Policijai keliamas uždavinys dirbti efektyviau ir taupiau

DSC_9923

Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Česlovas Mulma ir Prienų rajono komisariato viršininkas Dainius Janavičius.

Vasario 4 dieną vykusiame Alytaus apskrities VPK Prienų rajono policijos komisariato 2015 metų veiklos ataskaitiniame susirinkime, dalyvaujant savivaldybės vadovams, seniūnams, žiniasklaidos ir visuomenės atstovams, komisariato viršininkas Dainius Janavičius apžvelgė nusikalstamų veikų tendencijas rajone.
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Česlovas Mulma supažindino su pagrindiniais policijos veiklos prioritetais ir laukiančiais pertvarkymais, Alytaus miesto ir rajono policijos komisariato darbuotojų profesinės sąjungos atstovas Stasys Baležentis paskatino diskusiją apie būtinybę užtikrinti geresnes pareigūnų darbo sąlygas, garantuoti jiems deramą atlygį, tobulinti teisinę bazę, pasirūpinti pareigūnų, išėjusių į pensiją, tolimesne integracija.
Prienų rajono savivaldybės meras Alvydas Vaicekauskas ir vicemeras Algis Marcinkevičius padėkojo komisariato darbuotojams už tarpusavio supratimą, darbą savivaldybės komisijose ir bendradarbavimą, palinkėjo dėti visas pastangas, kad būtų ištiriami rezonansiniai nusikaltimai. Alytaus apylinkės prokuratūros vyr. prokuroro pavaduotojas Rolandas Juškevičius pasidžiaugė tinkamu policijos komisariato darbuotojų požiūriu, gerai organizuotu darbu, tyrėjų atsakomybe. Tai lėmė kai kurių ikiteisminių tyrimų trukmę: kai kurie iš jų buvo ištirti per vieną dieną. Pasikeista nuomonėmis apie tai, kokių permainų – laukiamų ar nepageidaujamų – į policijos tarnybos gyvenimą įneš vis dar vykstanti reorganizacija.

Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūros vyr. prokuroro pavaduotojas R.Juškevičius.

Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūros vyr. prokuroro pavaduotojas R.Juškevičius.

Apklausų duomenimis, Alytaus apskrities policija atgauna visuomenės pasitikėjimą, pareigūnais pasitiki 68 proc. gyventojų, ir šie rodikliai rodo gana aukštą policijos, savivaldybių ir prižiūrimos teritorijos gyventojų bendradarbiavimo kokybę bei pareigūnų profesionalumą.
D.Janavičiaus nuomone, policijos komisariato pareigūnų darbas, užtikrinant viešąją tvarką ir visuomenės saugumą, taikant prevencines priemones bei ištiriant teisės pažeidimus, tapo efektyvesnis.
Pernai užregistruota 9 sunkūs ir labai sunkūs nusikaltimai, ištirta 12. Prie to prisidėjo ir Alytaus apskrities VPK specializuoti kriminalinės policijos padaliniai.
Deja, kaip pastebėjo viršininkas, eismas mūsų keliuose dar nėra saugus. 2015 metais keliuose išaiškinti 2655 kelių eismo taisyklių pažeidėjai, kurie nepasirinko saugaus greičio, nevykdė reikalavimo duoti kelią, ignoravo kelio ženklus, viršijo greitį, vairavo apsvaigę ir t.t.
Ir pernai, ir užpernai savivaldybės keliuose žuvo po tris žmones, sužeistųjų skaičius sumažėjo nuo 42 iki 38. Drausminant eismo taisyklių pažeidėjus, paskirta baudų už 51 tūkst. eurų, teismo sprendimu konfiskuotos 33 transporto priemonės. Nepaisant griežtų nuobaudų, organizuotų 82 centralizuotų saugaus eismo akcijų, išplatintų pranešimų,  vairuotojų kultūra ir sąmoningumas negerėja. Žymiai išaugo vairavusių neblaivių, neturinčių teisės vairuoti eismo dalyvių skaičius, išlieka tendencija viršyti greitį.
D.Janavičius konstatavo, kad nusikalstamumui rajone mažėjant  nusikalstamų veikų skaičius 100 tūkst. gyventojų išlieka didžiausias Alytaus apskrityje.
Pernai komisariate užregistruoti 5794 pranešimai apie nusikalstamas veikas, ištirta 1864 gyventojų prašymų, skundų, pareiškimų. Prienų rajono policijos pareigūnai daugiausia kartų, palyginti  su kitais AVPK struktūriniais policijos komisariatais, skubėjo padėti gyventojams, prašantiems pagalbos.  Buvo atvejų, kai informacija  nepasitvirtino ir  policijos pajėgos reagavo be reikalo. Nustačius melagingo iškvietimo faktą per praeitus metus teismas nubaudė 52 tokius pranešėjus.
DSCF4480Kriminogeninę situaciją savivaldybėje lemia ekonominės, socialinės priežastys bei rajono geografinė padėtis. Savivaldybės teritoriją kerta magistraliniai valstybinės reikšmės keliai, o tai, anot D.Janavičiaus, palieka kelias atsitraukimo alternatyvas nusikalstamo pasaulio atstovams iš Kauno ir kitų didžiųjų aplinkinių miestų.
Daugiausia nusikalstamų veikų registruojama Prienų mieste, Veiverių ir Jiezno seniūnijose. Veiverių seniūnijos teritorijoje, kur įsikūrusios 16 sodų bendrijų (jose per 6000 sodo namelių) kyla papildomų iššūkių: šaltuoju metų laiku sudėtinga užtikrinti gyventojų turto saugumą, o vasarą – sukontroliuoti nepažįstamų, nusikalsti linkusių asmenų judėjimą.
Prienų r. PK viršininkas pasidžiaugė, kad Prienų rajone prigyja policijos iniciatyva suburti toje pačioje teritorijoje gyvenančius asmenis į saugios kaimynystės grupes, rajone jų veikia 27, iš jų 8 – Veiverių seniūnijoje. Komisariato vadovas pagyrė Stakliškių seniūnijos gyventojus, kurie pernai sukūrė 4 saugios kaimynystės grupes, kad geriau apsaugotų patys save ir savo turtą. Pareigūnai į pagalbą pasitelkia ir policijos rėmėjus.
D.Janavičiaus teigimu, nusikaltėliai taip pat organizuojasi ir  tobulėja. Nusikalstamos veikos yra iš anksto kruopščiai planuojamos ir tampa vis pavojingesnės visuomenei, o  nusikaltimams daryti naudojamos pačios naujausios technologijos.
D.Janavičiaus teigimu, pareigūnai pernai organizavo 110 susitikimų su gyventojais prevencijos ir visuomenės saugumo užtikrinimo, turto apsaugos klausimais. Nors pareigūnai kiekvienąkart į tai atkreipia gyventojų dėmesį, negaili patarimų, pristato naujus nusikaltimo padarymo būdus elektroninėje erdvėje, platina pranešimus viešojoje erdvėje, apgautų ir apvogtų žmonių vis dar pasitaiko.
Pareigūnai stebi 46 vietas, kuriose gali būti slepiamos transporto priemonės, laikomos kontrabandinės prekės. Siekiant sustabdyti akcizinių prekių apyvartą, buvo organizuoti 92 reidai, pradėta 12 ikiteisminių tyrimų, surašyti 155 administracinės teisės pažeidimų protokolai.
– Kaip matote, šiai sričiai buvo skiriamas labai didelis dėmesys ir pajėgos, tačiau tokią šalies ekonomiką ir kitas vertybes griaunančią neteisėtą veiklą, iš kurios lobsta kontrabandininkai, toleruoja nemaža dalis mūsų rajono gyventojų ir šioje srityje pagalbininkų iš visuomenės mes nelabai sulaukiame, – apgailestavo Prienų r. PK viršininkas.
Vagysčių skaičius per 2015 metus sumažėjo beveik 60 proc., mažėjo sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, nusikalstamų veikų viešose vietose, sukčiavimų, pagrobta perpus mažiau automobilių. Pernai nužudymų registruotas vienas, tačiau nerimą kelia smurto artimoje aplinkoje apraiškos – jų užfiksuota daugiausia apskrityje (95 atvejai).
Pareigūnai surado ir gyventojams sugrąžino arba asmenys savanoriškai atlygino daugiau nei pusę pasisavinto turto. Surasti devyni  asmenys, dingę be žinios.
– Paradoksalu, bet nuo 2007 metų pareigūnų skaičiui komisariate sumažėjus perpus, nusikalstamų veikų ištiriama žymiai daugiau. Tai rodo, kad nuolat besikeičianti policija yra teisingame kelyje ir ne visada pareigūnų skaičius lemia rezultatus, – teigė Prienų rajono PK viršininkas. Jis pabrėžė komandinio darbo kartu su kriminalinės policijos pareigūnais ir prokuratūros darbuotojais svarbą, operatyviai nustatant ir ištiriant nusikalstamas veikas, pritaikant sankcijas nusikaltusiam asmeniui.
Prienų rajono PK viršininkas D.Janavičius padėkojo Prienų rajono savivaldybės vadovams už deramą požiūrį į policijos atliekamą misiją, palaikymą ir bendradarbiavimą, taip pat ir vykdant tęstinę prevencinę Viešosios tvarkos užtikrinimo bei nusikalstamumo prevencijos programą, kuriai Prienų rajono savivaldybė skyrė 2 896 Eur.
Šios programos lėšomis buvo finansuojamos viešosios tvarkos palaikymo priemonės vykusių švenčių metu,  susitikimai, prevencinė veikla, paskaitos, renginiai mokymo įstaigose, išvykos. Metų pabaigoje pareigūnai aplankė ir 10 vienišų senelių iš kiekvienos seniūnijos, 400 kartų lankėsi socialinės rizikos šeimose.
Komisariato vadovas neslėpė, kad  praeiti metai kolektyvui nebuvo lengvi. Tačiau, anot jo,  automobiliai tarnybai paruošti, kuro ir kiti logistiniai poreikiai patenkinami, įrengtos ir kompiuterizuotos darbo vietos, komisariate ir jo teritorijoje įrengta moderni apsaugos bei kontrolės sistema, visą parą trys ekipažai pasiruošę skubėti  į pagalbą ar reaguoti į teisės pažeidimus. Migracijos padalinys iš nuomojamų, nepatogiai išdėstytų patalpų vėl perkeltas į Policijos komisariato pastatą. Panaikinus organizacinę grupę, buvo sustiprintos Prevencijos poskyrio pareigūnų gretos, išaugo bendruomenės pareigūnų vaidmuo. Nuo sausio įgyvendinama kriminalinės policijos reforma leido dar optimaliau ir efektyviau kovoti su nusikalstamumu.
D.Janavičius nuoširdžiai padėkojo vadovaujamam kolektyvui už tai, kad  socialinės įtampos, įstatymų kaitos, reformų laikotarpiu sugebėjo įvykdyti pagrindinius policijos uždavinius ir linkėjo, nepaisant nelengvos kasdienybės, pateisinti visuomenės lūkesčius.
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Č.Mulma  teigė, kad  policijos tarnyba susiduria  su nemenkais iššūkiais, vienas iš jų – lėšų stygius. Todėl siekiant jų sutaupyti pačios sistemos viduje, bus mažinami administraciniai kaštai, kai kurias funkcijas (personalo valdymas, buhalterija) centralizuojant apskrityje, efektyviau naudojamas ir kontroliuojamas transportas, mažinamos išlaidos programinei įrangai ir spausdinimui.
Č.Mulmos nuomone, šie sprendimai būtini, siekiant,  kad pareigūnams būtų mokamas atlyginimas, užtikrinantis jiems ir jų šeimoms  orias gyvenimo ir poilsio sąlygas, kad į kovą su pažeidėjais policininkai stotų ne plikomis rankomis, o aprūpinti  reikiamomis asmeninės apsaugos, ryšio, sulaikymo priemonėmis, ginkluote, amunicija ir kt.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Teisėsauga. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *