Kokį Birštoną norime matyti 2025 metais?

Remigijus Zolubas
Birštono politikas

Jau dabar kai kurie turistai sako, kad Birštone brangu, kiti skundžiasi, kad trūksta pramogų, dar kitiems norėtųsi aktyvesnio naktinio gyvenimo. Artėjantys savivaldybių merų ir tarybų rinkimai yra geriausias metas diskusijai apie tai, kokio miesto norime. Nebūkim abejingi ir iš politikų reikalaukim ne tik pavardžių, bet ir konkrečių įsipareigojimų!

Kurorte svarbiausi – šeimininkai
XX amžiaus viduryje JAV svarbiausiu pardavėjų moto tapo: „Klientas visada teisus“. Kurorto specifika irgi yra pardavimai. Atvyksta turistai, jie leidžia pinigus – birštoniečiai turi darbo, miestas renka mokesčius ir gražina aplinką. Visgi per daug susitelkus į klientus, vietos gyventojai užmirštami. 1999 – 2018 m. Birštono gyventojų skaičius sumažėjo nuo 7,2 tūkst. iki 4,2 tūkst. Tai rodo, kad nepaisant didėjančių turistų srautų, birštoniečiai nelabai jautė gyvenimo lygio gerėjimą ir aplinka netraukė pasilikti. Ypač skaudu, kai kalbame apie jaunimą, kuris po studijų nebenori grįžti į gimtąjį miestą.
Taigi viena svarbiausių užduočių ateities Birštono merijai yra pasiekti, kad birštoniečių gyvenimo lygis kiltų ir sustotų gyventojų mažėjimas. Prioritetas – ne tik išlaikyti, bet ir pritraukti jaunas šeimas su vaikais, kad miestas turėtų ateitį. Siekiant šio tikslo, verta pasitelkti tikslines priemones bei gerinti bendrąją ekonominę gerovę. Tai: programas darbui su išvykusiais iš Birštono, pagalbą įsigyjant pirmąjį būstą, darželių ir dienos centrų prieinamumą, aukštos kompetencijos mokytojus. Galvojant apie naujus gyventojus, negalima užmiršti ir esamų. Akivaizdu, kad dabartiniai atlyginimų dydžiai yra nepakankami. Vidutinis atlyginimas kuo greičiau turi pasiekti 1 tūkst. eurų, o 2025 m. – ne mažiau 1,5 tūkst. Savivaldybė nuo to negali nusišalinti, nes yra viena svarbiausių darbdavių, todėl Taryba turėtų sudaryti algų kėlimo grafiką visam ateinančiam dešimtmečiui. Tai būtų puikus signalas darbuotojams, kurie planuoja savo ateitį, taip pat ir signalas verslui, kad jų darbuotojams algos taip pat turės didėti.

Kokia kurorto vizija?
Užsibrėžus aiškius ekonominius rodiklius, labai svarbu žinoti šaltinius, iš kurių bus galima didinti algas ir finansuoti reikalingas programas. Jeigu kas nors įsivaizduoja, kad Birštonas galės būti pigus kurortas, tai būtų nieko daugiau, kaip tuščias populizmas. Birštonas privalo būti brangus. Labai gerai žinome, kad geriausiai žmonės gyvena ne „pigiose šalyse“ Afrikoje ar Centrinėje Azijoje, bet „brangioje“ Skandinavijoje. Taip pat ir Birštonas turi teikti aukštos pridėtinės vertės paslaugas, už kurias norėtųsi mokėti daugiau. Kurortas yra nedidelis ir negali orientuotis į masinį turizmą, reikėtų orientuotis į turistus, kurie pasirengę išleisti daugiau pinigų.
Miestui būtinas didelis konferencijų centras, kuris pritrauktų verslo turistus. Jie važiuoja ne bet kur, bet Birštonas ir yra ne bet kas, o būtent toks miestas, kuris turi savo žavesio. Miesto valdžiai būtina derinti savo investicijas su vietos verslininkais, išgirsti jų poreikius ir žinoti, ką galima padaryti, kad turizmo paslaugos kiltų į aukštesnį lygį. Tai nėra neįmanoma. Austrijos ar Šveicarijos kurortai yra labai brangūs ir niekada kainomis negalės konkuruoti su Turkija ar Egiptu, tačiau svečių skaičiumi nesiskundžia.
Visgi miestui orientuotis tik į turizmą yra netoliaregiška. Turizmo rinkai, kaip ir bet kokiai kitai verslo šakai, būdingi pakilimai ir nuosmukiai, mados, tendencijos – todėl Birštonas turi rūpintis ir alternatyvių verslų pritraukimu. Tam būtina kooperuotis su gretimai esančiais Prienais, kad Birštonas taptų viso regiono centru. Prienai turi tai, ko trūksta Birštonui – laisvos žemės plėtrai, būstų ir gyventojų. Birštono sėkmė būtų ir Prienų sėkmė, todėl verta bendradarbiauti.
2025 m. netruks ateiti, todėl jau dabar būtina turėti viziją, kaip norėsime gyventi po kelerių metų. Solidūs atlyginimai, didelis būrys jaunimo, aukštosios technologijos ir patrauklus kurortas – toks galėtų būti mūsų miestas!

Rubrikoje Nuomonė. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *