Jaunimo misija Lietuva – Izraelis

Izraelio ambasados Lietuvoje pakviesti Birštono gimnazijos moksleiviai kartu su kitais bendraamžiais iš Lietuvos mokyklų vasario 11-17 d. pirmąkart lankėsi Izraelyje.

Šios kelionės metu pažinome Izraelio kultūrą, istoriją, jos gamtą, bendravome su Izraelio jaunimu, pasidalinome mintimis apie skirtingų šalių pasaulėžiūrą, edukacinę sistemą. Daugeliui iš mano grupės labiausiai patiko Negyvoji jūra. Trumpam pabėgus nuo Lietuvos šaltuko buvo labai malonu atsirasti pačiame žemiausiame Žemės „taške“, išsimaudyti tokioje druskingoje jūroje, jog net nereikėjo plaukti. Plūduriuodami ir besimėgaudami saulute, puikiai praleidome laiką.
Labiausiai nustebino vasario 15 dienos, penktadienio, programa. Keliavome į gamtą, turėjome galimybę ją pažinti iš arčiau per pusę valstybės besidriekiančiose dykumose, pamatėme vietinių gyventojų tradicijas. Ten gyvenantys beduinai mus priėmė svetingai, vaišino tradicine arbata, kava, apgyvendino beduinų palapinėse ir netgi leido pajodinėti ant kupranugarių.
O labiausiai įsimintinus įspūdžius patyrėme vasario 11 -ąją, pačią pirmąją mūsų projekto dieną, kai apsilankėme iš Vilniaus kilusių litvakų asociacijos „Bait Vilna“ namuose. Tai žydų, kurie pokario ir vėlesniais metais išvyko iš Lietuvos į Izraelį, bendruomenės namai. Juose ne tik susipažinome su vis dar puikiai lietuviškai kalbančiais izraeliečiais, bet ir išgirdome jų neįprastas, sukrečiančias gyvenimo istorijas apie Antrąjį pasaulinį karą, holokaustą, bendrą lietuvių ir žydų tautų istoriją. Buvome priimti kaip namuose, taigi vakaro atmosfera buvo ideali diskusijoms, bendravimui ir gyvenimiškai patirčiai įgyti.
Manau, jog vieta, apie kurią daugiausia pasakosime Lietuvoje likusiems draugams, yra Holono vaikų muziejus. Ten pristatyta unikali programa „Dialogas tamsoje“. Pagrindinė šios programos idėja regintiesiems padėti bent įsivaizduoti, su kuo aklieji susiduria kiekvieną dieną. Gavome užduotį atpažinti kiekvieną dieną naudojamus daiktus, baldus aklinoje tamsoje. Tik vėliau sužinojome, kad mūsų gidas šioje edukacinėje kelionėje pats yra neregys. Programos pabaigoje diskutavome apie mums rūpimus klausimus ir aklojo žmogaus patirtį. Klausti galėjome net ir asmeninių dalykų apie šią sunkią būtį, taigi tai paskatino mus vertinti tai, ką turime, o žmones vertinti ne pagal jų išvaizdą.
Norint visiškai pažinti šalį, būtina paskanauti ir jos virtuvės patiekalų. Izraelyje mėgavomės vietiniame turguje gaminamais falafeliais, pagamintais iš duonelės, avinžirnių, įvairių salotų ir padažų, pitomis. Taip pat vaikščiojome po Carmel turgų, kur galėjome įsigyti visokiausių skanumynų: šviežių vaisių ir daržovių, keptų bandelių ir duonelių, desertų. Pastarieji buvo itin saldūs, taigi juos siūlyčiau išbandyti smaližiams.
Labai smagu, kad galėjome susitikti su Izraelio jaunimu, mokyklų mokiniais. Turėjome net 3 susitikimus, kuriuose bendravome su savo bendraamžiais ir geriau pažinome juos dalyvaudami rungtyse, atlikdami užduotis, žiūrėdami pristatymus ir dainuodami karaokėje. Mus šiltai pasitiko Izraelio jaunimas, mokytojai, susitikome su švietimo ministre, Izraelio ambasadore Egipte, būsimuoju Izraelio ambasadoriumi Lietuvoje. Taipogi gavome galimybę asmeniškai apžiūrėti mokyklas, apsikeisti žiniomis apie bendrą Lietuvos ir Izraelio istoriją. Paskutinę kelionės dieną nuvykę į Tautų giraitę, pasodinome po medelį taikos vardan.
Šis bendravimas ir smagūs nuotykiai leido tik dar kartą įsitikinti, jog jaunimas visame pasaulyje yra vienodas – žingeidus, trokštantis nuotykių, naujų potyrių, nebijantis naujovių. Natūralu, kad nukeliavus pora tūkstančių kilometrų, atsiranda didelių klimato, reljefo, visuomenės kultūros pokyčių, tačiau tai ir padaro kitą šalį, jos visuomenę įdomia, išsiskiriančia nuo kitų. Pirmasis ir, ko gero, iškart pastebimas dalykas – klimatas, gamta, reljefas. Izraelis, skirtingai nei Lietuva, yra kalnuota, sauso ir karšto klimato šalis, todėl ir augalija skurdesnė. Dykumos, palmės, net ir žiemą kaitinanti saulė – Izraelio vizitinė kortelė. Vis dėlto smagu, jog tarp gana toli viena nuo kitos esančių valstybių galima rasti ir panašumų: patriotiškumas, jaunimo siekis tobulėti, mokytis, keliauti ir plėsti savo pasaulėratį, taip pat bendra istorija ir kultūra.
Austėja Banytė
Birštono gimnazija

Rubrikoje Mokyklų gyvenimas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *