„Kankliukai“ – meilės savo krašto kultūrai ir draugystės mokykla

Gilias šaknis Veiverių krašte turinčio „Kanklių“ ansamblio „vaikaičiui“ – Skriaudžių vaikų ir jaunimo folkloro ansambliui „Kankliukai“, kuris buvo įkurtas 2008 metais, sukako 10 metų. Šios sukakties proga Skriaudžių laisvalaikio salėje buvo surengtas šventinis koncertas „Mano kanklės paauksuotos“, kuriame „Kankliukai“ koncertavo kartu su vaikų ir jaunimo folkloro kolektyvais „Sūduoniukas“ (Kazlų Rūda), „Jieznelė“ (Jieznas), „Ratilėlis“ (Kaunas) ir „Žolynukai“ (Marijampolė). Pertraukėlių metu dalyviai galėjo dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose – mokėsi lieti žvakes, gaminti lėlytes, austi tautines juostas, susipažino su žolynų gydomosiomis savybėmis. Po koncerto vyko gegužinė.


Buvo smagu matyti vienoje vietoje tiek daug susirinkusių vaikų ir jaunimo, kurie grojo tradicinėmis suvalkiečių kanklėmis, smuikeliais, skrabalais, skudučiais, armonikomis ir kitais liaudies instrumentais, scenoje ir prie jos šoko folklorinius šokius, suko ratelius, minė minkles, pasakojo istorijas, pamėgdžiojo paukštelius ir dainavo atstovaujamo regiono dainas. Mažučiai ir didesni, ir paauglystės sulaukusieji su pasididžiavimu reprezentavo savo krašto tautinius rūbus ir folklorą. O jau suaugusieji, iš Skriaudžių krašto išvykusieji ir kolektyvą palikusieji, pasak buvusios ansamblietės Eglės, su nostalgija prisimena, kad tam tikru gyvenimo periodu jie buvo „Kankliukų“ dalimi. Ir pati Eglė apgailestavo dėl taip greitai prabėgusių turiningos veiklos metų. Ji pasakojo, kad ansamblyje išmoko pinti kasas (ši šukuosena jai iki šiol pati gražiausia), suprato, kokia stipri gali būti draugystė, ir kaip reikia mylėti Lietuvą bei jos kultūrą, lietuvių liaudies muziką, šokius, dainas ir kankles.
Renginio vedėjos, kurios užaugo su ansambliu, pristatė „Kankliukų“ ištakas ir prabėgusį dešimtmetį, su juo susiję daugelis žmonių – vadovų, dainininkų, muzikantų, bendraminčių – kiekvienas iš jų sudėjo po šapelį į ansamblio istoriją. Priešistoriją reikėtų pradėti nuo to, kad pirmoji ir dabartinė ansamblio vadovė Vilma Pučkienė, tuomet dar pirmokė, pradėjo groti kanklėmis garsiajame „Kanklių“ ansamblyje, vadovaujant Jauniui Vyliui. Praėjo trys dešimtmečiai, ir vaikų muzikantų grupė išaugo į atskirą vaikų ansamblį. Tuomet jame dainavo ir kankliavo septynios mergaitės. Vėliau dalyvių skaičius augo, atėjo berniukų, muzikavimą papildė šokiai, rateliai, pasakojimai. Didžiąją ansamblio dalį sudaro 10 – 14 metų vaikai. Jiems augant ansamblyje kaita neišvengiama. Per dešimtmetį jį lankė aštuonios dešimtys šio krašto vaikų. Vilma Pučkienė visais jais pasidžiaugė. Anot buvusių ansambliečių, tik geros širdies žmogus gali vesti paskui save tiek daug jaunimo, įskiepyti jam meilę tautos kūrybai ir vienas kitam. Lietuvos nacionalinis kultūros centras ansambliui „Kankliukai“ pelnytai suteikė antrą kategoriją.
Prie „Kankliukų“ gimimo ir brendimo prisidėjo ir daugiau žmonių. Tuometinė Veiverių KLC vadovė Virginija Naudžiūtė paskatino V.Pučkienę siekti pedagoginio išsilavinimo, projektinėmis lėšomis užtikrino ansamblio veiklos tęstinumą, bendradarbiavimo plėtrai, naujų narių pritraukimui svarbias stovyklas. Vienoje iš stovyklų „Suvalkijos žali sodai“, kuri Skriaudžiuose vyko 2010 metais, Kauno tautinės kultūros centro folkloro ansamblio „Ratilėlis“ vadovė Alvyda Česienė pirmoji Skriaudžių „Kanklių“ vaikų etnomuzikavimo grupę pavadino folkloriniu ansambliu, jam buvo išrinktas ir pavadinimas „Kankliukai“. Galbūt todėl „krikštamotės“ vadovaujamam „Ratilėliui“ ir teko garbė pradėti jubiliejaus koncertą.
Šį kolektyvą scenoje keitė Jiezno KLC vaikų folkloro ansamblis „Jieznelė“ (vadovė D.Smalskienė, KLC direktorė D.Vertinskienė), pristatęs Vietovardžių metams skirtą pasakojimą apie Jiezno pavadinimą, šio krašto tarmę ir prieš 135 metus miestelio apylinkėse kunigo Prano Bieliausko užrašytas autentiškas dainas.
Vėliau į sceną su mažaisiais „Žolynukais“ – Marijampolės KLC dainorėliais, šokėjėliais ir muzikantais – užlipo vadovė Dalia Venckienė. Jos pasirodymas tarp „kankliukų“ sukėlė nemažai sentimentų, nes kurį laiką ši vadovė pavadavo Vilmą Pučkienę ir rūpinosi ansambliu.
Gimtadienio kulminacija tapo „Kankliukų“ pasirodymas. Ansamblio programa subrendo, o atlikėjų lygis ūgtelėjo nuolat dalyvaujant įvairiuose renginiuose – konkursuose, festivaliuose, dainų ir kitose šventėse. Ansamblio dalyvius lydi sėkmė Lietuvos vaikų ir moksleivių – lietuvių liaudies kūrybos atlikėjų – konkurse „Tramtatulis“, respublikinėse mokinių folklorinių šokių varžytuvėse „Patrepsynė“. Ne kartą „Kankliukai“ dalyvavo tarptautiniuose festivaliuose „Baltų raštai“, „Visi sūduviai – vieno medžio šakelės“. Kolektyvą gausiais aplodismentais palaiko ir savi, tradicinės rajono folkloro šventės „Oi, būdavo, būdavo…“, kitų renginių žiūrovai. Buvo smagu gražiausias kolektyvo gyvenimo akimirkas prisiminti gimtadienio šventėje. Kartu su „Kankliukais“ ir jų vadove mažąjį jubiliejų šventė ir svečiai bei vietos bendruomenės atstovai, atvykę pasveikinti su gėlėmis, dovanomis, pyragais ir padėkos raštais.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Kultūros kryžkelė. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *