Daugiausia nerimo – dėl kelių ir apleistų pastatų

Seniūnijose – ataskaitinių susirinkimų metas. Patys pirmieji pokalbiui buvo susirinkę toliausiai nuo rajono centro – per 40 kilometrų nutolusios Stakliškių seniūnijos gyventojai. Beje, jų seniūnija ir didžiausia rajone pagal užimamą teritorijos plotą. O ir kaimynų turi daugiausia, mat atokiausi seniūnijos kaimai ribojasi su Kaišiadorių, Trakų ir Alytaus rajonais.
Praėjusieji metai Stakliškių seniūnijai buvo ženklūs permainomis. Pasikeitė seniūnijos vadovai. Aštuoniolika metų seniūnijai vadovavusį Gintautą Kaminską, laimėjusi konkursą, pakeitė Nijolė Ivanovienė. N. Ivanovienė – ne naujas žmogus seniūnijoje, dirbo pavaduotoja, todėl ir visi darbai, apie kuriuos kalbėjo savo parengtoje ataskaitoje, jai gerai žinomi, nes daugelio jų organizavimu bei kontrole teko rūpintis ir anksčiau.
2018 -ieji Stakliškėms buvo svarbūs ir tuo, kad čia buvo pradėtas vykdyti nuotekų įrengimo plėtros ir apšvietimo tinklų pertvarkos projektas. Nors, kol vyksta darbai, miestelio gyventojams ir tenka patirti kai kurių nepatogumų, bet, seniūnės teigimu, jie laikini. Iš darbus vykdančių rangovų bus reikalaujama tinkamai sutvarkyti aplinką, tai, kas buvo išgriauta. Seniūnė taip pat viliasi, jog ir ateityje bus toliau vykdoma apšvietimo plėtra, kad gyventojai ir patys aktyviai prisidės prie gražesnės bei patogesnės aplinkos kūrimo.
Stakliškiečiai pernai džiaugėsi ir atnaujintomis bibliotekos patalpomis, įrengtais lediniais šviestuvais ne tik Stakliškėse, bet ir Medžionyse, Pieštuvėnuose bei kitose gyvenvietėse, padarytais darbais kaimų kapinėse, tvarkomais kultūros paveldo ir gamtos paminklais, vykusiais sportiniais bei kultūros renginiais, skirtais Valstybės atkūrimo 100 -mečiui.
Pastebėdami ir vertindami tai, kas padaryta ar daroma, gyventojai savivaldybės vadovams ir susirinkime dalyvavusiems perrinktiems bei naujai išrinktiems Prienų rajono savivaldybės tarybos nariams priminė ir apie kasdienį gyvenimą kartinančius rūpesčius.
Prieš susirinkimą vykusio tradicinio susitikimo su seniūnaičiais ir bendruomenių atstovais metu buvo išsakytas susirūpinimas dėl seniūnijos kelių, pakelių, apleistų pastatų, bešeimininkio turto būklės, keltas didesnės ūkininkų, važinėjančių seniūnijos keliais sunkiasvore technika, atsakomybės klausimas. Seniūnaičių ir seniūnijos administracijos nuomone, ūkininkai privalėtų pasirūpinti, kad sugadintas kelias būtų sutvarkytas, išlaistytas dumblas surinktas. Tai ne tik atsakomybės, požiūrio į bendrą turtą, bet ir pagarbos kitiems klausimas.
Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas pripažino, kad keliai ir apleisti pastatai – didžiausios savivaldybės problemos ir joms spręsti šiais metais bus skiriama dar daugiau dėmesio. Anot mero, pusė kelių priežiūrai skiriamų lėšų yra panaudojama žvyravimo, greideriavimo darbams, kita pusė – sandoriams. Dėl tam tikrų nesklandumų (kurių buvo ir kitose savivaldybėse) likusi nuo sandorių lėšų dalis buvo grąžinta į valstybės biudžetą, bet šiais metais tikimasi kelių priežiūrai gauti daugiau lėšų ir jos bus naudojamos labai atsakingai. Papildomai pinigų seniūnijų kelių priežiūrai šiais metais numatyta ir iš savivaldybės biudžeto. Žinant, kad Stakliškėse atidarytas žvyro karjeras, viliamasi, jog galima bus ir daugiau, ir greičiau darbų padaryti. 
Kita vertus, pokalbio dalyvių nuomone, problemų būtų tikrai mažiau, jeigu kelius prižiūrėtų reikiamą techniką turintys vietos ūkininkai. Deja, konkursų sąlygos tokios, kad ūkininkai juose neturi galimybių dalyvauti, o iš svetur atvažiuojantys prižiūrėtojai, skaičiuodami kaštus, sniegą valo… pagal grafiką. Bet sninga, pasak vienos iš bendruomenės pirmininkių, tai ne pagal grafiką. Kaip tuomet žmonėms išvažiuoti? Būta ir atvejo, kai net laidotuvių metu mirusiojo artimiesiems reikėjo rūpintis ir patiems mokėti už tai, kad būtų nuvalytas kelias į kapines. Bendruomenių atstovų manymu, vietos žmogus, atsakingas už kelių priežiūrą, pats jaustų pareigą bei atsakomybę ir valytų ne pagal grafiką, o tada, kai yra būtinybė.
Kaip minėta, stakliškiečiams rūpi ir apleisti pastatai, ypač griūvančios fermos, medžiais apaugę buvę Vyšniūnų kultūros namai ir kiti. Pasak kalbėjusiųjų, prie jų ne tik formuojasi sąvartynai, bet „vaiduoklių kaimeliai“ su atviromis šachtomis kelia ir grėsmę. Šią problemą išsakę bendruomenės atstovai siūlė pasidomėti kitų rajonų patirtimi, kuriuose apleisti pastatai griaunami ir malami į atliekas. Pavyzdžiui, Alytuje lėšos tokiems darbams gautos, pasiremiant užterštų teritorijų likvidavimo pagrindu. Fermos, pasak kalbėjusiųjų, taip pat priskirtinos prie tokių teritorijų.
Mero ir seniūnės teigimu, šios problemos sprendimą sunkina tai, kad dauguma šių statinių yra privatūs, tapę kelių ar keliolikos žmonių nuosavybe už pajus, dalinantis bendrovių turtą. Taigi jie lyg ir turi šeimininkus, lyg ir bešeimininkiai, nes daugumos jų nuosavybė Registrų centre nėra įregistruota. Tačiau Užuguosčio bendruomenės atstovių teigimu, jų miestelyje esama ir tokių apleistų pastatų, kurių šeimininkai žinomi ir iš jų turėtų būti pareikalauta tvarkytis, pasitelkiant ir administracines priemones.
Dar vienas Užuguosčio „galvos skausmas“ – iš daugiabučių į melioracijos griovius tekančios ir užkemšančios drenažą nuotekos. Pavasarį šalia tvenkinio esančių sodybų kiemai tampa tiesiog siūbuojančia žeme, užpilamas kelias, o ir kvapai verčia sukti tolyn. Deja, paguodžiančio atsakymo užuguostietės neišgirdo. Mat „mūruose“ esantys butai yra privatizuoti, ir, mero teigimu, išeitis yra tik viena – individualūs nuotekų surinkimo įrenginiai. Bet ar daugiabučių gyventojai ryšis juos statytis?
Stakliškiečiai mano, kad jau metas miestelyje atsirasti kirpyklai. Jie klausė, ar savivaldybė padės išspręsti patalpų klausimą, jeigu atsirastų norinti šią paslaugą teikti specialistė. Gyventojai norėjo daugiau išgirsti ir apie Krosnių keitimo programą, savivaldybės paramą bendruomenių projektams, ieškojo atsakymų į kitus jiems rūpimus asmeninius ir bendrus klausimus.
Stakliškių seniūnijos susirinkimas vyko kovo 19 -ąją, antrą dieną po II rinkimų į savivaldybes turo, tad seniūnė ir bendruomenių atstovai pasveikino merą A. Vaicekauską su pergale tiesioginiuose mero rinkimuose ir dar vienos vadovavimo kadencijos pradžia, palinkėjo sėkmingai tęsti darbus, įgyvendinti naujus sumanymus. Padėkojęs žmonėms už pasitikėjimą rinkimuose, meras pasižadėjo jų nenuvilti. Taip pat įteikė gėlių dviem naujoms Stakliškių seniūnijos vadovėms, pradėjusioms eiti pareigas šiais metais, – seniūnei Nijolei Ivanovienei ir seniūnės pavaduotojai Dainai Vaitkevičienei ir palinkėjo sėkmės bei susitelkimo bendram labui.
Gėlės buvo skirtos ir tą dieną vardines šventusiems susirinkime dalyvavusiems Juozams. Varduvininkams ir visiems susirinkusiems linksmą, nuotaikingą koncertą dovanojo Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centro liaudiškos muzikos kapela „Korys“. Tarp kapelos vyrų atliktų kūrinių nuskambėjo ir daina, skirta Stakliškių kraštui.
Ramutė Šimukauskaitė

Rubrikoje Seniūnijose. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *