Su meile Lietuvai ir brangiais prisiminimais…

Minint Juodojo kaspino ir Baltijos kelio dieną, Birštono kultūros centre buvo pristatyta Gregory Fridberg fotografijų paroda ,,Lietuva – mano Meilė, Izraelis – mano Gyvenimas“. Paroda veiks iki rugpjūčio 28 d. 2013 metais šio autoriaus darbai buvo eksponuoti ir Prienuose.
Gregory Fridberg – profesionalus fotografas, tapytojas, kuris savo darbais tiesia tiltą tarp Lietuvos ir Izraelio. Lietuva – jo protėvių ir tėvų žemė, čia jis praleido jaunystę, įgijo išsilavinimą, tapo diplomuotu fotografu, Kaune dirbo M.K. Čiurlionio dailės muziejuje, vadovavo Kauno politechnikumo fotografijos laboratorijai. Iš šio laikotarpio likę gražiausi prisiminimai ir daugybė draugų. Nuo 1979 metų su šeima išvyko gyventi į Izraelį. „…palikau Lietuvą su jos nuostabia gamta, palikau ir ištikimus draugus, kuriuos gali ne bet kas pakeisti,“- atvirumo valandėlę Gregory prisipažins, kaip jis, pradžioje apstulbintas ryškių Izraelio spalvų, vėliau pasigedo Lietuvos – jos žalios miškų ramybės ir pastelinio dangaus, nesibaigiančių upių juostų ir ežerų platybių…

G.Fridberg su bičiule D.Stankevičiene (viduryje), kurios iniciatyva buvo surengtos jo fotografijų parodos Prienuose ir Birštone.

Išvykęs G.Fridberg dirbo centriniuose laikraščiuose, žurnaluose, Tel Avivo dailininkų sąjungoje, seniausiame Izraelio muziejuje, savo žinias perteikė jaunimui. Izraelis jam tapo derlinga kūrybai žeme. Šiuo metu G.Fridberg rengia įvairias parodas ir renginius Aukštajame Nazarete bei bendradarbiauja su Izraelyje įsikūrusia asociacija „Israelita“, kuri vienija išeivius iš Lietuvos. Fotomenininkas palaiko glaudžius ryšius su Lietuvos kūrėjais, jo iniciatyva Izraelyje buvo pristatyti Lietuvos fotomenininko Rimanto Dichavičiaus darbai.
Gregory teigimu, fotografo profesija jį lydi jau 55 – erius metus, nuo 1962 -ųjų. „Pradėjom beveik vienu metu su Dichavičiumi, kūryboje jis – Dievas, o aš tik paprastas žmogus, bet jis man labai artimas bičiulis,“ – kuklinosi G.Fridberg. Todėl Birštone eksponuojamoje parodoje tarp įvairiais laikotarpiais užfiksuotų pažįstamų ir artimiausių žmonių gyvenimo akimirkų yra ir jo bičiulio fotoportretas. Kalantos medis, Baltijos kelio tematika… Lietuviškus peizažus keičiantys Izraelio miestų vaizdai, kiekviena nuotrauka – su istorija ir brangiais prisiminimais. Sekdamas paskui meniškas, o kartais ir mistines fotografijas nejunti, kuomet žvilgsnis peršoka prie tikros tapybos – parodoje autorius eksponuoja ir kelis šio žanro darbus….
Apžiūrėjęs ekspoziciją, Gregory liko patenkintas užsimezgusiu bendradarbiavimu su Birštono kultūros centro direktoriumi Zigmu Vileikiu ir nustebintas to, kaip profesionaliai, papildant vienam kito tematiką ir spalvas, buvo išdėstyti jo darbai.
Paroda sulaukė nemažo birštoniečių ir miesto svečių susidomėjimo. Jos atidaryme dalyvavęs Birštono savivaldybės vicemeras Vytas Kederys autoriui dėkojo už kultūrinę ambasadorystę tarp Lietuvos ir Izraelio, kuri ypač svarbi Birštonui, palaikančiam glaudžius ryšius su Izraelio ambasada Lietuvoje.

Birštono savivaldybės vicemeras V.Kederys padėkojo parodos autoriui už kultūrinę ambasadorystę.

Ko gero, po Lietuvą nebe pirmus metus keliaujanti G.Fridberg paroda taip ir būtų aplenkusi kurortą, jei ne atsitiktinė jo pažintis su prieniete, tuometinio Švietimo centro direktore Danute Stankevičiene vienos konferencijos Druskininkuose metu. Sužinojusi, kad Gregory yra profesionalus fotografas, rengiantis parodas, ji tarpininkavo dėl jo darbų eksponavimo Prienų kultūros centre, o šiemet – ir Birštone. „Tai labai meniškas ir jautrios sielos žmogus, savitai matantis gamtą, gyvenimą, meilę, ir tai dovanojantis mums savo fotografijose,“ – sveikindama bičiulį su parodos atidarymu pastebėjo D.Stankevičienė, kuri džiaugiasi kiekvienu susitikimu su šiuo įdomiu fotografu. Menininku, kuriam neduoda ramybės klausimas, ką mes paliekame ateinančioms kartoms – vaikams, anūkams, jaunesniems kolegoms… „Ar jie supras ir brangins tą dvasinį ir etinį paveldą, kurį paveldėjome ir stengiamės puoselėti?..“ – svarsto G. Fridberg.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Kultūra. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *