Dalyvavome konferencijoje

Sausio 26 dieną Ariogaloje vyko nacionalinė konferencija „Lietuvos miestuose ir miesteliuose gyvenusių žydų istorijos“, skirta Tarptautinės Holokausto aukų dienos atminimui. Konferenciją organizavo Tarptautinė istorinio teisingumo komisija, Ariogalos gimnazija ir VšĮ Geros valios fondas.

.

Mūsų mokyklai atstovavo Tolerancijos ugdymo centro komanda, vadovaujama mokytojos Redos Valančienės. Mokinės Gerda Žvirblytė, Rasa Radžiūnaitė, Austė Kukankaitė, Vaida Stagniūnaitė pristatė literatūrinį pasakojimą apie dviejų Vyties kryžių kavalierių Volfą Kaganą – aukščiausiai už narsą pažymėtą žydų kilmės karį, gimusį 1900 metais Balbieriškio miestelyje. Mokinėms pasiruošti konferencijai padėjo mokytojos Reda Valančienė, Irena Liutkevičienė, socialinė pedagogė Asta Marcinkevičienė, o mokytojas Saulius Kondrotas parengė iliustruotą pristatymą, liudijantį apie kario Volfo Kagano bendrystę su Balbieriškio žeme. Juk mūsų tėviškė šalia „mėlyno Nemuno vingio“. Volfo Kagano ir visų Balbieriškyje gyvenusių žydų atminimui rudenį miestelio bendruomenė iškilmingai atidengė paminklinę lentą.
Konferencijoje dalyvavo 28 šalies mokyklų Tolerancijos ugdymo centrų komandos. Pasak Ariogalos gimnazijos direktoriaus Arvydo Stonkaus, „Konferencija – kilnojamas memorialas Holokausto aukoms atminti, pripildytas liūdesio ir pagarbaus atminimo“.
Tarptautinės istorinio teisingumo komisijos vykdomasis direktorius Ronaldas Račinskas pasidžiaugė, kad mokykloms, ugdančioms mokinius tolerancijos, „istorija žymiai daugiau nei formalioji dalyko programa.“
Konferencijos dalyviai turėjo galimybę susipažinti su Lietuvos miestų ir miestelių žydų istorijomis, prisiminti žydų indėlį į Lietuvos kultūrą, ekonomiką, politiką ir apie tai, išsaugodami prisiminimus, pamąstyti, kaip gyventi ir kurti drauge, kad nepasikartotų tragiški įvykiai. O Kauno žydų bendruomenės pirmininkas Hercas Žakas išreiškė viltį, kad tolerancijos ugdymas kitoms tautoms, kitoms religijoms prisidės prie geros valios žmonių siekio.
Apibendrindama konferenciją švietimo programų koordinatorė Ingrida Vilkienė įteikė mokykloms knygą apie Lietuvoje gyvenusius žydus iki Antrojo pasaulinio karo, linkėdama kuo geriau pažinti savo krašto istoriją.
Gražina Antanavičienė
Direktoriaus pavaduotoja ugdymui

Rubrikoje Mokyklų gyvenimas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *