Prisimename knygnešius

Turime dar vieną knygą, padėsiančią prisiminti mūsų krašto žymius žmones. Vytauto Krupoveco savo lėšomis išleista knyga „Erškėčiuotu ir dygliuotu gyvenimo keliu“ pasakoja apie knygnešį Praną Zykų (1874 – 1944).
Kaip rašo knygos autorius, jo senelio brolis Pranas Zykus buvo labai aktyvus lietuvybės žadintojas ir labai kūrybingas žmogus. Nuo jaunų dienų jis platino caro draudžiamą lietuvišką literatūrą, paslapčiomis mokė vaikus. Nors ir nebaigęs dailės mokslų, Pranas Zykus domėjosi ir tapyba. Jo darbai buvo skirti Darsūniškio bažnyčiai papuošti. Savamokslis menininkas tik su peiliuku bažnyčiai yra išdrožęs Didįjį altorių. Šio originalaus darbo pasižiūrėti buvo atvažiavęs ir Antanas Zmuidzinavičius, apie jį rašė kiti žymūs dailės profesionalai.
Pranas Zykus taip pat buvo aktyvus Vilniaus Didžiojo Seimo dalyvis. Gelbėdamasis nuo caro valdžios persekiojimo, buvo priverstas išvykti į Ameriką. Dirbdamas šachtose Pranas Zykus patyrė sunkių sužalojimų. Visus tuos metus ir gyvendamas už Atlanto jis nenutraukė ryšių su Lietuva – susirašinėjo su Jonu Basanavičiumi. Jų laiškus, saugomus Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, kalbiniu aspektu išstudijavo ir savo moksliniame darbe aprašė dr. Aurelija Tamošiūnaitė. Ši analizė pateikiama ir knygoje.
Grįžęs į Nepriklausomą Lietuvą, Pranas Zykus gyveno labai sunkiai. Būdamas tik savamokslis jis tiesiog nerado vietos prakutusioje Nepriklausomos Lietuvos visuomenėje, todėl vėl išvyko į Jungtines Amerikos Valstijas. Po kiek laiko vėl grįžęs į gimtinę gavo žemės netoli Bačkininkėlių Prienų rajone. Jam buvo paskirta ir valstybinė knygnešio pensija.
Mirė Pranas Zykus 1944 metais, palaidotas Pakuonio kapinėse.Vaikų jis neturėjo, tad visas palikimas sudėtingu pokario laikotarpiu buvo išdraskytas, sunaikintas. Apie Prano Zykaus gyvenimą pasakoja tik ekspozicijos, esančios Kaišiadorių muziejuje ir Pakuonio pagrindinėje mokykloje.

Rubrikoje Krašto šviesa metų kloduose. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *