Susitiksimas su R. Kmita ir jo knyga „Pietinia kronikas“

Rimantas Kmita –  lietuvių poetas, prozininkas, literatūros kritikas, humanitarinių mokslų daktaras.

Šiuo metu dirba Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, publikuoja eseistiką kultūrinėje spaudoje. Nuo 2010 m. – Lietuvos rašytojų sąjungos narys. Pirmoji poezijos „Nekalto prasidėjimo: eilėraščiai“ knyga gavo Zigmo Gėlės literatūrinę premiją.

Pirmasis romanas „Pietinia kronikas“ pelnė Jurgos Ivanauskaitės vardo premija ir 2018 metais tapo metų knyga suaugusiųjų kategorijoje.

Š knyga lyg laiko mašina grąžina skaitytoją į 1993-1996 m., kai atkurta valstybė žengė pirmuosius žingsnius, o pagrindinis romano veikėjas brendo. Pirmosios kelionės į vakarus, reketas, Džordanos Butkutės, BIX koncertai, „Chicago Bulls“ striukės, bandymai verslauti, viltys, pirmieji lietuviški pinigai su žvėriukais ir to meto mokytojų padėtis – lyg viskas buvo vakar.

Knyga primena tokias to meto detales, kurios jau pamirštos, tačiau iš šiandieninės perspektyvos atrodo komiškai – tarkime, kriminalų skiltis laikraštyje, kurioje nurodomas ne tik įvykio dalyvio vardas ir pavardė, tačiau net ir gyvenamosios vietos adresas.

Kalbant apie juoką, skaitant knygą jo netruks ne tik dėl šiauliečių tarmės išskirtinumo, bet ir dėl autoriaus gebėjimo ironiškai žvelgti į kasdienybės įvykius. Apie tai rašoma daugelyje knygos apžvalgų, tačiau E. Parulskio apžvalga taikliausia:

Vargu ar iš jau skaičiusių Pietinia kronikas atsiras prieštaraujančių teiginiui, kad tai yra labai linksmas romanas. Šitaip drąsiai sakau ir dėl matytų reakcijų knygos pristatyme, o vėliau įsijungė ir socialinių tinklų vartotojai, vis pranešantys autoriui ar šiaip sekėjams apie kvatojimą skaitant knygą. Taip ir turėjo atsitikti – Pietinia kronikas autorius ne juokauja ar juokina, o meistriškai, nepažeisdamas siužeto organiškumo, dėlioja lyg ir savaime atsirandančio juoko spąstus, keisdamas, pagal situaciją, humoro žanrus – vienur šiurkštesnis stand-upas, kitur – klasikinis sitkomas, arba – mano favoritinis, ne veiksmo, o situacijų ir būsenų juokingumas.“

Nepaisant aiškios komiškos romano linijos, į ją galime žiūrėti labai rimtai. Juk praėjo daugiau nei 20 metų. Kurios viltys išsipildė, o kas taip ir liko pranašystėmis?

Kviečiame į linksmą, nuotaikingą ir atvirą diskusiją su knygos autoriumi Rimantu Kmita apie vakar, šiandieną, o gal net ir rytojų.

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *