Jaučiamės esą tautos dalis

Gruodžio 7 dieną mes, Stakliškių gimnazijos III g klasės mokiniai, dalyvavome respublikiniame projekte „Lietuvių etninės kultūros atspindžiai fotografijoje“ ir pristatėme savo parengtą projektinį darbą.

Rengdamiesi projektui patys turėjome įsivardyti, kas mums yra etninė kultūra. Ko gero, etninė kultūra yra visa tai, kas mus supa ir kas mumyse. Tai – ir tradiciniai amatai, liaudies dainos ir šokiai, žaidimai, tautosaka, kulinarinis paveldas, tautodailė, ornamentika, simbolika, liaudies medicina, senoji fotografija, ir mūsų pasaulio supratimas, tarpusavio santykiai – kaip anūkai bendrauja su senoliais, vaikai su tėvais, broliai su seserimis, kaip bendraujame su kaimynais ir t. t.
Turbūt visi turime vaikystės nuotraukų, ir kiekviena jų – su savo istorija, prisiminimais. Ypač iškalbingos nuotraukos, likusios iš tėvų ir senelių. Stebina, kad kiekviena detalė yra iki smulkmenų apgalvota ir atrodo labai svarbi. Yra manančiųjų, kad senosios nuotraukos – tai lyg praeities veidrodis. Juk visi esame to laikinumo būsenoje, bet apie tai negalvojame.
Mes, Stakliškių gimnazistai, esame tikri, kad etninė kultūra yra tautos būties, išlikimo ir tvirtumo esmė, nacionalinės kultūros pamatas, todėl buvo labai smalsu pasidomėti, kokia etnine kultūra alsuoja senosios fotografijos. Rinkdami medžiagą šiam projektui, ko gero, padėjome nupūsti dulkes ne nuo vieno seno nuotraukų albumo. Neslėpsime, kiek jaudulio, nuoširdaus džiaugsmo, šviesių prisiminimų ir net ašarų matėme savo kalbintų žmonių akyse. Vartydami senas nuotraukas, stebėjomės žmonėmis, užfiksuotais įvairiomis progomis, ir iš jų mokėmės gyvenimo džiaugsmo. Nuotraukos tarsi liudija, kad jei su meile ir džiaugsmu suaugusieji skleis tradicinės kultūros vertybes, jomis tikėsime ir mes, vaikai, nes norėsime būti tokie pat laimingi žmonės, kaip ir veidai, žvelgiantys iš senų nuotraukų.
Gabrielė Kamblevičiūtė
Stakliškių gimnazijos III g klasės mokinė

Rubrikoje Seniūnijose. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *