Interviu vienu klausimu

DSC05218Limantas Mordasas:
– Didžiojoje Britanijoje pragyvenau šešerius metus, neseniai grįžau, daugiau važiuot nebenoriu,  todėl dabar man, kaip lietuviui, beveik tas pats, kas ten vyksta – tegu jie gyvena, kaip nori.
Prisidarė problemų, bet taip jiems reikia! Visada šypsojosi dirbtinėmis šypsenomis, o dabar jau ir atvirai priešiškumą imigrantams rodo. Juk britai save laiko aukštesniais už kitus – važiuoja kita puse, durys atsidaro kitaip, kranai ne į tą pusę sukasi…
Ten gyvenantiems – ir vietiniams, ir imigrantams –  nebus gerai. O dabar dar ir škotai nori atsiskirti, ir svaro kursas krito.
Pavyzdžiui, mano sūnus būtų gavęs paskolą studijoms, o dabar, panašu, kad nebegaus, ir mokestis už mokslą padidėjo, tad, norėdamas pabaigti mokslus, greičiausiai turės grįžti į Lietuvą.
Dirbantiems imigrantams neturėtų kilti jokių problemų.
Manau, kad gyvenimo sąlygos visose ES valstybėse turi būti vienodos, o dabar mes gyvename labai skirtingai. Gal ir kvailą pavyzdį pateiksiu, bet juk kai gyvenome Tarybų Sąjungoje, tai visose respublikose ir kainos buvo vienodos, ir atlyginimai.  Nors niekada visi vienodai negyvens, tai priklauso nuo pačių žmonių. Gal geriau būtų, kad ir mes išstotume ir patys savo gerovę kurtume?


DSC05223Vincas Kazlauskas:
– Mano manymu, britų pozicija yra teisinga – jie pyksta, kad išmokos imigrantams yra didžiulės, kad atvyksta daug tokių, kurie nieko nedirba, dirbt nenori ir yra išlaikomi. Juk ant tų, kurie sąžiningai dirba ir mokesčius moka, kokie yra dauguma lietuvių, turbūt nepyksta. Manau, kad tie užsieniečiai, kurie dirba ir gyvena legaliai, tikriausiai didelių pokyčių nepajus, o tie, „pašalpiniai“, nelegaliai dirbantys, gatvėse besišlaistantys, greičiausiai, bus išsiųsti namo.
Ne vien britai nori išstoti, ir kitos ES valstybės „galvas kelia“. Bet didžiausios problemos – imigrantų ne iš ES valstybių srauto jokie referendumai nesustabdys.
Britų jaunimas supranta, kad išstojus iš Sąjungos iškils daug sunkumų – reikės vizų, sienų apsaugos, prekyba su užsieniu pasikeis. Gali net ekonomika žlugti. Manau, kad ES valstybių ir Didžiosios Britanijos santykiai pasikeis, bet abiems pusėms naudingas bendradarbiavimas turėtų išlikti.
Ir pačioje Didžiojoje Britanijoje problemų iškilo – mažesnės valstybės nori likti ES, tad tuo pačiu nori atsiskirti. Manau, kad kalčiausias premjeras D.Kameronas – jis norėjo ateiti į valdžią, neatsakingai visko prišnekėjo, o vyresni žmonės patikėjo ir nubalsavo. O dabar jau visi mato, kad nieko geriau nebus.


DSC05226Regina Stepulaitienė:
– Be reikalo britai tą košę užvirė. Juk dabar patiems blogiau bus – norint išvažiuot ar atvažiuoti vizų reikės, pasikeis santykiai su užsienio valstybėmis. Nesuprantu aš tų jų pensininkų, kurie visos valstybės ateitį nulėmė. Aš būčiau balsavusi taip, kaip balsavo jaunimas, nes matau, ką gero ES mums duoda. Aš negaliu skųstis, kad gyvename blogai – ir aplinka gražėja, ir pinigų netrūksta.
O ką britai darys, kai atsiskirs Škotija, Airija? Liks Mažoji Britanija?
Išvarys jie atvykėlius tinginius ir veltėdžius, kurie jau ten kažkokius savo gyvenimus buvo susikūrę, tada ir mes pajusime jų referendumo įtaką, nes tie nepritapėliai ant mūsų sprandų atsisės. O tie nelegalai, kurie iš viso pasaulio važiavo geresnio gyvenimo ieškoti, ir toliau važiuos.
„Pribaikavo“ tas Kameronas, o vyresnieji nepagalvojo savo žilom galvom ir „prisidirbo“.


DSC05230Levutė Karčiauskienė:
– Nors turiu artimų giminaičių Didžiojoje Britanijoje, bet dabar (po referendumo) jų nuomonės neklausiau. Jie jautėsi pakankamai saugūs, nes turi kontraktus ir manė, kad jokios negandos jų nepalies. Bet visi mes galvojam, kad visos nelaimės vyksta šalia mūsų.
Aš manau, kad padidės britų priešiškumas kitataučiams, ypač toliau nuo Londono: „Nepatinka, važiuok iš čia“. Tie, kurie dirba legaliai, didelių pokyčių gal ir nepajus, tik diskomforto bus daugiau – juk britai išreiškė savo požiūrį į imigrantus. O tie, kurie nedirba, grįš namo ir, liūdniausia, su nešvaria praeitimi.
Referendumo pasekmes pajus visa ES, juk išeina turtinga valstybė, kuri mokėjo nemažą dalį mokesčių. Nors žadama, kad struktūrinių fondų parama nepasikeis, bet kas čia žino, kaip bus. Privatus kapitalas, kuriam kartais trūksta padorumo, pasinaudos svaro kurso kritimu. Tai patirtis ne tik pačiai Didžiajai Britanijai, bet ir parodomasis referendumas kitoms valstybėms, parodantis, kaip galima išstoti, kokios yra teigiamos ir neigiamos pasekmės.
Pačios ES struktūra yra griozdiška, kiek dirbtinė, ir visada buvo tikimasi, kad ateis laikas, kai viena kuri valstybė išstos iš jos. Gaila, kad pirmąja tapo turtinga valstybė.


DSC05233Vitalija Štrimaitytė:
– Manau, kad britai, išstodami iš ES, daro klaidą, nes atgal sugrįžti bus sunku arba net neįmanoma. Gal jiems bus geriau, o gal gailėsis. Dalis jau dabar gailisi. Britai balsavo už išstojimą ne dėl visų imigrantų, bet, pirmiausia, dėl pabėgėlių, tik aš netikiu, kad pastarųjų sumažės.
Turiu draugę, kuri gyvena Didžiojoje Britanijoje. Ji kaip tik grįžusi į Lietuvą ir nerimo jai jau kyla, nors pasilikti neketina.
Man niekada nekilo noras išvykti dirbti ir gyventi į užsienį, galima pragyventi ir čia. Jauniems žmonėms didžiausia problema yra gyvenamasis būstas. Tie, kurie nenori imti paskolų, važiuoja užsidirbti į užsienį. Žinau daug žmonių, kurie neketina ilgam pasilikti svetimose šalyse, išvažiuoja tik butui užsidirbti.
Kalbino ir fotografavo Laima Duoblienė

Rubrikoje Aktualijos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *