Kur slepiasi neatrasti lobiai…

Ar knyga išliks vertybė?

„Knyga – tai indas, kuris mus pripildo, bet pats netuštėja,“ – yra pasakęs A. Drebuselis. Tėveliai bei artimieji nuo pat mažens vaikams bando paaiškinti, jog knygos atveria plačius vartus į gyvenimą, jose galima surasti atsakymus į visus rūpimus klausimus, sužinoti neįtikėtinų dalykų. Paklausę išmintingų suaugusiųjų patarimų ir apimti smalsumo mažieji susidomi ir neretai patraukia į vietą, kurioje knygelių yra prikrauta nuo grindų iki lubų, į vietą, kurioje slepiasi vis dar neatrasti lobiai ir kvapą gniaužiančios istorijos – biblioteką. Ką, kaip ir kodėl mažieji skaito, klausiu Prienų viešosios Justino Marcinkevičiaus bibliotekos vaikų skyriaus vedėjos Eglės Uleckienės.
– Kodėl, Jūsų nuomone, vaikai ateina į biblioteką?
– Visų pirma, tikiuosi, vaikučiai ateina dėl knygų, bet iš tikrųjų daug vaikų sulaukiame ir prie kompiuterių. Kiek pastebėjau, ne visi namuose juos turi, arba kompiuteriai yra tiesiog sulūžę, taigi čia yra puiki galimybė praleisti laiką internete. Taip pat ir smagiai praleisti laiką su draugais. Biblioteka yra puiki vieta ne tik išsirinkti gerą knygą, bet ir pasėdėti, paklausyti muzikos ar tiesiog pažaisti. Turime mažylių žaisloteką, kuri praėjusiais metais pasipildė miesto gyventojų dovanomis, sulaukėme labai daug paramos. Dovanėlės – žaisliukai labai puošia mūsų biblioteką.
– Tai vis dėlto vaikai dažniau skaito knygas ar buriasi prie kompiuterių?
– Santykis tarp skaitančiųjų ir laiką leidžiančiųjų prie kompiuterio yra labai panašus. Vasarą mes sulaukiame ypač daug vaikų – ir su tėveliais, ir su seneliais, kurie dažniausiai turi sąrašus, pagal kuriuos skaito. Vasarą yra pats didžiausias skaitymo bumas.
– Ką dažniausiai skaito vaikai?
– Knygeles vaikai renkasi labai įvairiai. Kai kurie vaikai vieną knygą pasirenka iš sąrašo, o kitą – savo malonumui, kokią nors linksmesnę, juolab kad iš sąrašo mes kartais ir neturime daugelio knygų. Gaila, kad tie sąrašai nėra derinami su bibliotekų fondais, mokytojai nežino, kiek ir ko mes turime, todėl kartais tenka labai gerai paieškoti.
– Ar knygų skaitymas vis dar yra toks populiarus, kaip ir anksčiau? Ar šiuo metu vaikai labiau orientuojasi į kompiuterius ir šiuolaikines technologijas?
– Manau, jog visos technologijos labai papildo mūsų gyvenimą, bet knygos tikrai nedings. Kažkada buvo pranašauta, jog knygas pakeis įvairios technologijos, tačiau, kaip matome, Vilniaus knygų mugė „lūžta“ nuo skaitytojų. Neabejoju, kad knyga yra vertybė. Skaitymas praturtina gyvenimą, lavina vaizduotę bei išryškina daug gerų savybių.Tikiu, kad tai suvokiantys tėvai ragina ir savo vaikus skaityti. Sulaukiame iš užsienio sugrįžusių vaikų, kurie kartu su tėvais, seneliais ateina išsirinkti knygų ir taip nepamiršta bei prisimena lietuvių kalbą. Manau, jog knyga padeda puoselėti ir šeimos vertybes.
Gerda Minajevaitė


Ką apie skaitymą mano patys jaunieji skaitytojai?

Ar daug knygelių esi perskaitęs (-čiusi)?
Arnas (13 m.): Per savo gyvenimą esu perskaitęs daugybę knygų. Labai mėgstu skaityti, knygos padeda man atsipalaiduoti, atitrūkti nuo tikrovės.
Elžbieta (12 m.): Nemažai, bet manau, reikėtų pradėti skaityti daugiau.
Ieva (10 m.): Nei daug, nei mažai.
Julius (10 m.): Esu perskaitęs labai daug knygų.
Kokios knygelės yra tavo mėgstamiausios?
Arnas: Labiausiai mėgstu fantastines knygas. Jas skaitydamas galiu įsijausti į kiekvieną personažą ir išgyventi jo nuotykius.
Elžbieta: Patinka knygos apie gyvenimą, nes jos yra realistiškos ir iš jų galima pasimokyti.
Ieva: Mano mėgstamiausios – nuotykių knygos.
Julius: dažniausiai renkuosi kitų šalių rašytojų knygas.
Skaitai savo noru, ar tau liepia tėveliai, mokytojai?
Arnas: Skaitau savo noru, nes tai yra naudinga ir man patinka tai daryti.
Elžbieta: Būna visaip. Kartais pati užsimanau paskaityti, o kartais tiesiog reikia, nes liepia tėvai bei mokytojai.
Ieva: Skaityti liepia mokytojai ir mama.
Julius: Aš skaitau savo noru, nes noriu daugiau žinoti ir papasakoti kitiems apie, tai ką sužinojau.
Kaip manai, ar skaityti yra naudinga? Kodėl?
Arnas: Naudinga, nes išmokstu naujų žodžių ir tobulinu savo kalbėjimo įgūdžius. Taip pat sužinau daug naujų dalykų.
Elžbieta: Knygos lavina mūsų raštingumą ir vaizduotę.
Ieva: Skaityti yra naudinga, nes galima pasijuokti ir sužinoti daug naujų dalykų ir žodžių.
Julius: Skaitydami žmonės lavina protą.

Rubrikoje Bendruomenės. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *