Daugiabučių renovacija vyksta sėkmingai

Prienų rajono savivaldybėje pirmieji trys daugiabučiai buvo atnaujinti 2005 – 2012 m. pagal daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programą „JESSICA“. 2013 m. buvo pradėta įgyvendinti LR Aplinkos ministerijos inicijuota daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programa. Apie tai, kaip ši programa įgyvendinama Prienų rajono savivaldybėje, kalbėjomės su UAB „Prienų butų ūkis“ direktoriumi Algiu Valatka, projektų koordinatore Lina Marcinkevičiene ir statybos inžinieriumi Gintautu Malinausku.

img_0967Iki 2015 m. pabaigos visiškai atnaujinta 10 daugiabučių

Petronėlė ir Juozas Mekioniai.

Petronėlė ir Juozas Mekioniai.

2013 m. Prienų rajono savivaldybės taryba patvirtino Prienų rajono savivaldybės energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose namuose programą ir jos įgyvendinimo administratoriumi paskyrė UAB „Prienų butų ūkis“. Nuo programos įgyvendinimo pradžios iki 2015 m. pabaigos buvo parengti 46 investiciniai planai (I etape – 16, II – 30). Pirmiausia atnaujinti daugiabučius buvo siūloma tų namų gyventojams, kurie sunaudoja daugiausia šiluminės energijos.
Iki 2015 m. pabaigos 23 daugiabučių gyventojai pasiryžo atnaujinti savo namus, o 10 namų gyventojai jau džiaugėsi pabaigtais darbais. Atnaujintuose namuose yra pasiekta C arba B energetinio efektyvumo klasė. Šių namų butų savininkams buvo suteikta 40 proc. parama (15 proc. iš JESSICA programos ir 25 proc. iš Klimato kaitos specialiosios programos).

Angelė Tarcijonienė.

Angelė Tarcijonienė.

Iš pradžių gyventojai į daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą žiūrėjo gan nepalankiai, o labiausiai baiminosi finansinės naštos, – programos įgyvendinimo pradžią prisiminė A.Valatka. – Buvo suorganizuota daugiau nei 300 susirinkimų – susitikimų su gyventojais, kurių metu atsakėme į gyventojams rūpimus klausimus.
Kaip sėkmingo renovavimo pavyzdžius UAB „Prienų butų ūkis“ vadovas įvardijo daugiabučius Vytauto g. 32, Statybininkų g. 13 (Prienuose), Jaunimo g. 19 (Balbieriškyje), Vytauto g. 51 (Jiezne). Šių daugiabučių gyventojai jau įsitikino, kad jų namai ne tik pagražėjo iš išorės, butuose tapo šilčiau, bet ir sutaupoma nuo 40 iki 60 proc. šiluminės energijos, o tai reiškia, kad už šildymą mokama ženkliai mažiau.

Valstybės parama mažėja
vyt-25I ir II programos įgyvendinimo etape dalyvaujančių daugiabučių butų savininkams, su kurių rangovais sutartys buvo pasirašytos iki 2015 m. kovo 31 d., kompensuojama 40 proc. išlaidų. Tiems, su kurių rangovais sutartys buvo pasirašytos iki šių metų liepos 1 d., o atnaujinimo darbus numatyta baigti iki 2017 m., bus kompensuojama 35 proc. išlaidų (15 proc. iš JESSICA programos ir 20 proc. iš Klimato kaitos specialiosios programos). Gyventojai taip pat turi sumokėti 50 proc. projektavimo išlaidų.
Sutaupyta daugiau nei milijonas eurų
img_8213Pasak A. Valatkos, tai pavyko pasiekti vykdant pirkimus per CPO (Centrinę perkančiąją organizaciją). Renovacijai įsibėgėjus, atsirado daugiau statybinių organizacijų, norinčių dalyvauti konkursuose, dėl to jie siūlo mažesnę paslaugų teikimo kainą. Vieno namo atnaujinimo konkurse dalyvauja nuo 4 iki 17 rangovų.
Nuo 2016 m. pradžios sprendimui renovuoti savo daugiabutį papildomai pritarė 13 namų gyventojai. Tai, pasak A.Valatkos, lėmė kelios priežastys: gyventojai, matydami jau atnaujintus daugiabučius, bendraudami su tų namų gyventojais įsitikino, kad renovacija nėra toks didelis „baubas“, kaip apie ją buvo kalbama iš pradžių, patys tapo aktyvesni – susirinkimuose domisi, kokios priemonės bus įgyvendintos, kokių galima atsisakyti ir pan. Pavyzdžiui, renovuojant daugiabutį nebūtina atnaujinti vandentiekio, kanalizacijos sistemų, pakeisti elektros instaliacijos – tai galima padaryti ir kitu metu, tuo labiau, kad daugumoje butų patys gyventojai jau yra atnaujinę sanitarinius mazgus ar atlikę kitus remonto darbus. Prieš tvirtinant investicijų planus, būtina kuo tiksliau pasirinkti energinio efektyvumo didinančias priemones, kad būtų išvengta gyventojams papildomų išlaidų dėl investicijų planų koregavimo ar darbų pakeitimo kitais. Apsispręsti dėl renovacijos padeda ir sumažėjusi arba visai nebemokama kompensacija.
20150422_204712Pasak UAB „Prienų butų ūkis“ specialistų, renovacijos metu įgyvendinamos tik energiją taupančios priemonės: šiltinamas stogas, sienos, pertvarkoma šildymo sistema įrengiant arba neįrengiant individualius apskaitos prietaisus, įrengiama rekuperacinė vėdinimo sistema. Keleto namų gyventojai nepritarė individualios apskaitos įrengimui, nes atsiranda nepatogumų: bute ir laiptinėse nutiesiami papildomi vamzdynai, laiptinėse pastatomos spintos. Taip pat, jei nepakeista, keičiami butų, bendro naudojimo patalpų langai, laiptinių durys, keičiami šilumos punktai. Pakeisti šilumos punktai tampa gyventojų, o nebe šilumos tiekėjų nuosavybe.
Nors valstybės parama sumažėjo 5 proc., tačiau lanksčiau, pagal gyventojų norus kooreguojant projektą, atsisakant kai kurių darbų, kuriems valstybės parama neskiriama, pirkimus vykdant per CPO, galima sutaupyti 15 – 25 proc. nuo pradinio investicinio plano biudžeto. Tokiu būdu vien šiais metais Prienų rajono savivaldybėje buvo sutaupyta 1233784,74 euro!

Buvo finansinių trukdžių
bas26Dėl kilusių finansavimo trukdžių kai kuriose savivaldybėse buvo kilę nemažai problemų. A.Valatka džiaugėsi, kad ir trūkstant finansavimo darbai Prienų rajono savivaldybėje nebuvo sustoję, o už supratingumą ir pagalbą reikia dėkoti Prienų rajono savivaldybės bei Šiaulių banko Birštono skyriaus vadovams.
Dabar galime pasidžiaugti, kad visos problemos išsisprendė – vadinasi, ėjome teisingu keliu, – kalbėjo daugiabučių atnaujinimo programą administruojančios bendrovės vadovas.
Š.m. rugsėjo 19 d. LR aplinkos ministro įsakymu buvo pakeistas Daugiabučių namų atnaujinimo (modernizavimo) programos tvarkos aprašas. Jame numatyta, kad gyventojai, kurie nepriėmė sprendimo atnaujinti savo namą, apsigalvoti nebegali, nors ir yra parengtas investicinis planas. Daugumos gyventojų pageidavimu, bus galima dalyvauti tik naujame programos etape.

Renovacijai nepritarė tik dešimties daugiabučių gyventojai
dsc09839Šiais metais jau pasirašyti devynių daugiabučių statybos darbų užbaigimo aktai ir gauta valstybės parama. Planuojama, kad iki metų pabaigos bus priduoti dar trys namai.
Be šių dvylikos daugiabučių šiais metais atnaujinimo darbai pradėti arba įvykdyti pirkimai, pasirašytos sutartys dar dešimtyje namų. Dar septyniolikos daugiabučių gyventojai yra priėmę sprendimus atnaujinti savo namus.
Iš 46 daugiabučių, kuriems buvo parengti investiciniai planai, tik dešimties gyventojai nepriėmė sprendimo dalyvauti daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programoje, – kalbėjo Prienų butų ūkio direktorius A.Valatka.
Jo teigimu, dauguma gyventojų nepriima sprendimo atnaujinti daugiabutį, nes baiminasi įsipareigojimų bankui. Dėl to nerimauti nereikia, nes sutartis su banku pasirašo ir įsipareigojimus prisiima projekto administratorius. Gyventojai taip pat baiminasi, kad jei jie nepajėgtų mokėti ir atsirastų įsiskolinimų, iš jų būtų atimtas butas. Pagal įstatymą, jei žmogus daugiau jokio nekilnojamojo turto, išskyrus butą, neturi, o įsiskolinimai susidarė dėl renovacijos, buto iš jo niekas negali atimti.

Ir efektyviau, ir gražiau
img_0819Sienų šiltinimui ir apdailai pradėjus taikyti naujas technologijas ir įrengiant ventiliuojamus fasadus, panaudojant akmens masės plyteles, ne tik pasiekiamas dar didesnis efektyvumas – sutaupoma daugiau šiluminės energijos, bet tokius fasadus lengviau eksploatuoti, jie gražesni ir ilgaamžiškesni. Tokie fasadai jau įrengti Vytauto g. 36, Vytauto g. 34, Kęstučio g. 75 (Prienai) namuose bei rengiami kituose namuose.
Kaina paaiškėja pridavus daugiabutį
Vienas dažniausių klausimų, kuriuos užduoda renovuojamų namų butų savininkai – kiek tai kainuos. Pasak UAB „Prienų butų ūkis“ specialistų, tiksli kaina paaiškėja pridavus namą ir gavus Valstybės paramą, kadangi vykstant konkursui, visais atvejais, kaina yra mažesnė nei numatyta investicijų plane.
Pridavus namą paskaičiuojama, kiek kiekvienam butui priklauso bendrų ir individualių investicijų. Individualiai paskaičiuojama, ar bute buvo keičiami langai, įrenginėjama reakuperacinė sistema ir pan. Visiems namo gyventojams pagal buto plotą padalinamos išlaidos, panaudotos stogo, fasado šiltinimui, bendrų patalpų langų keitimui, šildymo sistemos atnaujinimui, laiptinės durų keitimui ir pan.
Butų savininkai gali iš karto sumokėti visą ar dalį sumos, tuomet nereikia mokėti palūkanų arba jos bus mažesnės. Paskaičiuotą sumą galima išmokėti dalimis per 20 metų su 3 proc. metinėmis palūkanomis. Likusią sumą galima grąžinti bet kada, nelaukiant sutarties pabaigos ir už likusį laikotarpį nebus skaičiuojamos palūkanos, – aiškino Butų ūkio specialistai.
Vidutinio dviejų kambarių 50 m2 buto savininkams, priklausomai nuo to, kokios energiją taupančios priemonės buvo įgyvendintos, renovacija kainuoja apie 5 – 8 tūkst. eurų (su palūkanomis bankui) – dvidešimt metų tektų kas mėnesį mokėti apie 50 eurų.
Socialiai remiamiems gyventojams renovacija nieko nekainuoja – jų dalį padengia valstybė.

Geri rezultatai pasiekiami bendradarbiaujant
img_8087Pasak UAB „Prienų butų ūkis“ direktoriaus A.Valatkos, norint, kad galutinis rezultatas būtų geras, būtina kontroliuoti visą statybos procesą nuo investicinio plano parengimo iki namo pridavimo. Prie to daug prisideda kvalifikuota bendrovės darbuotojų komanda.
Informaciją apie renovavimo eigą gyventojai gali rasti internetiniame UAB „Prienų butų ūkis“ puslapyje, laiptinių skelbimų lentose, savo pašto dėžutėse.
Apie įvykusius rangos darbų konkursus, informacija, kas vykdys techninę priežiūrą, darbų pradžią ir pabaigą bei kitą informaciją dėl namo atnaujinimo (modernizavimo) raštiškai informuojamas kiekvienas gyventojas. Parengus techninį darbo projektą organizuojami susirinkimai su kiekvieno namo gyventojais ir aptariamas projekto įgyvendinimas. Bendrovės specialistų nuomone, iškilus klausimams dėl finansavimo, mokėjimo, darbų eigos ir kitų klausimų, kviečiame gyventojus pirmiausia kreiptis į bendrovės darbuotojus, kadangi jie atsakys į rūpimus klausimas ir padės išspręsti susidariusias problemas. Neišsprendus susidariusių problemų su projekto administratoriumi, t. y. Prienų butų ūkiu, bendromis jėgomis galime kreiptis į Prienų rajono savivaldybę ir kitas institucijas. Sulaukiama ir nepagrįstų pretenzijų. Ir jas, pasak specialistų, pateikia tie, kurie nedalyvauja susirinkimuose.
Prireikus organizuojame susirinkimus, kuriuose dalyvauja užsakovas (mes), rangovas, statybos darbų techninis prižiūrėtojas, atsakingi savivaldybės specialistai ir gyventojai. Tik kalbantis ir aiškinantis iškilusius klausimus ir problemas, galima priimti tinkamus sprendimus ir pasiekti gerų galutinių rezultatų. Jei prireiktų stabdyti darbus ir pakeisti rangovą, pirmiausia pralaimėtų gyventojai. Galima pasidžiaugti, kad iki šiol tokių dalykų nepasitaikė, – sakė A.Valatka.
Rangovai, kurie laimi CPO organizuojamus pirkimų konkursus, turi ne tik reikiamas kvalifikacijas. Taip pat galima sužinoti ir su kuriais subrangovais jie gali pasirašyti sutartis.
Šiais metais pradėtus daugiabučių atnaujinimo darbus privalu užbaigti iki kitų metų pabaigos, nes tik tuomet gyventojai gaus 35 proc. valstybės paramą.

III etape – septyni daugiabučiai
Šių metų rugpjūčio 26 d. aplinkos ministro įsakymu buvo patvirtintas kvietimas teikti paraiškas III programos įgyvendinimo etapui. Pagal aplinkos ministro įsakymą, Prienų rajono savivaldybei yra skirta atnaujinti 7 daugiabučius namus. Juos atrinkti ir pateikti paraiškas privalu iki 2017 m. vasario 20 d.
Tad programos administratoriui teks atlikti atsakingą darbą – pagal gyventojų pageidavimus atrinkti programoje dalyvaujančius septynis daugiabučius.
Šiame etape valstybės parama sumažėja dar 5 proc. – gyventojams bus skiriama 15 proc. parama iš JESSICA programos ir 15 proc. iš Klimato kaitos specialiosios programos. Gyventojai turės padengti pusę investicijų plano rengimo, techninio projekto, techninės priežiūros ir projekto administravimo išlaidų. Valstybė ir toliau rems tuos, kurie gauna kompensacijas ar gyvena savivaldybei priklausančiame būste.
Jaunimo gatvės 19 namas Balbieriškyje buvo pirmasis, kuris Prienų rajone buvo renovuotas pagal energinio efektyvumo didinimo daugiabučiuose programą. Renovacija baigta prieš dvejus metus. Darbus atliko UAB „Simnola“ iš Alytaus, kuriems tai buvo taip pat pirmasis renovuojamas namas.
Pasak septintus metus šiame name gyvenančių Petronėlės ir Juozo Mekionių, namas ne tik pagražėjo iš išorės, bet ir viduje tapo šilčiau. Ir sąskaitos už šildymą ženkliai sumažėjo. Namo gyventojų sprendimu, butuose nebuvo įrengta individuali šilumos apskaita, bet dėl to problemų nekyla.
Mekionių teigimu, jiems Dievulis atsiuntė gerus statybininkus, su kuriais puikiai sutarė, net susidraugavo, o darbai buvo atlikti ne tik laiku, bet ir kokybiškai. Žinoma, smulkių problemų buvo iškilę, bet visos būdavo išsprendžiamos paprastai ir greitai. Gyventojai akylai stebėjo statybininkų darbą, o iškilus bet kokiam neaiškumui, skambindavo ir namo administratoriui, ir įmonės vadovui.
Gyventojus labiausiai gąsdino renovacijos kaina. Mūsų name gyvena beveik vieni pensininkai, todėl visiems buvo neramu, kaip reikės sumokėti už atliktus darbus ir dar palūkanas bankui. Dabar jau įsitikinome, kad valstybė dengia mūsų dalį ir taip bus, kol būsime gyvi, – kalbėjo Mekioniai. – Gyvename gražiai ir šiltai už dyka!
Stadiono g. 22 namo (Prienai) gyventoja Angelė Tarcijonienė džiaugiasi ne tik dėl to, kad jų namas išgražėjo vienas pirmųjų mikrorajone, bet ir tuo, kad po renovacijos turi galimybę pati reguliuoti šilumą bute, nes yra įrengta individuali šilumos apskaita. Ir moka daug mažiau – jei anksčiau šaltesniais mėnesiais mokėdavo po 700 litų (200 eurų), tai dabar pusę to. Už spalį sumokėjo tik 9 eurus.
Šalta – atsisuku daugiau, lauke šilčiau – visai užsuku šildymą. Beveik nešildau virtuvės, miegamojo ir to kambario, kur mažai būnu, – pasakojo daugiabučio gyventoja.
Renovacija moteris patenkinta, tačiau, jos manymu, buvo galima sutaupyti apie 2 tūkstančius eurų, neįrengiant rekuperacinės vėdinimo sistemos – kambarius vėdinti galima atidarant langus.
Laima Duoblienė

Rubrikoje Verslas ir paslaugos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *