Lietuvos kaimui skiriama vis daugiau ir vis lengviau prieinamos paramos

Siekiant padidinti kaimo gyvybingumą ir konkurencingumą, Lietuvos kaimo plėtros 2014 – 2020 m. programoje (KPP) atlikta nemažai pakeitimų. Vienoms programos priemonėms skirta papildomų lėšų, kitoms – supaprastintos paraiškų rengimo taisyklės. Viskas dėl to, kad kaimas, jame dirbantys, gyvenantys žmonės stiprėtų, kad jų gyvenimo kokybė gerėtų.

Parama smulkiesiems bus prieinama lengviau

Ūkininkas Mindaugas Vaišnys įsitikinęs, kad efektyvių rezultatų ūkyje padeda pasiekti inovatyvi technika. Netrukus tokią įsigyti bandys pretenduodamas į KPP paramą. Ričardo PASILIAUSKO nuotrauka

Nemažai pakeitimų populiarioje ir ūkininkų pamėgtoje priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos srityje „Parama smulkiesiems ūkiams“: supaprastintos paramos paraiškos, verslo plano formos, palengvinti reikalavimai išlaidoms, paprastesnis jų vertinimas. Pildant paraišką nuo šiol nebus reikalaujama pateikti komercinių pasiūlymų, tinkamų finansuoti išlaidų pagrindimui, atsisakyta dalies tinkamumo sąlygų, susijusių su išlaidomis. Sumažinus reikalavimus, paskutiniais verslo plano įgyvendinimo metais nebereikės pasiekti 2 proc. grynąjį pelningumą – veikla tiesiog turės būti pelninga. Taip pat neprivaloma drausti paramos lėšomis įgyto turto, atsisakyta projektų kontrolės laikotarpio.
Pagal veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“ pareiškėjai gali pretenduoti į paramą, siekiančią iki 15 tūkst. Eur, o iš viso šiam paraiškų priėmimo laikotarpiui, kuris prasidėjo kovo 1 d. ir tęsis iki gegužės 31 d., skirta 10 mln. Eur Europos Sąjungos ir valstybės paramos. Palyginimui: 2018 m. ūkininkai, gavę paramą pagal šią veiklos sritį, išsidalijo beveik 6 mln. Eur. Svarbu paminėti, kad šiais metais numatomi du kvietimai teikti paraiškas pagal veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“. Pirmasis, kaip minėta, vyks kovo–gegužės mėnesiais, antrasis – rudenį, nuo lapkričio 4 d. iki gruodžio 31 d.

Neeilinė galimybė pretenduoti į dvi paramos priemones
Didelė šiais metais organizuojamų paraiškų priėmimo KPP paramai gauti naujovė – galimybė ūkininkams vienu metu pretenduoti į dvi paramos priemones. Todėl teiksiantys paraiškas paramai gauti pagal Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklą ,,Parama smulkiesiems ūkiams“ arba priemonės „Investicijos į materialųjį turtą“ veiklos sritį „Parama investicijoms į žemės ūkio valdas“ kartu gali dalyvauti ir nuo kovo 4 d. teikti paraiškas pagal priemonės „Bendradarbiavimas“ veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“.
Tikimasi, kad KPP paramos taisyklėse atsiradusi nauja nuostata, kurios niekada anksčiau nebuvo, paspartins smulkių ūkininkų ir gamintojų įsitraukimą į trumpąsias tiekimo grandines. Mat gavę paramą pagal veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ ūkininkai galės įsigyti pakavimo, fasavimo ar kitą įrangą, susikurti interneto svetainę arba internetinę parduotuvę, kompensuoti dalį pardavėjo darbo užmokesčio išlaidų. Tikimasi, kad tai padės užtikrinti galutinių vartotojų pasiekimą ir pardavimo pajamų augimą.
Siekiantys investuoti į žemės ūkio valdas projektui galės gauti iki 50 tūkst. Eur. Iš viso investicijoms įgyvendinti skirta 25 mln. Eur paramos lėšų. Didžiausia išmokos suma, kurią galės gauti smulkieji ūkininkai verslo planui įgyvendinti – 15 tūkst. Eur. Šiam paraiškų priėmimui skirta 10 mln. Eur Europos Sąjungos ir valstybės paramos. Pretenduojantys į paramą tik pagal veiklos sritį „Parama trumpoms tiekimo grandinėms ir vietos rinkoms skatinti vietos lygmeniu“ vienam projektui pareiškėjai galės gauti iki 120 tūkst. Eur. Iš viso skirta 2,9 mln. Eur lėšų. Pareiškėjams turėtų būti patrauklu tai, kad, siekiant palengvinti paramos teikimą, veiklos srityje numatyta taikyti paprastesnį išlaidų apmokėjimo mechanizmą. Siekiant to, nustatyti fiksuotieji įkainiai, kurių pagrindu bus apskaičiuojama tinkamų finansuoti išlaidų vertė ir paramos suma.
Priemonės finansuojamos iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai ir Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto.

Mažinamas patikrų skaičius
Ketinantys pretenduoti į KPP paramą turėtų žinoti, kad šiemet didinamas ne tik kai kurių programų finansavimo intensyvumas, bet lengvinama ir paraiškų rengimo tvarka. Nacionalinė mokėjimo agentūra praneša, jog, siekdama kuo mažiau trukdyti įsipareigojimų besilaikančius ūkininkus, suplanavo net trečdaliu mažiau kompleksinės paramos patikrų ūkiuose. NMA duomenimis, neatitikimų kompleksinės paramos reikalavimams mažėja, todėl nuspręsta optimizuoti patikrų atrankos mechanizmą 30 proc. sumažinant minėtųjų patikrų skaičių. Iš viso 2019 m. numatoma atlikti apie 1,5 tūkst. patikrų. Pernai jų buvo atlikta 2,2 tūkst.

Inovatyvi technika – efektyvūs rezultatai
Marijampolės savivaldybėje, Purviniškės kaime ūkininkaujantis Mindaugas Vaišnys žino, kokias naudas teikia KPP programų parama. Paramą pagal priemonės „Agrarinė aplinkosauga ir klimatas“ veiklą „Nykstančių Lietuvos senųjų veislių gyvulių ir naminių paukščių išsaugojimas“ yra gavę pienininkystės ūkį vystantys tėvai – jų dėka buvo atnaujinta technika, pastatų infrastruktūra. Vaikinas šiuo metu pradeda vystyti savarankišką augalininkystės ūkį ir netrukus ketina pretenduoti į paramą pagal veiklos sritį „Parama smulkiesiems ūkiams“.
– Norėčiau atsinaujinti, įsigyti naujesnės technikos. Jausmą, kai, ilgą laiką dirbęs su senu traktoriumi, gauni galimybę persėsti prie naujo vairo, puikiai žinau. Šią patirtį įgijau tėvų ūkyje, kai jie su KPP parama įsigijo naujus žemės ūkio technikos įrenginius. Visai neseniai pradėjau vystyti savarankiško ūkio veiklą. Kai esi pradedantysis, trūksta daug ko. Šiuo metu svajoju ir apie naują traktorių, ir apie naujus agregatus. Ne dėl komforto ar prabangos to noriu – siekdamas efektyvių darbo rezultatų, norėdamas tapti konkurencingu ūkininku privalai investuoti į inovatyvius įrenginius. Su jais darbas vyksta sklandžiau, efektyviau ir greičiau. Pavyzdžiui, trąšas barstau su senu, atgyvenusiu barstytuvu. Maniau, kad nedideliame ūkyje galiu apsieiti ir su tokiu – per metus jį naudoju vos porą kartų. Pažįstamui pasiūlius išbandžiau jo visiškai naują agregatą – sunaudojau tik tiek trąšų, kiek reikia sunaudoti, tokiu būdu sutaupiau ir pinigų, ir laiko, ir savo jėgų. Norėčiau ir aš tokio agregato. Savarankiškai jo įsigyti nepajėgiu, todėl planuoju teikti paraišką veiklos sričiai „Parama smulkiesiems ūkiams“. Sunku pasakyti, kaip seksis, tačiau savo galimybes esu įvertinęs realiai ir nusiteikęs optimistiškai, – patirtimi ir planais dalijosi ūkininkas.

Rubrikoje Žemės ūkis. Bookmark the permalink.

1 komentaras

  1. Jurate:

    Mindaugai, nuoširdžiai linkim sėkmės!!

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *