Prasminga stažuotė Izraelyje

„Tauta gyva tol, kol žmonės žino savo istoriją“
(dr. Aaron Shneer, Yad Vashem).

Įsigilinti į šių žodžių prasmę kaskart paskatina aktyvi Balbieriškio pagrindinės mokyklos Tolerancijos ugdymo centro veikla, taip pat mūsų nedidelio miestelio garbi istorinė praeitis, kuri mena didelės žydų bendruomenės gyvenimo pėdsakus. Tai – mūsų istorija, mažais atminimo upeliukais įsiliejanti į visos Lietuvos istoriją. Puoselėti, mokytis iš savo istorijos būtina kiekvienam, o itin mokytojui, kuris kasdien dalinasi žmogiškosiomis vertybėmis su ugdytiniais.


Liepos 16 – 26 dienomis drauge su muzikos mokytoju Sauliumi Kondrotu turėjome išskirtinę galimybę vykti į stažuotę Lietuvos švietimo darbuotojams tarptautinėje studijų apie Holokaustą mokykloje Yad Vashem Izraelyje. Stažuotę organizavo Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusi-kaltimams Lietuvoje įvertinti. Vilniaus oro uoste Lietuvos mokytojų grupę išlydėjo komisijos pirmininkas, Lietuvos Respublikos Seimo narys Emanuelis Zingeris. Su mumis vyko Sekretoriato vadovo pavaduotoja, Švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė.
Izraelyje mūsų grupę svetingai sutiko Yad Vashem švietimo programų koordinatorė Noa Sigal. Abipusio koordinatorių bendradarbiavimo dėka mums buvo sudaryta preciziška studijų programa.
Kasdien už lango stebėdami neišdildomą Šventosios Žemės panoramą, dalyvavome Izraelio mokslininkų paskaitų ir diskusijų cikluose, metodiniuose refleksiniuose užsiėmimuose, interaktyviose parodose, ekskursijose po Yad Vashem memorialinį kompleksą, lydimi pačių geriausių gidų. Jų sukrečiantys pasakojimai, stendinė ir filmuota medžiaga nepaliko nė vieno abejingo Holokausto tragedijai, atėmusiai apie 6 milijonus nekaltų žydų gyvybių. Susipažinome su Holokausto temos pateikimu per meną, naudojantis Yad Vashem sukurtais filmais, apsilankėme archyvuose. Išklausėme išgyvenusio Holokaustą Yehoshua Shohat iš Lietuvos liudijimą.
Pasak daktaro Aaron Shneer, lydėjusio mus po istorinio muziejaus ekspozicijas, sunku surasti vienareikšmį atsakymą į klausimus „Kodėl? Už ką?“ Yad Vashem tikslas – atminties kūrimas ir įamžinimas. Aplankėme Bendruomenių slėnį, kur Jeruzalės smiltainio plokštėse iškaltos visame pasaulyje gyvavusios žydų bendruomenės, neaplenkiant ir artimiausių mums vietovių – Balbieriškio, Prienų, Alytaus. Ilgam prisiminsime Teisuolių alėją, skirtą Pasaulio tautų teisuoliams, asmenims, Yad Vashem pripažintiems per Antrąjį pasaulinį karą gelbėjus žydų tautybės žmones. Lietuvos piliečių, turinčių tokį įvertinimą, yra apie 900. Skaudų išgyvenimą paliko žuvusių žydų tautybės vaikų tragedijai skirtas memorialas bei ekskursijos vadovės Ilonos Engert kvietimas įsiminti nakties tyloje skambantį vaiko vardą, suteikiant jį gimsiantiems kūdikiams, neleisti jų užmiršti. Yad Vashem dėstytojos Olgos Duke dėka pabuvojome Teodoro Herclio muziejuje, virtualiai pateikiamoje ekspozicijoje. Taip pat susipažinome su Atminimo kalva.
Kai Yad Vashem lektoriai poilsiavo, o lauke oro temperatūra buvo aukštesnė nei 30 laipsnių, mes, lydimi gidės Rozos Zlatopolsky, leidomės į kupinas istorinių įspūdžių, personifikuotas ekskursijas po religines Jeruzalės vietas, labiausiai turistų lankomą Masado tvirtovę, nuo kurios atsiveria Negyvosios jūros platybės ir dykumų grožis. Šabo metu Noa Sigal mus pakvietė į žydų maldos namus – Sinagogą bei organizavo Izraelio šokių ir muzikos vakarą. Didžiuojamės, kad mūsų grupės vadovės Ingridos Vilkienės rūpesčiu galėjome aplankyti Lietuvos ambasadą Tel Avive. Mus mielai pasitiko Lietuvos ambasadorius Edminas Bagdonas.
Grįžę iš stažuotės, jaučiamės iš naujo prisilietę prie Holokausto istorijos bei atsakingai įsipareigoję pasidalinti įgyta patirtimi, žiniomis, metodinės medžiagos, liudijančios Tragediją, sklaida mokiniams, kolegoms. Ir drauge su mokyklos Tolerancijos ugdymo centro komanda dirbti, ugdant humanizmą, toleranciją kitokiam, kitos tautybės ar tikėjimo žmogui, suvokiant, kad atminties išsaugojimas – gyvųjų pareiga.
Gražina Antanavičienė
Balbieriškio pagrindinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Rubrikoje Mokyklų gyvenimas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *