Domėjosi vilkaviškiečių patirtimi

Šių metų pavasaris bei vasaros pradžia ir mūsų krašto ūkininkams kelia daug nerimo ir rūpesčio. Sausra ir šalnos padarė savo „juodą darbą“. Birštono seniūnijos Naudžiūnų kaimo ūkininko Jono Gradecko nuomone, akivaizdu, kad augalininkai šiemet praras nemažą dalį derliaus.
Sausra sutrukdė žiemkenčių tręšimo ir purškimo darbus, nukentėjo ir rapsai. Jiezno seniūnijos ūkininkai Darius Steponkevičius ir Laimis Bazys taip pat nelinksmi rodė plynvietes vasarinių kultūrų plotuose, ypač liūdnai atrodančius pupų pasėlius.

Vilkaviškio grūdų kooperatyvo steigėjų ir vadovų nuomone, įkūrę kooperatyvą ūkininkai jaučiasi saugesni ir tikresni dėl ateities.

Šalnos taip pat kirto ne tik sodams, uogynams bei vaiskrūmiams, bet ir pasėliams. Nerimo pilni ir gyvulių augintojai. Kai kurios pievos – labai retos, tad jiems rūpi ir ganiava, ir pašarų gamyba.
Tačiau ir turėdami pagrindo nerimauti, ūkininkai negyvena tik šia diena ir galvoja apie ateitį. Beje, gerai suprasdami ir tai, kad yra priklausomi ne tik nuo gamtos, bet ir nuo perdirbėjų bei jų išaugintų grūdų supirkėjų. Tad šiandien ir augalininkai jau priversti sekti rinkos pulsą, ieškoti parankesnių partnerių ir geresnių sąlygų sandoriams. Vis dažniau kalbama ir apie kooperacijos naudą. Juo labiau, kad ir Lietuvoje jau esama žemdirbių kooperatyvų, sėkmingai dirbančių arba pradedančių vystyti veiklą. Viename iš jų – Vilkaviškio grūdų kooperatyve ir lankėsi grupė Prienų ūkininkų sąjungos narių, tapusių savotiškais žvalgais, parnešant žinią apie netolimų kaimynų patirtį, kuriant žemės ūkio kooperatyvą ir organizuojant jo darbą.
Žemės ūkio kooperatyvas Vilkaviškio grūdai buvo įregistruotas 2011 metų liepą. Šis kooperatyvas suvienijo didelius Suvalkijos krašto ūkius, auginančius grūdus. Bendras kooperatyvo žemės plotas – apie 10000 hektarų.

Kartu su ūkininkais Žemės ūkio kooperatyvo Vilkaviškio grūdai patirtimi domėjosi ir Prienų r. savivaldybės tarybos narys, Kaimo reikalų ir bendruomenių komiteto pirmininkas Vaidotas Kupstas ir savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėja Aušra Tamošiūnienė.

Kaip pasakojo prieniškius sutikę kooperatyvo vadovai, pradžia nebuvo lengva, nes laukė didelis, kupinas rizikos darbas. Reikėjo rasti tinkamą sklypą elevatoriaus statybai, parengti projektą, rasti finansavimą. 2017- aisiais pradėjęs veikti modernus elevatoriaus kompleksas kainavo apie 7,5 milijono eurų. Dalis jų gauta iš struktūrinių fondų, o apie penkis milijonus teko skolintis iš banko. Dideli tai pinigai, bet už tai šiandien kooperatyvo nariai, o ir jam nepriklausantys, bet kooperatyvui parduodantys grūdus ūkininkai turi geras sąlygas ir, svarbiausia, svorį derėdamiesi dėl kainų. Ir ne tik parduodant grūdus, bet ir pervežant juos, perkant trąšas, chemikalus, rengiant konsultacijas ir mokymus.
Tarp kooperatyvo veiklos prioritetų įrašyti tokie punktai, kaip ūkininkų auginamų grūdų supirkimas ir panaudojimas, komercinių ir kitų paslaugų teikimas, importo ir eksporto operacijos, augalų apsaugos priemonių, trąšų, įrangos ir kitų vertybių pirkimas Lietuvoje ir užsienyje, kvalifikacijos kėlimo kursai, bendradarbiavimas atliekant mokslinius tyrimus, diegiant pažangias technologijas ir kiti.
Apžiūrėję elevatorių ir įrengimus, prieniškiai turėjo nemažai klausimų šeimininkams, kurie pažadėjo pateikti raštu daugiau informacijos apie stojimo į kooperatyvą sąlygas, nuolat informuoti Prienų ūkininkų sąjungos tarybą apie naujas galimybes bei pasiūlymus. O taryba, sąjungos pirmininko Martyno Butkevičiaus teigimu, ja pasidalins su visais sąjungos nariais.
Ramutė Šimukauskaitė

Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *