Gimtųjų šaknų paieškos iš Amerikos atvedė į Pakuonį

ki 1941 metų birželio mėnesio Pakuonyje nuo seno gyveno kelios žydų šeimos. Didžiausia buvo trijų brolių Kacų ir gausi jų giminaičių šeima. Deja, karo pradžioje Pakuonio žydai vyrai buvo sušaudyti 9 forte, o moterys perkeltos per Nemuną ir mirtį pasitiko šalia Darsūniškio mirties griovių.

Dovydo Kaco šeima su giminaičiais į Pakuonį atvyko iš Amerikos. Jie ieškojo prieškariu Pakuonyje gyvenusių senelių, prosenelių būties ženklų. Nuo 1944 m. iki šių dienų Pakuonyje yra išlikę tik vieno Sodų gatvės namo mūrinė siena su čytu, kurioje ir gyveno svečio bendrapavardis D.Kacas. Atvykusieji fotografavosi šalia išlikusio namo plotelio, aplankė visas Pakuonio žydų buvusių sodybų vietas, aiškinosi, kuo užsiėmė giminaičiai, koks jų likimas, domėjosi, ar buvo Pakuonyje nelaimingųjų gelbėtojų. Mokyklos muziejuje fotografavo visą apie žydus surinktą informaciją. Svečiai iš Amerikos apžiūrėjo ne tik muziejų, bet ir visą mokyklą, apvaikščiojo didžiąsias erdves, grožėjosi aplinka. Vaikams ypač patiko priešmokyklinukų klasė, o suaugusieji sakė, kad Amerikoje daug mokyklų, kurios gerokai prastesnės už tokią mažą, jaukią Pakuonio mokyklą.

Rubrikoje Pasaulis iš arti. Bookmark the permalink.

1 komentaras

  1. Mokyklos muziejus:

    Džiaugiuosi, kad pastebėjote ir pasidalijote. Pakuonio mokyklos muziejaus Facebook įrašą. Būtų malonu, jei tokių pasidalijimų pasitaikytų dažniau. Ačiū Jums.
    Pagarbiai
    O. Zmejauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *