Europos dienos renginiai Prienuose

ES gimimo dieną linksmai ir išradingai paminėjo ir prieniečiai, Prienų Justino Marcinkevičiaus viešosios bibliotekos darbuotojų ir jų partnerių iniciatyva buvo organizuoti renginiai vaikams, jaunimui ir suaugusiems, veikė literatūros parodos.


Gegužės 3 – 4 dienomis Vaikų literatūros skyriuje vyko Europopietė ir Eurorytmetis, kuriuose dalyvavo Socialinių paslaugų centro Vaikų dienos centro „Pienės pūkas“ ir Prienų lopšelio – darželio „Saulutė“ vaikai. Jie buvo supažindinti su ES šalių kultūra, istorija, tradicijomis, įdomiausiais faktais, žymiausiais pasiekimais, žaidė įvairius žaidimus. Vyresnieji patikrino savo žinias proto mūšyje „2018-ieji Europos paveldo metai“.
Gegužės 9 – osios renginiams startą davė Prienų Laisvės aikštėje iškelta žydrai mėlyna ES vėliava su auksinių žvaigždžių ratu. Šios spalvos atsikartojo balionuose, kuriuos, skambant dainai „Pasveikinkit vieni kitus“, į padangę išskraidino Prienų rajono ugdymo įstaigų vaikai. Iki šios kulminacijos nuskambėjo Prienų rajono savivaldybės vicemero Algio Marcinkevičiaus ir europarlamentarės Vilijos Blinkevičiūtės šventiniai palinkėjimai, Prienų KLC vokalinio ansamblio „Aksomas“ ir solisčių Miglės ir Austėjos atliekamos dainos, organizatorių padėkos už bendradarbiavimą.

Apie rimtus dalykus – šmaikščiai ir atvirai

ES gimimo dienos renginiai persikėlė į Prienų kultūros ir laisvalaikio centrą: vaikai dalyvavo LABAI teatro muzikiniame spektaklyje – žaidime „Aplink pasaulį 2“, o suaugusieji bendravo su Europos Parlamento nare, Europos Parlamento Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininke Vilija Blinkevičiūte.

EP narė V.Blinkevičiūtė pasidžiaugė, kad į Prienus buvo pakviesta tokią simbolinę – ES gimimo – dieną, kai EP vyksta žalioji savaitė ir jos nariai dirba tose valstybėse, kuriose yra išrinkti. Vilijai Blinkevičiūtei – tai galimybė susitikti ir padiskutuoti su savo rinkėjais visoje Lietuvoje, praėjusiuose Europos Parlamento rinkimuose už ją balsavo per 100 tūkst. žmonių. Gyvendama renginio Laisvės aikštėje, kuriame dalyvavo tiek daug vaikų ir skambėjo tokios pagaulios dainos, emocijomis, europarlamentarė prasitarė besididžiuojanti Lietuva, kuri laisva jau 28 metus.
„Žmogaus gyvenime 28 metai yra daug, todėl kiekvienam norisi gyventi gražiau ir geriau. Tačiau valstybės raidoje – tai nedidelis laikotarpis. Kitos senosios demokratijos šalys nuėjo šimtmečius, kad pasiektų dabartinį lygį, kai gerbiamos žmonių teisės, pripažįstamas jų orumas ir kt. Lietuvoje taip pat yra pokyčių. Iš kritiškai nusiteikusių žmonių gaunu nemažai pastabų – laisvoje valstybėje žmonės gali atvirai išsakyti savo nuomonę. Ir tai yra gerai. Reikia pripažinti, kad nei valstybė, nei savivaldybės, nei kitos institucijos neturės ateities, jei neįsiklausys į žmonių lūkesčius, pamins jų teises,“ – kalbėjo viešnia, pabrėždama, kad visa valdžia kyla iš valstybės piliečių valios.
Lietuvos politikė jau devynerius metus dirba EP, atstovaudama socialistams ir demokratams, šioje kadencijoje atlieka svarbias EP Moterų teisių ir lyčių lygybės komiteto pirmininkės pareigas. Tai pirmas kartas istorijoje, kai Lietuvos europarlamentarui patikėtas EP komiteto pirmininko postas. V.Blinkevičiūtei komitete tenka nagrinėti įvairias su lyčių nelygybe ir diskriminacija susijusias problemas. Politikė apgailestavo, kad po atliktų tyrimų ES šalyse tapo akivaizdu, jog Lietuvos moterys daugiausia laiko atiduoda šeimai, namų ruošai, vaikų, tėvų, neįgalių šeimos narių priežiūrai, dėl asmeninių įsipareigojimų jos dirba mažiau mokamus, terminuotus darbus, o, sulaukusios pensinio amžiaus, gauna net 40 proc. mažesnes pensijas. Todėl šiuo metu EP daug diskutuojama darbo ir šeimos suderinimo klausimais. Svarstoma įteisinti iki 4 mėn. vaiko priežiūros atostogas ne tik mamoms, bet ir tėčiams, kad jie pasikeisdami galėtų auginti vaikus, taip pat nustatyti penkių dienų atostogas nenumatytais atvejais (pvz., šeimos nariams slaugyti).
Politikė kalbėjo apie permainas, kurios laukia Europos ir Jungtinės Karalystės po Brexit’o. Abiems pusėms kyla nemažai ginčytinų klausimų (dėl piliečių teisių, bendros rinkos, prekybos sutarčių, studijų kreditavimo ir kt.), kurie turės būti išspręsti derybų keliu.
„Svarbu susiderėti, kad nenukentėtų mūsų piliečiai, dirbantys, gyvenantys ir studijuojantys JK, kad jie turėtų tokias pačias teises,“ – pabrėžė V.Blinkevičiūtė.
Kita vertus, Jungtinei Karalystei išstojus iš Europos bendrijos, atsivers spraga ES finansų srityje, vienas iš būdų ją užlopyti – valstybių narių, taip pat ir Lietuvos, įnašai į bendrą biudžetą, kuriuos siūloma padidinti nuo 1 iki 1,3 procento bendrojo vidaus produkto (BVP). Tačiau, kaip akcentavo V.Blinkevičiūtė, bus deramasi dėl mažesnių įnašų, nepakenkiant valstybių narių interesams ir poreikiams.
Paklausta, koks jos požiūris į dvigubą pilietybę, V.Blinkevičiūtė pastebėjo, jog pasaulis keičiasi, tampa globalesnis, todėl reikia judėti dvigubos pilietybės įteisinimo kryptimi, kad Lietuva nebūtų daloma, ir gyvenantys Lietuvoje bei kitose šalyse jaustųsi esantys visumos dalimi. Tai tautos tęstinumo ir išlikimo klausimas.
V.Blinkevičiūtė su jai būdingu šmaikštumu ir atvirumu prieniečiams pasakojo apie savo darbą Europos Parlamente, sprendimų paieškas, politikos užkulisius ir stereotipus, ES investicijų svarbą Lietuvai bei kitus rimtus klausimus. Ji neatskleidė, ar kitų metų pavasarį vėl kandidatuos rinkimuose į Europos Parlamentą, tačiau pastebėjo, jog, metams bėgant, su branda ir patirtimi atėjo vidinis pojūtis, jog ji tapo profesionalia politike.

Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Mūsų kraštas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *