Prienų aviatorių skrydžiai virš Baltijos kelio

Rugpjūčio 23 – Baltijos kelio diena

Šiemet Baltijos keliui sukanka 28 -eri. Šia proga vyks gausybė renginių, bus rodomi ir istoriniai kino kadrai tarp kurių – ir didžiulio dėmesio sulaukusios Baltijos kelio akimirkos, kai virš susikibusių rankomis žmonių iš lėktuvo AN – 2 biro gėlės. Lėktuvas skrido taip žemai, kad operatoriui pavyko užfiksuoti gėles mėtantį žmogų. Tai buvo prieniškis parašiutininkas, lakūnas, aviacijos technikas Povilas Keserauskas. Ta diena vyrui paliko didžiulį įspūdį ir atmintin giliai įsirėžė su visomis smulkmenomis.

Autorės nuotraukoje: Povilas Keserauskas ir Jonas Janušauskas prie lėktuvo AN-2.

Tuomet Povilas dirbo aviacijos techniku kooperatyve „Aviapaslauga“ (vadovas – Vytautas Tamošiūnas), buvo vienas iš jo įkūrėjų. „Aviapaslaugos“ pilotai dalyvaudavo įvairiuose renginiuose ir nuomotais lėktuvais AN-2 skraidindavo žmones. Baltijos kelio akcijoje skristi ir gėles mėtyti aviatoriams pasiūlė Sąjūdyje dalyvavęs tuometinis Kauno valstybinio dramos teatro režisierius Algimantas Norvilas. Povilui tekusi užduotis buvo paruošti lėktuvus skrydžiui ir ant kylio vietoje esančios TSRS vėliavos uždažyti Lietuvos trispalvę. Lėktuvai nespalvotuose kino kadruose atrodo balti, o iš tikrųjų buvo gelsvai melsvi (šonas geltonas, sparnai melsvi). Povilas, kaip patyręs parašiutininkas, ruošėsi mėtyti ir gėles. Jam tuomet buvo 28-eri.
1989 m. rugpjūčio 23 -osios vakarą du lėktuvai AN-2, Aleksoto aerodrome prisikrovę žmonių atneštų gėlių, atskrido į Taujėnų skraidymų aikštelę. Čia gėlių atsargas papildė iki pat lubų. Lygiai 19 val. abu lėktuvai pakilo iš aikštelės. Vienas jų – su pilotais prieniškiu Petru Bėta, Algirdu Virbicku, vertėjauti pasiruošusia Petro žmona Irena Bėtiene, operatoriumi Robertu Verba, Baltijos kelio koordinatoriumi Algimantu Norvilu, Kauno draudimo kompanijos agentu Gediminu Vaškeliu Baltijos keliu nuskrido Latvijos link. Povilas kartu su lakūnais Kazimieru Šalčiumi, Audriumi Jonušu, operatore Laima Pangonyte, aviacijos mėgėju Antanu Jančiuku ir dar kažkokiu, nežinia kaip į lėktuvą papuolusiu, anot Povilo, įkyriu vyriškiu (lėktuvas buvo pilnai pakrautas, norinčiųjų skristi buvo daug, bet visiems atsakyta), pasuko Vilniaus link ir pradėjo darbą. Prie lėktuvo angos stojo ir gėles mėtė Povilas, Antanas padavinėjo. Išmesti gėles nebuvo paprasta, nes oro srautas dalį grąžindavo atgalios. Povilas mena, kai didžiulė rožių puokštė tėkštelėjo tiesiai į veidą. Pradžioje mėtė prisirišęs, vėliau ne, nes trukdė darbuotis. Lėktuvas skrido šokinėdamas per laidus 10 – 20 metrų aukštyje. Įspūdis ir jaudulys, matant tokią didžiulę patriotiškai nusiteikusių žmonių minią, nenusakomas…
Atskridę į Vilnių pasuko Pociūnų link. Pakeliui virš žmonių išmėtė likusias gėles. Nusileidus skubino plauti gėlėmis aplipusius lėktuvus. Trispalves paliko, bet vėliau Karmėlavos aerodrome jos buvo vėl uždažytos.
Povilo saugumas nelietė, nes, pasak vyro, jis buvo tik technikas.
1991 m. surengtos „Liepsnojančio kelio akcijos“ metu taip pat buvo mėtomos gėlės iš lėktuvo „Žilvinas“. Juo skraidė taip pat prieniškis – Algis Kučinskas (žuvo 2006 m.).
Minint Baltijos kelio 23 -ąsias metines vėl pasižymėjo mūsų krašto aviatoriai. Tą dieną 15 val. iš Pociūnų aerodromo pakilęs baltas lėktuvas An- 2, kurį pilotavo prieniškiai Jonas Janušauskas ir Petras Bėta, pakartojo1889 metų rugpjūčio 23 dienos istorinį skrydį. Jį, kaip ir tuomet, vainikavo iš dangaus pabirusios gėlės. Jas mėtė taip pat prieniškis, parašiutininkas Aidas Varanauskas. Skrydį filmavo Rimas Pakeris. Skrido ir Irena Bėtienė. Gėlės iš dangaus džiugino Ukmergės, Panevėžio ir Pasvalio Baltijos kelio mitingo dalyvius. Skrydžio iniciatorius buvo tuometinis Lietuvos aeroklubo prezidentas Jonas Mažintas. Iš dangaus byrėjo Prienų floristikos salono „Ritos gėlės“ savininkės Ritos Naujalienės dovanotos gėlės.
Onutė Valkauskienė

Rubrikoje Mūsų kraštas. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *