa, sudaromas stebėjimo ir gydymo planas.
Pacientai, kuriems diagnozuotas cukrinis diabetas arba nustatomas metabolinis sindromas, toliau tiriami kardiologinės prevencijos kabinete.
Sergantiems cukriniu diabetu papildomų atrankos kriterijų nebereikia. Su šeimos gydytojo užpildyta prevencijos anketa ir siuntimu kardiologui planuojamas vizitas į kardiologinės prevencijos kabinetą.
Metabolinis sindromas nustatomas, jei yra bent 3 iš 5 požymių:“
1. Pilvinio tipo nutukimas: liemens apimtis vyrams > 102 cm, moterims > 88 cm.
2. Padidėjęs arterinis kraujo spaudimas (> 130/85 mmHg).
3. Sumažėjęs DTL cholesterolio kiekis (vyrams < 1,03, moterims < 1,29 mmol/l).
4. Padidėjęs trigliceridų kiekis, > 1,7 mmol/l.
5. Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje, > 5,6 mmol/l.
Jeigu atpažinote save, nedelskite, kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris, atlikęs pirminį programinį ištyrimą ir patvirtinęs metabolinį sindromą, jus nukreips į kardiologinės prevencijos kabinetą.

Pilnas ištyrimas nemokamai atliekamas visiems pacientams, turintiems tinkamai užpildytą siuntimą ir anketą. Prevencinės programos tyrimų ir konsultacijos apimtis: širdies echoskopija; kaklo arterijų echoskopija; veloergometrija (krūvio mėginys); kulkšnies-žasto indekso nustatymas; arterijų funkcijos tyrimai; laboratoriniai kraujo ir šlapimo tyrimai. Sudaromas gyvensenos keitimo, stebėjimo ir gydymo planas, išrašomi kompensuojamieji vaistai. Jei įtariama kraujotakos sistemos liga, pacientai nukreipiami į III lygio gydymo įstaigą arterijų spindžio tyrimams.
Atvykdami pacientai turi atsinešti:
. Siuntimą 027/a forma
. Asmens širdies ir kraujagyslių ligų rizikos nustatymo anketos kopiją (pildo šeimos gydytojas)
. Asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą

Vienas iš kardiologinės prevencijos padalinių, „Vita simplex specialistai“, veikia ir Prienuose. Taigi ištyrimas ir pagalba lengvai ir greitai prieinami. Visi tyrimai atliekami tą pačią dieną. Būtina registracija.
Telefonai informacijai ir registracijai: 8 697 61 350, (8 319) 51 059, adresas: Vytenio g. 16, Prienai.

Rubrikoje Sveikata ir socialinė apsauga. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *