Vienas iš tūkstančio…

Vilniuje Litexpo parodų rūmuose vykusioje ADVENTUR parodoje, šiemet pakvietusioje atrasti ir pajausti kelionių džiaugsmą bei papildyti savo patirčių kolekcijas, buvo norima praskleisti skraistę į kelionių motyvaciją, atkreipti dėmesį į išliekamąją jų vertę. Ką tai duoda keliaujančiajam?
Birštono savivaldybės stendo rengėjai iškėlė dar konkretesnį klausimą, kodėl žmogus keliauja į piligrimines keliones ir kokie piligriminiai keliai yra susiję su Birštonu. Diskusijoje dalyvavo Lietuvos policijos kapelionas kunigas Algirdas Toliatas, patyręs keliautojas, pamėgęs Nepalo kalnynus atsargos kariškis Robertas Šukšta ir teologė Birštono sakralinio muziejaus vedėja dr. Roma Zajančkauskienė. Pokalbio valanda prabėgo nepastebimai. Tema yra gili ir plati kaip Nemunas ir mažai aptariama viešose erdvėse. Parodos aplinka buvo gana šurmuliuojanti ir triukšminga, tačiau klausytojų Birštono stendas nestokojo, jų vis daugėjo, tai liudijo diskusijos aktualumą.
Mūsų atmintis yra nuostabi pagalbininkė. Jeigu ilgai prisimename kelionę, matytą vaizdą, nuotykį, nuotaiką, kvapą ar spalvą, tuomet sakome, kad tokia patirtis turi išliekamąją vertę. Šie geri kelionių potyriai gyvenimo kryžkelėse tampa tarsi tikru atsparos tašku vėl tiestis, kilti ir eiti į priekį, nesustoti.
Piligriminė kelionė – tai išėjimas iš savęs, kad sutiktum kitą: savo Kūrėją ar artimą savo. Tai atvirumas susitikimui ir malonės priėmimui. Tai akimirka, kuri neįkainojama nei pinigais, nei kitais parametrais, nes ji padeda pamatyti platesnę savo gyvenimo perspektyvą nei mato akys. Susitikus Kūrėją, tarsi persiprogramuoji ir Jo pagalbos dėka sustiprėja vidiniai resursai: tikėjimas, viltis, meilė, vertybinės nuostatos. Susitikimas gali vykti Šventovėje, bet gali ištikti ir kitur. Dievas turi tūkstančius kelių priartėti prie žmogaus sielos ir švelniai prisiglausti, ypač kai žmogui skauda. Paprašyti Jo pagalbos, visiškai pasitikint reikia tikėjimo ir drąsos. Piligriminė kelionė plačiaja prasme yra vienas iš Dievo kelių pas žmogų. Ir žmogaus kelio pas Jį.
Lietuvos miestuose su sakraline kultūra supažindinama gana paviršutiniškai, nors religinis identifikavimas yra svarbus kultūrinio turizmo segmentas. Jau aštuoniolika metų Birštono sakralinio muziejaus darbuotojai pluša, kad patenkintų kultūrinius, pažintinius, socialinius ar piligriminius turistų poreikius. Tuo tikslu yra sukurtos ir vedamos įvairios programos, ekskursijos, susikaupimų programos, edukaciniai užsiėmimai, viešos paskaitos, piligriminės kelionės Lietuvoje ir užsienyje Palaimintojo Teofiliaus Matulionio tema. Paslaugos teikiamos trimis kalbomis. Birštono turizmo informacijos centro darbuotojai taip pat yra parengę puikų maršrutą po Birštono ir kaimyninių savivaldybių šventoves sakralinės dailės dailininko Nikodemo Silvanavičiaus keliu.
Džiugu, kad pro Birštoną veda puikus tarptautinis piligriminis maršrutas – šv. Jokūbo kelias. Tikrumo dėlei reikia pasakyti, kad šis maršrutas vingiuoja Prancūzijoje, Portugalijoje, tačiau viso pasaulio keliautojai buriasi tarsi į šio tipo keliautojų judėjimą ir keliauja pėsčiomis ir į kitus kraštus, kur yra to vardo maršrutai. Įvairūs tinklaraščiai Šv. Jokūbo piligriminį maršrutą priskiria pirmam pasaulio tokio pobūdžio kelionių dešimtukui. Lietuvos šv. Jokūbo kelio sukūrimas suteikia galimybę greitu laiku sulaukti intelektualių aukštas pajamas turinčių keliautojų iš Europos ir kitur. Taip manyti leidžia faktas, kad šv. Jokūbo piligriminis maršrutas itin greitai startuoja. Jau dvejus metus pastebime užsakomas programas muziejuje būtent šio piligriminio maršruto dalyvių, ir jaunimo, ir vidutinio amžiaus žmonių. Kaip teigia šio naujo maršruto organizatoriai, Birštono savivaldybės atkarpa yra „sterili“, patogi visoms turistų amžiaus grupėms. Kelias vingiuoja vaizdingais Nemuno slėnio miškų takeliais, vedančiais nuo Prienų, lankant Birštono šv. Antano Paduviečio bažnyčią, Sakralinį muziejų ir pro Nemajūnų šv. Apaštalų Petro ir Povilo bažnyčią veda tolyn, Punios šv. Jokūbo bažnyčios link. „Camino Lituano“ vadinama 7 dienų maršruto kelio atkarpa Kaunas – Lazdijai jau nužymėta piligrimo ženklu – geltona kriaukle mėlyname fone. 2018 m. gegužės mėn. internetiniame tinkle www.caminolituano.com parengta reikalinga informacija, sukurta išmanioji programėlė, kurios pagalba galima stebėti savo kelionės eigą, susipažinti su trumpa lankomų objektų istorija, sužinoti apie nakvynės ir maitinimosi vietas.
Birštono savivaldybės piligriminių kelionių maršruto potencialas yra didelis, mažai viešintas. Nors Birštono sakralinis muziejus šioje srityje turi perspektyvų. Buvusi muziejaus praktikantė Jūratė Aliukevičiūtė 2018 m. VDU sėkmingai apgynė paveldosaugos srities magistrinį darbą apie Birštono savivaldybės religinio turizmo potencialą. Tyrimo išvadose teigiama, kad Birštono potencialas turi didžiules perspektyvas. Piligriminis keliautojas, siekiantis savęs švarinimo, ramybės, tylos, laimingos dabarties akimirkos, Birštone visa tai gali patirti. Rašytojas docentas kanauninkas Juozas Tumas Vaižgantas, visa tai išbandęs, ne kartą rašė, jog užtenka spacieruoti Nemuno aukštais krantais, stebėti tą grožį, sugerti į save. Jo iškilus sakinys: „Grožybė, mokėk tik pastebėti“. Šiemet minėsime šio Birštono kurorto mylėtojo kunigo jubiliejinius metus. Organizuosime birželio mėnesį miesto šventės metu dar niekada nepublikuotų Važganto raštų, skirtų jaunimui, leidinio pristatymą. Bendradarbiaujame su jo vardo muziejaus specialistais, esame rengę keletą memorialinių ir fotografijos parodų. Kan. Juozo Tumo Vaižganto asmenybė labai turtinga ir tema populiari Lietuvoje, o Birštone jau atradęs savo vietą turizmo klodas. Piligrimio keliautojo kelias Kito link prasideda nuo kelio į save. Diskusijos apie piligriminių kelionių potyrius, motyvaciją, įžvalgas galite peržiūrėti internete. Vaizdo įrašas atveriamas iš socialinių tinklų Facebook.com Birstono kurorto ar Birštono sakralinio muziejaus paskyrų. Prašome pasidalinkite, jeigu patiko diskusija su savo bičiuliais.

Dr. Roma Zajančkauskienė
Birštono sakralinio muziejaus vedėja

Rubrikoje Pasaulis iš arti. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *