Nuo Birštono apžvalgos bokšto atsiveria užburiantys vaizdai

Birštono karališkasis kurortas nuo šiol galės didžiuotis turėdamas unikalią lankytiną vietą – liepos 11 dieną oficialiai, dalyvaujant aplinkos ministrui Kęstučiui Mažeikai, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos, Birštono ir Prienų rajono savivaldybių vadovams, projektuotojams, rangovams, žiniasklaidai ir kitiems svečiams, buvo atidarytas ilgai lauktas Birštono apžvalgos bokštas, kuris tapo aukščiausiu Lietuvoje. Nuo praėjusio savaitgalio bokštas atviras visiems lankytojams ir sulaukia jų apgulties.

Simbolinę juostelę perkirpo objekto atidaryme dalyvavę svečiai: aplinkos ministras K.Mažeika, Saugomų teritorijų tarnybos direktorius A.Stanislovaitis, Birštono merė N.Dirginčienė, Nemuno kilpų regioninio parko l.e. direktoriaus pareigas R. Jakaitis ir UAB „Empower-Fidelitas“ gen. direktorius V. Kirkilis.

45 m aukščio bokštas pastatytas Nemuno kilpų regioniniame parke, Škėvonių gūbrio ir Birštono atragio sandūroje, labiausiai vingiuotoje centrinėje Nemuno kilpų dalyje, 92 m virš jūros lygio. Pasikėlę į jo apžvalgos aikštelę lankytojai atsidurs 137 m virš jūros lygio ir iš paties aukščiausio parko taško galės apžvelgti vaizdingą kraštovaizdį – didžiąsias Nemuno kilpas, Punios ir Prienų šilus, Birštono kurortą ir tolumoje matomus Prienus. Iki tol pasigrožėti parko gamtinėmis vertybėmis iš aukštai buvo galima pakilus oro balionu, parasparniu arba lėktuvu.
Apžvalgos bokšto atidaryme dalyvavęs Aplinkos ministerijos ministras Kęstutis Mažeika prisipažino, kad į jį kopė „virtualiai“, stebėdamas iš drono filmuotus vaizdus, bet, jo teigimu, natūroje pamatytas bokštas dar įspūdingesnis ir labiau užburiantis. Svarbu ir tai, kad jo dėka saugomų teritorijų grožis ir vertybės bus atvertos plačiajai visuomenei, prisidės prie jos supratimo ugdymo, jog reikia saugoti savo aplinką ir gamtą, kuri yra labai trapi. Ministras vylėsi, kad ateityje bus sutvarkytas ir privažiavimo kelias, todėl bokštas lankytojams taps lengvai ir patogiai pasiekiamas.

45 m aukščio Birštono apžvalgos bokštas suteikia galimybę atsidurti 137 m virš jūros lygio ir apžvelgti gražiąsias Nemuno kilpas.

Šiuo metu prie paties bokšto įrengtos vos kelios automobilių stovėjimo aikštelės neįgaliesiems, kitiems rekomenduojama transporto priemones palikti Birštono saugojimo aikštelėse ir atstumą įveikti pėsčiomis, bokštas pasiekiamas taku ir nuo restorano „Seklytėlė“ ar viešbučio „Royal SPA Residence“.
Šio aukščiausio Lietuvos bokšto Birštone iniciatoriai ir užsakovai – Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba prie Aplinkos ministerijos. Šios tarnybos direktorius Albertas Stanislovaitis pasidžiaugė sėkmingai realizuota naujo turizmo traukos objekto idėja. Jo įsitikinimu, ateityje vargu ar kas nors ryšis pakartoti ir pralenkti bokšto parametrus – jis ir liks aukščiausiu Lietuvoje.
Bokšto vieta buvo parinkta dar 1997 metais, kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė patvirtino Nemuno kilpų regioninio parko planavimo schemą – pagrindinį dokumentą, nustatantį priemones šiai unikaliai teritorijai saugoti ir tvarkyti. A.Stanislovaitis pasidžiaugė tuometine komanda, kuri parinko šią vietą, idealiai tinkančią kraštovaizdžio apžvalgos objekto statybai.

Saugomų teritorijų tarnybos direktorius A.Stanislovaitis kartu su apžvalgos bokšto nuotrauka Birštono savivaldybės merei perleido ir atsakomybę už šio objekto eksploataciją bei priežiūrą. Bokštas netrukus oficialiai bus perduotas savivaldybei.

Birštono merė Nijolė Dirginčienė patvirtino, kad apžvalgos bokšto idėja, bendradarbiaujant su Saugomų teritorijų tarnyba, buvo brandinta du dešimtmečius. Pasak jos, bokšto atidarymas tik patvirtina, jog didelėms svajonėms lemta išsipildyti. Merė įsitikinusi, kad šis traukos objektas Birštono savivaldybei sukurs didelę pridėtinę vertę. Už sumanymo realizavimą A.Stanislovaitis ir N.Dirginčienė padėkojo bokšto projektuotojams ir statytojams, sukūrusiems unikalaus dizaino, stabilios konstrukcijos statinį.
Apžvalgos bokšto statybos darbus vykdžiusios UAB „Empower-Fidelitas“ generalinis direktorius Vaclovas Kirkilis pasididžiavo, jog Birštono apžvalgos bokštas bendrovės veiklos istorijoje – jau šeštasis, jis tarė padėkos žodžius savo bendrovės darbuotojams, kuriems teko įveikti nemažai iššūkių, parodyti savo profesionalumą, pasitelkti patirtį, kad šį objektą pastatytų laiku ir tinkamai. Pasak V.Kirkilio, bendrovei pirmąkart teko dirbti su tokia įvairove medžiagų, kurias numatė projekto autoriai iš UAB „Prosfera“, architektai Donatas Malinauskas ir Vytautas Putna, siekdami priartėti prie lietuviškų tradicijų ir istorijos.

Į bokšto apžvalgos aikštelę kartu kopė ir progos pasižvalgyti į savo „valdas“ iš paukščio skrydžio nepraleido kaimyninių savivaldybių vadovai – N.Dirginčienė ir A.Vaicekauskas, jiems saugumą garantavo bokštą stačiusios UAB „Empower-Fidelitas“ generalinis direktorius V. Kirkilis.

Tvirta metalinė bokšto konstrukcija pagaminta iš savaime besioksiduojančio plieno (panaudota 110 tonų metalo, 2 tonos varžtų) ir dekoruota maumedžio plokštėmis – medienos tąšų bendras ilgis siekia beveik 7 km. Sienos dekoruotos 60 – čia trikampių langelių, kurie sukuria raštus, naudojamus medžio drožyboje. Bokštas – keturkampis lygiasienis su ažūriniu stogeliu tęsia lietuvių gynybinės architektūros tradiciją, primena senųjų medinių pilių bokštų formą ir siejasi su vėlyvesne bažnyčių varpinių architektūra.
Norint pasiekti bokšto viršūnę, teks įveikti 300 laiptelių, pakeliui įrengtos šešios atokvėpio vietos.
Nemuno kilpų regioninio parko direktoriaus pareigas laikinai einantis Renatas Jakaitis svečiams pristatė, kad parkas, įkurtas prieš 27 metus, išsiskiria unikaliu geologiniu hidrografiniu reiškiniu – keturiomis didžiosiomis Nemuno upės kilpomis, ledynmečio ir Nemuno suformuotu kraštovaizdžiu, kuriame gausu įspūdingų vandens erozijos darinių – gūbrių, atragių, upelių kanjonų, taip pat daugybe piliakalnių, senųjų girių bruožus išsaugojusiu Prienų šilu… R.Jakaičio teigimu, apžvalgos bokštas lankytojams suteiks galimybę iš paukščio skrydžio pajusti ir įvertinti NKRP gamtinės aplinkos išskirtinumą.

Naujieji Birštono kurorto statiniai – kaip ant delno.

Statybos bendrovė bokštui suteikė 50 metų garantiją. Vienu metu bokšte gali būti ne daugiau nei 40 žmonių, todėl pirmosiomis bokšto eksploatacijos dienomis, siekiant suvaldyti lankytojų srautus ir užtikrinti jų saugumą, prie objekto budės savanoriai, Nemuno kilpų regioninio parko, Birštono biudžetinių įstaigų darbuotojai. Statinys artimiausiu metu bus perduotas Birštono savivaldybei.
Aukščiausias Lietuvos apžvalgos bokštas lankytojams atviras kasdien nuo 7 val. iki 22 val., naktį jis bus uždaromas. Bokštas bus atviras visus metus, todėl lankytojai raginami neskubėti jo aplankyti iškart po atidarymo – smalsiausi lankytojai susidurs su eilėmis arba eismo nepatogumais. Pirmąsias savaites patariama vizitą į bokštą planuoti darbo dienomis, kai lankytojų tikimasi mažiau nei savaitgaliais.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Mūsų kraštas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *