Prienų rajone parengti pirmieji savanoriai ugniagesiai prevenciniam darbui

Priėmus Priešgaisrinės saugos įstatymo pakeitimus, kuriais reglamentuoti savanoriškos ugniagesių veiklos pagrindai, Prienų rajono savivaldybės priešgaisrinės tarnybos iniciatyva praėjusią savaitę savanorių ugniagesių įvadinio mokymo programą baigė pirmoji grupė klausytojų. Jie nedalyvaus gesinant gaisrus, bet švies visuomenę gaisrų prevencijos srityje.

Praėjusią savaitę savanorių ugniagesių prevenciniam darbui įvadinio mokymo programą baigė pirmoji grupė klausytojų, kurioje – Prienų socialinių paslaugų centro socialinės darbuotojos ir jų padėjėjos.

Mokymai surengti Prienų socialinių paslaugų centre, juose dalyvavo rajono socialinės darbuotojos ir jų padėjėjos, teikiančios paslaugas socialinės rizikos šeimoms, seneliams ir neįgaliesiems. Išklausius paskaitas ir išlaikius testą joms įteikti įvadinio mokymo programos baigimo pažymėjimai.

Mokymus organizavo Prienų r. savivaldybės PT viršininkas J.Radzevičius (dešinėje), o vedė Kauno APGV Prienų PGT Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas D.Giraitis.

Prienų r. savivaldybės PT viršininko Jono Radzevičiaus teigimu, mažinti savivaldybėse veikiančių priešgaisrinių tarnybų neskubama. Šalia savivaldybės ugniagesių komandų buriami dviejų tipų savanoriai ugniagesiai: vieni gesins gaisrus ir dalyvaus gelbėjimo darbuose, kiti užsiims švietėjiška veikla vietos bendruomenėse, padės įgyvendinti gaisrų prevencijos priemones. Pirmajame savanorių rengimo etape prevenciniam darbui bus paruošta 30 žmonių visose seniūnijose. Pirmiausia šia galimybe pasinaudos socialiniai darbuotojai ir seniūnaičiai, kurie yra arčiausiai gyventojų, todėl, turėdami daugiau žinių, galės atkreipti jų dėmesį į priešgaisrinės saugos pažeidimus, informuoti apie gaisro kilimo pavojus bei jų gesinimą.
Savanoriais ugniagesiais prevencinei veiklai gali tapti asmenys nuo 14 metų. Jiems reikia pateikti prašymą, išklausyti įvadinius mokymus, išlaikyti testą ir sudaryti savanoriškos veiklos sutartį su savivaldybės priešgaisrine tarnyba. Kaip sakė J.Radzevičius, svarbu, kad kuo daugiau savanorių atsirastų tose kaimo vietovėse, kuriose statistiškai kyla daugiausia gaisrų.

D.Giraitis įteikia savanorio ugniagesio įvadinio mokymo programos baigimo pažymėjimą.

Su įvadinio mokymo programa būsimus ugniagesius savanorius supažindino Kauno apskrities PGV Prienų PGT Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Darius Giraitis. Jis pristatė Lietuvos Respublikos, apskrities ir rajono ugniagesybos istoriją, priešgaisrines gelbėjimo pajėgas ir jų naudojamą įrangą, supažindino su gaisrinę saugą reglamentuojančiais teisės aktais, atsakomybe už gaisrinės saugos pažeidimus, papasakojo, kokių reikėtų imtis veiksmų kilus gaisrui, kaip organizuojamas gaisro gesinimas ir kt.
Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas akcentavo, kad pagrindinės priešgaisrinės saugos sąlygos – saugus žmonių elgesys, saugi aplinka, saugūs gyventojų būstai, greita ir kokybiška pagalba kilus gaisrui.
Jis paanalizavo Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse kilusių gaisrų statistiką bei priežastis. Vien tik šiemet iki kovo 1 d. kilo 25 gaisrai, vienas jų pasiglemžė žmogaus gyvybę. Daugiausia gaisrų – 7 – kilo Prienų mieste, Birštono mieste – 4, po tris gaisrus užregistruota Birštono, Išlaužo ir Pakuonio seniūnijose. Pareigūno teigimu, šią statistiką didina gaisrai gyvenamųjų pastatų kaminuose. Šaltuoju metų laiku ugniagesiams kiekvieną savaitę teko skubėti gesinti kaminuose užsidegusių suodžių, net po kelis ekipažus budėjo saugodami šeimininkų turtą nuo ugnies pavojaus. Anot D.Giraičio, tokio pobūdžio gaisrų būtų galima išvengti, jei gyventojai prieš prasidedant šildymo sezonui, o jo metu ne rečiau nei kartą per tris mėnesius išvalytų dūmtraukius ir kaminus nuo suodžių, sutvarkytų krosnis.
Pranešėjas akcentavo, kad viena iš pagrindinių gaisro kilimo priežasčių – neatsargus elgesys su ugnimi, todėl priminė bendrąsias gaisrinės saugos taisykles – kokiu atstumu nuo pastatų turėtų būti kūrenami laužai, išpilamas šlakas, kaip turėtų būti saugomos degiosios medžiagos ir kuras, eksploatuojami elektriniai įrenginiai ir kt. Pasak jo, Valstybinės priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos pareigūnų organizuojamos prevencinės akcijos aprėpia nedidelę gyventojų dalį, todėl nemažai tikimasi iš parengtų ugniagesių savanorių prevenciniam darbui. Dažnai lankydamiesi šeimose, jie turės daugiau galimybių pabendrauti su gyventojais, jiems patarti, kaip apsaugoti save ir artimuosius nuo gaisro, atkreipti dėmesį į didžiausios rizikos šaltinius būste ir paraginti imtis priemonių gaisrui išvengti. D.Giraitis pabrėžė, kad vienas iš svarbiausių gaisrų prevencijos tikslų – tinkamo požiūrio į saugią gyvenseną formavimas.
Atsakydamas į klausimus, pranešėjas teigė, kad greita ir kokybiška pagalba gaisro atveju priklauso ne tik nuo greito priešgaisrinių gelbėjimo pajėgų reagavimo, bet ir nuo kitų veiksnių. Pavyzdžiui, kaip operatyviai ir tiksliai ugniagesiai gelbėtojai bus informuoti apie pastebėtą gaisrą, ar bus užtikrintas gaisrinės technikos privažiavimas prie pastatų, ar kaimynystėje yra vandens telkinių.
Kadangi pasitaiko įvairių priešgaisrinės saugos reikalavimų pažeidimų, tyčinių turto sunaikinimo atvejų, melagingų iškvietimų, D.Giraitis priminė, kokia baudžiamoji ir administracinė atsakomybė už tai gresia.
Savanorių ugniagesių prevenciniam darbui ženkleliai ir savanorio pažymėjimai mokymų dalyviams bus įteikti švenčiant Šv. Florijono dieną.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje „Neliks duonos su druska - liks Tėvynė“. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *