Vyksta didžiausios metų pratybos „Geležinis Vilkas 2017“

Daugiau nei 2000 karių Algirdo batalione ir apie 3000 karių iškilmingomis rikiuotėmis gen. S. Žukausko poligone prasidėjo didžiausios šių metų tarptautinės pratybos Lietuvoje “Geležinis vilkas 2017“. „Karinės pratybos yra rimtas iššūks ir galimybė kariams ne tik puikiai praleisti laiką, bet ir įgyti daug neįkainojamos patirties kartu su sąjungininkais ir kolegomis. Linkiu įvkdyti iškeltus tikslus šiose pratybose,“ – pratybų atidaryme Rukloje kalbėjo mechanizuotosios pėstininkų brigados vadas plk. Mindaugas Steponavičius.

Birželio 12–23 d. vienų didžiausių šiais metais Lietuvoje tarptautinių pratybų „Geležinis vilkas 2017“ metu bus vertinamas NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės Lietuvoje pasirengimas vykdyti įvairaus tipo užduotis kartu su partneriais. Rukloje nuo metų pradžios dislokuotai ir gegužės pabaigoje baigtai formuoti daugianacionalinei kovinei grupei vadovauja Vokietija, o puikiai parengtus ir apginkluotus karius yra skyrusios Belgija, Nyderlandai ir Norvegija. Liepą prisijungs ir Liuksemburgas.

Pietų, Vidurio ir Rytinėje Lietuvos dalyse vykstančiose pratybose dalyvauja apie 5, 3 tūkst. karių iš Lietuvos ir kitų devynių NATO valstybių: be NATO kovinę grupę Lietuvoje sudarančių valstybių, kartu treniruosis ir kariai iš Jungtinės Karalystės, Jungtinių Amerikos Valstijų, Lenkijos ir Portugalijos.

Be to, pratybose „Geležinis vilkas 2017“ pirmą kartą vienu metu treniruojasi ir dviejų Lietuvos kariuomenės Mechanizuotosios pėstininkų brigados „Geležinis Vilkas“ ir Motorizuotosios pėstininkų brigados „Žemaitija“ štabai. Kariai planuoja ir organizuoja gynybines ir puolamąsias operacijas tarptautinėms batalionų taktinėms grupėms, kurios veikia apgyvendintoje vietovėje, bus gerinama tarpusavio sąveika su sąjungininkais. Taip pat pratybų „Geležinis vilkas 2017“ metu pratybų dalyviai treniruojasi veikti kartu su NATO padaliniais, atvykstančiais iš Lenkijos – taip bus siekiama sujungti pajėgas Suvalkų ruože.

Geležinis vilkas 2017“ yra Baltijos šalyse ir Lenkijoje vykstančių pratybų „Saber Strike“ (liet. „Kardo kirtis“) dalis. Šias pratybas jau septintą kartą planuoja ir organizuoja JAV Sausumos pajėgų Europoje vadavietė. Šių metų pratybų pagrindinis dėmesys skiriamas NATO priešakiniams batalionams treniruoti ir jų veiksmų suderinamumui su NATO sąjungininkais gerinti. Daugianacionalinės, puikiai apginkluotos ir parengtos, Lietuvoje, Estijoje, Latvijoje ir Lenkijoje dislokuotos, NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinės grupės pajėgos yra dalis JAV, NATO sąjungininkų ir partnerių atgrasymo nuo agresijos visoje Europoje įsipareigojimų dalis. Tarptautinėms operacijoms vadovauti paskirtas NATO tarptautinio Šiaurės Rytų korpuso štabas Szczecine (Lenkijoje).

Vieši renginiai gyventojams ir žiniasklaidai:

• Birželio 17 d. 12 – 15 val. Birštone visuomenei prisistatys pratybose dalyvaujantys kariai su ginkluote, ekipuote ir karine technika (tankai, šarvuočiai, haubicos, sraigtasparniai ir kt.).
• Birželio 20 d. svečių ir žiniasklaidos diena Jonavos rajone – vyks vandens kliūties kirtimo operacija.
• Birželio 23 d. pratybų uždarymo ceremonijos Generolo Silvestro Žukausko Pabradės poligone ir Rukloje.

NATO kariams Neris ne kliūtis

Jonavos rajono gyventojai su dideliu susidomėjimu stebėjo šią savaitę prasidėjusias pratybas „Geležinis vilkas“, o ypač akį traukė neįprastas reginys – vieno gyventojo kieme greitai įrengtas karinis pontoninis tiltas per Nerį, kuriuo greitai persikėlia visa sunkiosios technikos kuopa.

Šio pratybų etapo pasižiūrėti atvyko ir greta esančio Šveicarijos kaimo seniūnas Algirdas Paplonskis. „ Džiaugiuosi, jog pratybos Geležinis Vilkas 2017 vyksta ir mano vadovaujamoje Šveicarijos seniūnijoje. Kaip seniūnas pažadu padėti Lietuvos kariuomenei, prisidėti ir padaryti viską, kad užtikrinčiau pagalbą sklandžiam pratybų pasiruošimui, vykdymui ir užbaigimui,” – kalbėjo patriotiškai nusiteikęs seniūnas.

Pratybose „Geležinis vilkas“ Gaižiūnų poligone ir aplinkiniuose rajonuose birželį treniruojasi nesenai Lietuvoje dislokuotas NATO priešakinis batalionas, sudarytas Vokietijos karių pagrindu, kartu su Belgijos, Norvegijos, Nyderlandų kariais ir Didžiosios britanijos inžinieriais.

Viena iš užduočių, kurias šiuo metu treniruojasi pratybų dalyviai – persikelti per vandens kliūtį. Šiam tikslui naudojamos Vokietijos ir Didžiosios Britanijos karo inžinierių pajėgos, panaudojant plaukiojančias amfibijas M3, sumontuojamas pontoninis tiltas. Tiltu sėkmingai persikelia įvairi technika: norvegų tankai “Leopard” 2A4, vokiečių bei norvegų šarvuota, bei kita karinė technika.

Šio etapo svarba yra kritinė, norint patobulinti įgūdžius koordinuoti veiksmus tarp kelių šalių karių, integruoti skirtingus technikos vienetus. Tiek Vokietijos, tiek Didžiosios Britanijos ir Norvegijos bei Lietuvos kariai įgavo ir teorinių, ir praktinių žinių, todėl ir ruošiasi tolesniems pratybų etapams.

Kariai treniruojasi apsisaugoti nuo atominės, biologinės ar cheminės atakos

Naudojant vienintelę Baltijos šalyse esančią įrangą, Juozo Vitkaus inžinerijos bataliono ABC (apsauga nuo atominio, biologinio ir cheminio ginklo) būrys, integruotas į Vokietijos karių ABC kuopą, pratybose „Geležinis vilkas“ treniruojasi neutralizuoti pavojingų medžiagų padarinius technikai ir kariams, moko pratybų dalyvius, kokių apsaugos priemonių reikia imtis pakliuvus į užterštą teritoriją.

Lietuvos ir Vokietijos jungtinis ABC padalinys organizuoja ypatingas pratybas, kurių metu mokoma, kaip atliekamos personalo ir technikos švarinimo procedūros, esant realiam atominiam, biologiniam ar cheminiam užterštumui. Mokymuose kariai praktiškai atlieka visas apsaugos ir švarinimo procedūras.

Vokiečių karo inžinieriai treniravosi atlikti net ir didžiausių technikos priemonių – tankų „Leopard 2“ – švarinimą nuo kenksmingų medžiagų. Tuo tarpu lietuviai demonstravo savo galimybes, atlikdami vokiečių šarvuočio „Marder“ švarinimo procedūras. Švarinimo procedūras Lietuviai atlieka su moderniais, daugiafunkcinės paskirties švarinimo konteineriais DECONTEIN 3000 GDS, kurie yra vieninteliai ne tik Lietuvos, bet ir Baltijos šalių kariuomenėse.

Vokietijos kariai džiaugėsi galimybe treniruotis su lietuvių karo inžinieriais ir gyrė lietuvius už gerą pasiruošimą, profesionalumą, motyvaciją operatyviai ir tiksliai atlikti užduotis, norą tobulėti.

Bendros švarinimo pratybos naudingos abiem šalims, kurios gali gerinti tarpusavio sąveiką, pasidalinti patirtimi, patobulinti įgūdžius ir geriau išmokti dirbti su daugiafunkcinės paskirties švarinimo konteineriais.

Per vieną savaitę „Geležinis vilkas“ pratybose, dalyvaujantys karo inžinerijos ABC specialistai teoriškai ir praktiškai treniruos visus pratybų dalyvius esančius Ruklos pratybų dalyje – virš 1000 karių.

Parengta pagal Lietuvos kariuomenės sausumos pajėgų pranešimus žiniasklaidai

Rubrikoje Aktualijos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *