Ar Prienų žaidimų aikštelės patrauklios lankytojams?

Prienuose ir miesto prieigose įrengta ne viena žaidimų aikštelė, kurioje galima rasti sūpynių, laipynių bei kitų vaikus traukiančių užsiėmimų, taip pat yra treniruoklių, kurie skatina prieniečius ir miesto svečius sveikai gyventi, rinkti aktyvų laisvo laiko praleidimo būdą. Nereikėtų pamiršti ir tinklinio aikštelių, kuriose karštus vasaros vakarus prie Nemuno naudingai leidžia jaunimas. Smagu, jog šios aikštelės visais metų laikais yra naudojamos ir nelieka apleistos. Savo nuomonę apie jų poreikį, naudą bei populiariausias veiklas, kuriomis yra užsiimama, išsakė pakalbinti prieniečiai.
Kaip manote, ar Prienuose vaikų žaidimo aikštelės yra aktyviai naudojamos?
Rūta: „Manau, jog aikštelės yra naudojamos pakankamai. Džiugu, kad Prienuose yra vietų pažaisti vaikams, praleisti laisvą laiką, susitikti su draugais.“
Lina: „Kiek tik praeinu, retai matau žmones. Kartais vaikai pasisupa. Gal vasarom ir būna daugiau, bet dažniausiai tuščia…“
Karolis: „Manau, jog pakankamai aktyviai. Visada, kai būna geras oras, su draugais renkamės Paprienėje pažaisti tinklinio. Aikštelės tvarkingos, daug vietos, todėl yra lankomos.“
Julija: „Mano įsitikinimu, yra naudojamos nepakankamai. Pati ilgą laiką gyvendama Prienuose, tik neseniai sužinojau, jog netoli Bagrėno yra aikštelė su treniruokliais, todėl miesto gyventojus reikėtų supažindinti su tuo, ką mes turime, nes, manau, tikrai ne viena tokia nežinanti buvau.“
Ar mieste pakankamai sveikatingumui, sportui ir aktyviam laisvalaikiui skirtų vietų? Gal jų reikėtų daugiau? Ar yra ką tobulinti?
Rūta: „Ko gero, tokių aikštelių reikėtų daugiau. Ne visose miesto vietose yra vaikų žaidimų aikštelių. Pavyzdžiui, vaikams, kurie gyvena soduose ar Dvariuke, reikėtų nemažai eiti iki artimiausių aikštelių, todėl jie ne visuomet turi galimybę pažaisti bei susitikti su draugais.“
Lina: „Vietų yra, tačiau jos nepakankamai panaudojamos. Taip pat galėtų būti įrengta kamerų, kad naktimis atėję vandalai neniokotų Prienų miesto turto.“
Karolis: „Tokiam nedideliam miestui, kaip Prienai, tokių vietų yra užtektinai. Visos jos tvarkingos ir naudojamos.“
Julija: „Mano manymu, daugiau treniruoklių reikėtų įrengti pačiame mieste, nes tai labai graži iniciatyva, skatinanti sveiką gyvenseną. Vaikams, manau, yra užtektinai.“
Kaip dažnai laikotės šiose vietose?
Rūta: „Kadangi turiu 6-metę, į aikštelę ateiname pakankamai dažnai. Jei oras saulėtas, vakarai šilti, stengiamės pabūti bent porą valandėlių gryname ore.“
Lina: „Asmeniškai aš nesilankau. Vaikai užaugę, studijuoja, todėl mums tai nėra aktualu.“
Karolis: „Jei tik šiltas vasaros vakaras, draugų kompanija neužsiėmusi, visuomet stengiamės išeiti į lauką, pažaisti tinklinį ar tiesiog pasibūti gamtoje.“
Julija: „Pati nesilankau, bet vaikai tikrai nueina pasisupti ar tiesiog pabūti lauke.“
Kokia veikla aikštelėse paprastai užsiimate?
Rūta: „Dukrytė labai mėgsta sūpynes, todėl daugiausia laiko praleidžiame čia.“
Lina: „Kaip jau minėjau, jokia veikla čia neužsiimu.“
Karolis: „Mes žaidžiame tinklinį.“
Julija: „Šiuo metu labai mėgstu nuvažiuoti iki Bagrėno aikštelės, ten pasportuoti. Ten taip pat yra nuostabi paukščių stebėjimo vieta.“
Kaip manote, ar tokios viešos vietos suburia bendruomenę? Galbūt Jūs (Jūsų vaikas) susiranda naujų draugų?
Rūta: „Jei vaikų būna daugiau, mergaitės visuomet randa bendrą kalbą. Taip pat pasikalbame su kitomis mamomis. Kartais mažoji nori eiti tik todėl, jog praeitą dieną susitarė pažaisti su mergaitėmis, su kuriomis susipažino. Todėl manau, kad žaidimų aikštelės ir vaikams, ir mamytėms yra susibūrimo vieta.“
Lina: „Pamenu, kai sūnus buvo mažas, susirado draugą žaisdamas kieme, su juo lig šiol yra neišskiriami. Todėl, manau, tokios draugystės užsimezga ir žaidimų aikštelėse, kur vaikai vasaromis susitinka.“
Karolis: „Manau, tikrai suburia. Visuomet einame su draugais, kartais prisijungiame ir sudarome komandas su kitomis atėjusiomis grupelėmis, pabendraujame, pasijuokiame ir tiesiog smagiai praleidžiame laiką.“
Julija: „Kiekvienas ten ateina su savo draugais. Kiek žinau, bent mano vaikai naujų draugų aikštelėje nesusirado.“
Gerda Minajevaitė


…turėtų būti ne tik smagu, bet ir saugu

Ir Prienų rajono, ir Birštono savivaldybėse įrengiama naujų įvairaus tipo vaikų žaidimo aikštelių. Turbūt visi pripažįstame, kad vaikų žaidimo aikštelėse vaikams turėtų būti ne tik smagu, bet ir saugu.
Vaikų žaidimo aikštelių bendruosius saugos reikalavimus reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 131:2015 „Vaikų žaidimo aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Šie reikalavimai yra privalomi ir naudojamoms, ir naujai įrengiamoms žaidimo aikštelėms viešose vietose – aikštėse, parkuose, skveruose, paplūdimiuose, daugiabučių namų kiemuose, prekybos, viešojo maitinimo, apgyvendinimo įstaigose ar jų teritorijose bei pastatuose ar patalpose, kuriuose asmenys gali laisvai lankytis. Šios higienos normos reikalavimai privalomi asmenims, projektuojantiems, statantiems, rekonstruojantiems, remontuojantiems, įrengiantiems žaidimų aikšteles ir patalpas, atliekantiems jų pagrindinę metinę kontrolę, žaidimų aikštelių ir patalpų savininkams, eksploatuotojams, pagal kompetenciją kontroliuojančioms institucijoms.
Lietuva yra viena iš valstybių Europoje, priėmusių EN 1176 standartų seriją. Standarte yra atsižvelgiama į tai, kad būtina apsaugoti vaikus nuo potencialiai suluošinančių ar mirtinų traumų bei nuo galimų traumų dėl vaikų neatsargaus elgesio. Europos vaikų saugos specialistai yra įsitikinę, kad vaiko negalima kaltinti už tai, kad jis susižalojo – atsakomybę privalo prisiimti suaugusieji, kurie jo neprižiūrėjo, nepasirūpino žaidimo įrangos ir aplinkos saugumu.
Pagrindiniai žaidimų aikštelėse galimi kylantys pavojai: galvos ar kaklo įstrigimas, kūno ar galūnių įstrigimas, suspaudimas, plaukų įstrigimas, kritimas, susidūrimai. Dėl to galimos traumos – kaulų lūžiai, sumušimai, nubrozdinimai, plėštinės žaizdos. Įvairių šalių duomenimis, pavojingiausi vaikų žaidimo aikštelių įrenginiai yra sūpuoklės, čiuožyklos, laipynės, kopėčios, karstynės. Saugumą žaidimų erdvėse lemia: teisingas žaidimų įrenginių įrengimas, išdėstymas ir įtvirtinimas; įvertintos kritimo ir apsaugos zonos, tinkamai įrengti atitvarai ir porankiai; tinkamos dangos parinkimas atsižvelgiant į kritimo ir apsaugos zonas bei reikalingą smūgio absorbciją; įrangos ir smūgį silpninančios dangos sumontavimas pagal gamintojo instrukcijas. Tam, kad vaikų žaidimo aikštelėse būtų saugu, savininkas ar eksploatuotojas privalo užtikrinti tinkamą aikštelės ir jose esančios įrangos kontrolę, kas yra reglamentuojama pateiktoje higienos normoje.
Žaidimo aikštelėse atliekamos šios kontrolės rūšys. Įprastinė apžiūrimoji kontrolė atliekama 1 kartą per savaitę, kurios metu įvertinta rizika, kylanti dėl įrangos naudojimo, vandalizmo (ar nėra sulūžusių detalių, ar jų netrūksta, kiti akivaizdūs pavojai). Eksploatacinė kontrolė atliekama ne rečiau kaip 1 kartą per 3 mėnesius, jei įrangos gamintojas instrukcijoje nenurodė kitaip, kurios metu įvertinamas įrangos veikimas ir stabilumas, susidėvėjimas (ypač judančių detalių), konstrukcinis vientisumas. Šiuos patikrinimus tiesiogiai vykdo savininkas arba eksploatuotojas. Nustatyti defektai, galintys kelti grėsmę saugai, privalo būti nedelsiant pašalinti, nesant tokios galimybės, būtina užtikrinti, kad įranga nebūtų naudojama. Šie kontrolės darbai privalo būti registruoti remonto darbų žurnale, nurodant datą, darbus vykdžiusio asmens vardą ir pavardę, parašą. Pagrindinę metinę kontrolę vykdo pagal Lietuvos standartą akredituota įstaiga. Ši kontrolė atliekama nerečiau kaip 1 kartą per 12 mėnesių. Jos metu įvertinama įrangos, dangos atitiktis Lietuvos standartų reikalavimams, įskaitant meteorologinių veiksnių poveikį, supuvimą ar koroziją, įrangos saugos lygio pasikeitimą dėl atlikto remonto, pridėtų, pakeistų sudedamųjų dalių. Atlikus patikrinimą, pateikiama kontrolės ataskaita arba išduodamas kontrolės sertifikatas.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2016 m. rugsėjo 26 d. įsakymu Nr. V-1106, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos struktūriniai padaliniai pagal asmenų prašymus, pranešimus, skundus vykdo valstybinę visuomenės sveikatos saugos kontrolę vaikų žaidimo aikštelėse ir patalpose pagal Lietuvos higienos normą HN 131:2015 „Vaikų žaidimo aikštelės ir patalpos. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“. Prienų skyrius tokių pranešimų yra gavęs du, iš kurių vienas pasitvirtino. Trūkumai buvo pašalinti.
Konsultacinę pagalbą dėl vaikų žaidimo aikštelių įrengimo ir priežiūros Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse galima gauti adresu: Prienai, J.Brundzos g., 12A, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie SAM Kauno departamento Prienų skyriuje, tel. (8 319) 51162; el. p. prienai@nvsc.lt
Almiras Skiauteris
NVSC Kauno departamento Prienų skyriaus vedėjas

Rubrikoje Teisė žinoti. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *