Cukrinis diabetas – liga, kuriai reikia skirti daugiau dėmesio

20160409_115946 (Large)

Pranešėjai A.Sujeta, prof. A.Skurvydas, Prienų – Birštono diabeto klubo „Versmė“ pirmininkė B.Bartkevičiūtė ir klubo nariai.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) kiekvienų metų balandžio 7 d. mini Pasaulio sveikatos dieną. Kaip rašoma PSO Konstitucijoje, ,,PSO misija yra siekti visų pasaulio žmonių įmanomai aukščiausiojo sveikatos lygio“.
Pirmą kartą po 50 metų Pasaulio Sveikatos Organizacija pateikė „Pasaulinę diabeto ataskaitą“, joje pabrėžiama, jog būtina imtis veiksmų ir paspartinti bei stiprinti šios ligos profilaktiką ir gydymą. Šiemet cukriniam diabetui skirtą dieną bus akcentuojama, kad tai – itin sudėtinga liga, kuri nusipelno kur kas daugiau dėmesio. Šios lėtinės metabolinės ligos poveikis asmeniui, šeimai, bendruomenei, sveikatos priežiūros sistemai ir sveikatos priežiūros biudžetui yra stulbinantis.
Pirmojoje PSO pasaulinėje ataskaitoje apie diabetą teigiama, kad suaugusiųjų, sergančiųjų diabetu, skaičius nuo 1980 m. išaugo beveik keturgubai – iki 422 milijonų.
2012 m. vien dėl diabeto mirė 1,5 milijono žmonių. Ligos komplikacijos gali sukelti širdies ir kraujagyslių ligas, insultą, aklumą, inkstų nepakankamumą ir apatinių galūnių amputacijas. Daugelio šių mirčių buvo galima išvengti.
Diabetas nebėra tik turtingų šalių liga, jis sparčiai plinta ir vidutines pajamas užtikrinančiose šalyse. Deja, daugeliu atvejų nepakankama profilaktikos politika nesukuria aplinkos, kuri skatintų sveikos gyvensenos įpročius. Kai diabetas yra nekontroliuojamas, jis sukelia  skaudžias pasekmes sveikatai, nulemia savijautą. Be to, diabetas ir jo komplikacijos daro įtaką asmens ir jo šeimos bei šalies ekonomikai.
Naujoje ataskaitoje vyriausybės raginamos užtikrinti galimybes žmonėms rinktis sveiką maistą. Sveikatos priežiūros sistema privalo sudaryti sąlygas diagnozuoti, gydyti ir rūpintis diabetu sergančiais žmonėmis. PSO ataskaita skatina mus visus sveikai maitintis, būti fiziškai aktyviems ir vengti pernelyg didelio svorio. Žmonių, sergančių šia liga, gyvenimą galima palengvinti, gerinant vaistų prieinamumą, mokant, kaip reikia teisingai matuoti gliukozės kiekį kraujyje.
PSO pasauliniame veiksmų plane ligos ir nutukimo atvejų skaičių siekia sustabdyti iki 2025 m.
Nutukimas vaikystėje gali būti tiesioginė priežastis, pagreitinant diabeto ligos, kuri kažkada buvo laikoma suaugusiųjų liga, pradžią. Vis dažniau diabetas yra diagnozuojamas vaikams ir paaugliams.
Vaikų nutukimo profilaktika turi prasidėti nuo tinkamos motinų ir tėvų mitybos dar iki nėštumo pradžios.
Ypač svarbi politika, kuria būtų skatinamas žindymas ir vaikų apsauga nuo nesveiko maisto, gėrimų vartojimo ir prekybos, teigiama PSO ataskaitoje.
Nemažas vaidmuo diabeto prevencijoje ir mokyme tenka medikams, visuomeninėms organizacijoms. Kompanija „Roche“ organizavo konferenciją – seminarą „Cukrinio diabeto valdymo aktualijos“. Jame dalyvavo slaugytojos diabetologės Birutė Bartkevičiūtė ir Rita Petrauskienė.
Prienų – Birštono diabeto klubo nariai lapkričio 14 d. kasmet mini ne tik Pasaulinę diabeto dieną, susibūrę į klubą jie siekia gerinti gyvenimo kokybę, dalyvauja savišvietos paskaitose, dalijasi gerąja patirtimi, keičia gyvenimo būdą.
Gyd. med. m. dr. Jūratė Pečeliūnienė pristatė pranešimą „Iššūkiai cukrinio diabeto valdyme. Tikslumo svarba savikontrolėje.“ Pranešėja sakė, jog sergantiesiems cukriniu diabetu labai svarbus yra tęstinis cukrinio diabeto mokymas. Juk ši liga reikalauja iš sergančiųjų nuolatinių pastangų bei kantrybės laikantis režimo. Dažnai atsitinka taip, kad jie pavargsta, nustoja laikytis medikų rekomendacijų, pamiršta pagrindinius principus. Medikai savo darbe turi taikyti holistinį požiūrį, gydyti ne ligą, o pacientą. Svarbu, kad sergantieji cukriniu diabetu pasirinktų tinkamą gliukomatį, nes itin tikslūs matavimo rezultatai lemia ligos valdymo aspektus.
Pasaulinės sveikatos dienos proga balandžio 9 d. klubo nariai vyko į LSU paskaitą „Šiuolaikinės mitybos strategijos“, kurią vedė LSU doktorantas Artūras Sujeta. Paskaitoje buvo aptartos mitybos strategijos. Pagrindinė problema mitybos moksle yra šių dietų individualizavimas ir ištyrimas. Tai, kas tinka kiekvienam – netinka niekam, sakė A. Sujeta. Anot jo, populiarios dietos, remiantis statistika, populiariausias dietas išpopuliarina žymūs žmonės, kurie su mokslu neturi nieko bendro.
Paskaitoje atkreiptas dėmesys į tai, kad per pastaruosius 10 metų atotrūkis tarp sveikesnio ir mažiau sveiko maisto kainų didėja. Tai lieka viena svarbiausių priežasčių, kodėl renkamės mažiau sveiką maistą.
Skaidulos labai svarbios gerai žarnyno peristaltikai – vos 1,5 – 2 porcijos per dieną maisto su skaidulomis žymiai sumažina širdies kraujagyslių ligas.
Ilgalaikis vitaminų, polifenolių (kvercetino, rezervatrolio) ir kitų antioksidantų trūkumas provokuoja tokias lėtines neinfekcines ligas, kaip demencija, Alzheimeris ir kitas.
Prof. A. Skurvydas paskaitoje pateikė rekomandacijų, kurios padeda išvengti nutukimo: reguliarūs pusryčiai apsaugo nuo kalorijų pertekliaus vakare; svarbu dar vaikystėje suformuoti įpročius nepersivalgyti ir judėti, jie lydės visą gyvenimą; valgyti vaisių ir daržovių. Jis taip pat perspėjo, kad dideli svorio svyravimai didina mirtingumą, dažni užkandžiavimai didina svorio prieaugį. Jo teigimu, ne genetika ir farmakologija yra galingiausia svorio kontrolės jėga, bet gyvenimo stilius: fizinis aktyvumas (FA), mityba, stresų reguliavimas. Dieta – didelė svorio kontrolės jėga, bet ji nėra ilgalaikė, būtini elementai: DIETA + FA + Gera Nuotaika. Tik tada, kai gyvenimo stilius praranda savo jėgą, vaistai ir operacijos pasireiškia kaip tikra nauda/reali jėga.
Birutė Bartkevičiūtė
Parengta pagal http://www.euro.who.int/en/countries/lithuania, prof. A. Skurvydo medžiagą.

Rubrikoje Sveikata ir socialinė apsauga. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *