Mamų turgelis – vieta, kur mezgamos pažintys ir gimsta idėjos

DSC_1161 (Large)Vos prieš kelis mėnesius susikūręs Prienų veiklių mamų klubas ir kaimo bendruomenė „Balbieriškis“ vaikučius auginančias mamytes ir tėvelius kovo 19 dieną pakvietė susitikti turgelyje – Prienų kultūros ir laisvalaikio centro fojė jie galėjo parduoti, pirkti, mainyti savo atžalų išaugtus rūbelius, vežimėlius, nereikalingus žaislus, knygeles ir kitą šeimos turtelį. Kol suaugusieji bendravo tarpusavyje, vaikučiai smagiai leido laiką žaidimų kampelyje: pūtė balionus, piešė ir žaidė, prižiūrimi auklių.
Prienų veiklių mamų klubo vadovei Robertai Zykuvienei organizuoti šią socialinę akciją – pirmąjį mamų turgelį mūsų rajone – padėjo „Balbieriškio“ kaimo bendruomenės pirmininkas Saulius Narūnas ir renginio globėju sutikęs tapti Prienų rajono savivaldybės vicemeras Algis Marcinkevičius. Jiems rasti bendrą kalbą, ko gero, buvo lengviau, nes visi trys yra balbieriškiečiai.
Veiklios mamos turi planų
DSC_1173 (Large)Prienų veiklių mamų klubo vadovė Roberta Zykuvienė džiaugėsi, kad klubo veikla nuo pirmojo susipažinimo renginio gruodžio mėnesį jau įgauna pagreitį, ateityje numatoma rengti ne tik mainų turgelius, bet ir organizuoti kitokią veiklą. Ji pasakojo, kad VšĮ „Veiklių mamų klubas“ veikia visose savivaldybėse teritoriniu principu, šio projekto tikslas – įtraukti į veiklą kuo daugiau mamų, jas motyvuoti būti visuomeniškai aktyvioms, motinystę suderinti su mokymusi, persikvalifikavimu, psichologiniu tobulėjimu.
„Pati esu baigusi edukologijos studijas Vytauto Didžiojo universitete, auginu du vaikučius, tačiau esu aktyvi, noriu tobulėti ir pasidalinti savo žiniomis. Esame parengę paraišką ir prašysime europinės paramos mokymams, įvairiems šeimų užsiėmimams. Todėl kviečiame mamytes išsakyti savo pageidavimus ir norus dėl būsimos veiklos,“ – pasidalino sumanymais Roberta.
„Oficialiuose renginiuose retai matome jaunimo. Tačiau akivaizdu, kad mieste ir seniūnijose yra jaunų šeimų, auginančių mažus vaikus, ir joms reikia išėjimo į viešumą, renginių, bendravimo, norėjome pabandyti jas sukviesti į vieną vietą. Šis turgelis – ne vien praktinė nauda, betir galimybė susipažinti,“  – sakė S. Narūnas.
Renginio globėjas savivaldybės vicemeras A.Marcinkevičius taip pat palaiko iniciatyvą mažinti jaunų mamų socialinę atskirtį, motyvuoti jaunas šeimas aktyviau dalyvauti viešajame gyvenime. „Kaip bebūtų gaila, šiuo metu mes savivaldybėje daugiau dirbame su socialinėmis pasekmėmis. Tvarkingai gyvenantys tėveliai teisingai priekaištauja, kad valstybė visą dėmesį sutelkia į socialiai remtinas šeimas, joms mokamos socialinės pašalpos, galioja įvairios lengvatos. Todėl iš tikrųjų yra kur pasistengti ir valstybei, ir savivaldybėms… Tegul tėveliai dorai augina vaikus, o mes bandysim išsiaiškinti jų poreikius, kad žinotume, kaip galime padėti,“ – kalbėjo A.Marcinkevičius.
Kol kas Prienų veiklių mamų klubas neturi savo patalpų, tačiau bendradarbiaujant su savivaldybe tikimasi šią problemą išspręsti.
Pritarė iniciatyvai
DSC_1186 (Large)Pirmasis „blynas neprisvilo“, turgelyje užsiregistravo 15 mamyčių (ir 1 tėvelis!) iš Prienų, Birštono, Ašmintos, Jiezno, Mačiūnų ir kitų kaimiškų teritorijų. Turgelio dalyvės – ir prekeivės, ir pirkėjos – gerai atsiliepė apie šią iniciatyvą. Virginijai iš Mačiūnų, auginančiai tris vaikučius, jau senokai kirbėjo mintis, kad mamų turgelių Kaune organizatorių pavyzdžiu galėtų pasekti ir prieniečiai. Jai norėtųsi, kad Prienuose vyktų daugiau renginių ikimokyklinio amžiaus vaikams, kuriuose būtų galima apsilankyti su šeima, taip pat seminarų vaikų auklėjimo klausimais. Jos teigimu, auginant vaikus iškyla įvairių problemų, todėl būtų smagu jomis pasidalinti su kitomis mamytėmis, išgirsti iš jų patarimų.
Laura iš Birštono sako, kad mamų turgeliuose dalyvauja pakankamai dažnai, vienas nepatogumas – jie organizuojami Kaune. Antai praėjusį savaitgalį „Žalgirio“ arenoje Uodo turgelis ūžte ūžė: tėveliai buvo atsinešę parduoti ne tik išaugtus vaikų rūbelius, žaislus, bet ir savo pačių drabužius ar sukurtus rankdarbius. Jos manymu, Prienuose pirmą kartą surengtas turgelis tikrai pasiteisins ir bus populiarus.
Atėjusi pasižvalgyti trijų vaikučių mama Edita džiaugėsi įsigijusi visą komplektą aprangos savo dukrytei. Ji sakė kitą kartą ir pati peržiūrėsianti savo spintą ir prisijungsianti prie pardavėjų.
Mamytei Jūratei rūpėjo tai, kad klubo veikla neužgestų su šia iniciatyva: „Džiaugiuosi pradžia ir tikiuosi veiklos tęstinumo. Manyčiau, Prienuose galėtų vykti daugiau spektaklių, koncertų vaikams, kad nereikėtų dėl to važiuoti į Kauną. Pasigendu užsiėmimų šeimai, vaikams.  Mano sūnus jau paauglys, nenoriu, kad sėdėtų gatvėje, prasidėtų su kiemo kompanija, tačiau vietų, kur jis galėtų su bendraamžiais nueiti ir turiningai praleistų laisvalaikį nėra – nei kino teatro, nei boulingo, nei jaukios interneto kavinės su bibliotekėle. Galbūt kas nors ryžtųsi Prienuose pradėti tokį socialinį verslą?“
Neretai turgeliuose ir mugėse sutinkama mama Inga sako, kad jos tikslas – ne parduoti nereikalingus daiktus, bet nuo mažens ugdyti dukros verslumo įgūdžius. Tiesa, mūsų krašte rengiamuose turgeliuose ji pasigenda ir pardavėjų, ir pirkėjų aktyvumo, juos reikia raginti ir kviesti. Bet, pasak pašnekovės, jei „akmenį“ judinsi, tai jis ir išsijudins…
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Bendruomenės. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *