Tuberkuliozė – sena, bet neįveikta liga

Tuberkuliozė – viena seniausiai žinomų infekcinių ligų. XVI – XIX a. ji vadinta „didžiuoju baltuoju maru“, kurios „sąskaitoje“ apie 20 proc. ankstyvų mirčių šiame laikotarpyje. Apie ligos gydymą buvo mažai žinoma iki bakterijos atradimo XIX a. pabaigoje ir antibiotikų atsiradimo XX a. pradžioje. Pasaulyje gydymo dėka 2000-2014 metais išgelbėta apie 43 mln. užsikrėtusiųjų tuberkulioze žmonių gyvybių, tačiau kasmet nuo šios ligos miršta apie 1,5 mln. žmonių. Lietuvoje sergamumas tuberkulioze – vienas didžiausių Europos Sąjungoje.

Tuberkuliozė (toliau – TB) – lašiniu būdu per orą plintanti infekcinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra žmogus, sergantis atvira plaučių TB forma. Tuberkuliozės mikobakterijos patenka į orą, kai atvira plaučių TB sergantis žmogus kalba, kosi ar čiaudi. Ligos sukėlėjai ore gali išlikti kelias valandas. Žmogus, įkvėpęs ligos sukėlėjų, gali užsikrėsti. Dauguma žmonių yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis (Lietuvoje – galimai apie 80 proc., pasaulyje –apie 1/3 gyventojų), tačiau tik dalis užsikrėtusių (apie 5-10 proc.) suserga tuberkulioze. Dažniausiai infekcijai pasiduoda nusilpęs organizmas. Netinkama mityba, pervargimas, neigiamos emocijos, alkoholio vartojimas, rūkymas, prasta asmens ir aplinkos higiena – tai veiksniai, mažinantys žmogaus atsparumą ir keliantys grėsmę ligos atsiradimui. Dėl nepilnai susiformavusio imuniteto tuberkuliozės infekcija ypač grėsminga neskiepytiems BCG vakcina (BCG-bacillus Calmette-Guerin) naujagimiams bei kūdikiams ir vaikams iki 5 metų.

            Įprasta manyti, kad tuberkuliozė – benamių, narkotikus, alkoholį vartojančių ar kitų marginalinių visuomenės grupių narių liga. Tačiau ja užsikrėsti ir susirgti gali bet kuris asmuo, artimai ir ilgą laiką bendravęs su sergančiuoju atvira plaučių TB forma bei turintis silpną imunitetą. Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse pernai užregistruota 14  naujų TB atvejų, iš jų 12 Prienų rajono ir 2 Birštono sav. gyventojai. Pagal lytį 71 proc. susirgusiųjų sudarė vyrai. Daugiausiai (29 proc.) sergančiųjų – 70-79 m. amžiaus grupėje, jauniausiam – 17 m., vyriausiam – 84 m.  2015 m. Prienų rajone bendras TB sukėlėjus išskiriančių/sergančių ligonių skaičius buvo 37 asmenys, iš jų 33 Prienų rajono ir 4 Birštono savivaldybių gyventojai.

            2015 m. vaikų skiepijimo apimtys pagal Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių BCG vakcina (BCG-bacillus Calmette-Guerin)  (iki 1 m.)  Prienų rajone sudarė 98 proc., Birštono m. savivaldybėje – 100 proc.

            Siekiant užtikrinti efektyvią tuberkuliozės profilaktiką ir kontrolę, mažinti tuberkuliozės plitimą bei kuo anksčiau išaiškinti užsikrėtusių, ypač vaikų skaičių, ir pradėti gydymą, kasmet valstybės lėšomis turi būti atliekamas tuberkulino mėginys 7 metų amžiaus ir vaikams, priklausantiems rizikos grupėms (dažnai sergantiems kvėpavimo takų ligomis, iš socialinės rizikos šeimų). Prienų rajone tuberkulino mėginių minėtose vaikų grupėse buvo atlikta 38 proc.,  Birštono savivaldybėje – 51 proc. Iš 10 minėtose administracinėse teritorijose esančių asmens sveikatos priežiūros įstaigų, tuberkulino mėginiai buvo atliekami 7-iose. Šiuo mėginiu buvo patikrintas 251 vaikas, teigiamas tuberkulino mėginys buvo nustatytas 29 vaikams.  26 vaikai konsultacijai buvo nusiųsti pas specialistą, tačiau tuberkuliozės diagnozė nebuvo patvirtinta.

Sergančiųjų TB gydymas susideda iš dviejų etapų: stacionarinio ir ambulatorinio gydymo. Intensyvus gydymas (apie 4 mėn.) vyksta stacionare, vėliau – tęsiamas ambulatoriškai. Atsisakius gydytis, savivaldybės gydytojo sudarytos komisijos sprendimu, ligoniui galima taikyti būtinąjį hospitalizavimą.

Tuberkuliozės profilaktika

 • Pagal Lietuvos Respublikoje galiojantį Vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių nuo tuberkuliozės visi naujagimiai (2-3 parų laike) skiepijami BCG vakcina (BCG-bacillus Calmette-Guerin).
 • Sėkmingas sergančiųjų išaiškinimas – ankstyva ir greita tuberkuliozės diagnostika:
  • Kasmet, teisės aktų nustatyta tvarka, profilaktiškai tikrinami 7 m. amžiaus ir rizikos grupėms priklausantys vaikai, atliekant tuberkulino mėginius.
  • Kasmet, teisės aktų nustatyta tvarka, darbuotojai, dirbantys darbą, susijusį su sveikatos priežiūra, vaikų ugdymu, paslaugomis gyventojams ir kt., privalo prieš pradėdami dirbti ir vėliau pasitikrinti sveikatą, ar neserga
 • Sergantis atvira plaučių tuberkulioze asmuo turi griežtai laikytis gydytojų nurodymų:
  • naudoti chirurgines kaukes, kad kuo mažiau užkrečiamų aerozolių patektų į aplinką;
  • laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo;
  • bendrauti su aplinkiniais ne mažesniu kaip 1 m. atstumu.
 • Stacionaruose, kuriuose gydomi atvira plaučių tuberkulioze sergantys asmenys, lankytojams, kaip ir darbuotojams, rekomenduojama pagal instrukcijas naudoti respiratorius (FFP2 arba FFP3).
 • Didelės rizikos zonose (gydymo įstaigose atvira plaučių tuberkulioze sergantiems pacientams ir įtariamiems šios ligos atvejams skirtose palatose, apžiūros patalpose, patalpose, kur renkasi pacientai, tualetuose ir rūkomuosiuose, laukiamuosiuose, bronchoskopijos patalpose, skreplių surinkimo patalpose (kamerose), skrodimo patalpose, laboratorijų patalpose; benamių prieglaudose ir kt.) rekomenduotina palubėje įrengti UV lempas su gaubtu.
 • Tinkamas pacientų srautų valdymas gydymo įstaigose.
 • Tinkamas patalpų vėdinimas (natūrali ir/ar įrengta mechaninė ventiliacija) bei paviršių valymas drėgnu būdu.
 • Imuninės sistemos stiprinimas: gerai ir sveikai maitintis, laikytis tinkamo darbo ir poilsio režimo, vengti žalingų įpročių, dažniau būti gryname ore bei didinti fizinį aktyvumą.
 • Pacientų socialinių bei jų, ir su ligoniu kontaktavusių asmenų psichologinių problemų sprendimas.

Vilija Matulevičienė, Kauno visuomenės sveikatos centro Prienų skyriaus vyresnioji specialistė, tel. (8 319) 51169.

Rubrikoje Sveikata ir socialinė apsauga. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *