Tendencija: šilumos kaina mažėja

Taigi, Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai paskelbus, kad lapkričio mėnesį didžiausia šalyje šilumos kaina (8,39 Eur ct/kWh, pridėjus 9 proc. PVM – 9,15 Eur ct/kWh) paskaičiuota Prienų rajone, viešoje erdvėje pasirodė įvairių komentarų. Žmonės niekaip negali suprasti, kodėl pradėjus kūrenti biokuro katilinę, šilumos kaina neatpigo, kaip buvo žadėta. Kodėl taip atsitiko? Kokius žygius savivaldybė daro, kad gyventojams mokesčių našta sumažėtų?

Alvydas Vaicekauskas, Prienų rajono savivaldybės meras:
– Bendrovės „Prienų energija“, baigiant šilumos tiekimo veiklą Prienų rajone, šilumos kaina buvo 9,11 Eur ct/kWh. AB „Prienų šilumos tinklai“ šilumos kaina: nuo spalio 1 d. – 9,06 Eur ct/kWh; nuo lapkričio 1 d. – 8,39 Eur ct/kWh; nuo gruodžio 1 d. – 8,32 Eur ct/kWh (kainos nurodytos be PVM).
AB „Prienų šilumos tinklai“ Prienų rajono savivaldybei 2015-11-20 raštu Nr. 175 „Dėl bazinės šilumos ir karšto vandens kainos skaičiavimo projekto“ pateikė bazinės šilumos ir karšto vandens kainos skaičiavimo projektą (projektas lygiagrečiai pateiktas ir Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai – toliau Komisija). Komisija išnagrinės minėtą projektą ir nustatys bendrovei bazines šilumos kainų dedamąsias, atsižvelgusi į Savivaldybės pastabas. Iš pateikto projekto matome, kad apskaičiuota projekcinė šilumos kaina būtų 7,56 Eur ct/kWh (be PVM), tačiau galutinė kaina po Komisijos atlikto vertinimo gali šiek tiek keistis. Jeigu Komisija nustatys, kad Bendrovė šiuo pereinamuoju laikotarpiu, laikinai taikydama komisijos 2014-12-30 nutarimu Nr. O3-962 „Dėl uždarosios akcinės bendrovės „Prienų energija“ šilumos kainos dedamųjų vienašališko nustatymo“ nustatytas šilumos kainos dedamąsias, gavo per daug pajamų, nustatant bazines kainas, šilumos vartotojams permoka bus kompensuojama, mažinant šilumos kainą.
Gyventojai nori mažų kainų dabar, o kainų skaičiavimo mechanizmas inertiškas, todėl mūsų įmonės pateiktų bazinės šilumos kainos dedamųjų projekto tikrinimas gali užtrukti ir iki keturių mėnesių. Prienų atvejis neeilinis, todėl viliuosi, kad bazinė kaina bus nustatyta kuo greičiau, dar kitų metų pradžioje, dėl to asmeniškai kreipiausi ir į komisijos pirmininkę.
Manau, kad tai, kas jau padaryta – yra gera pradžia. Jeigu būtume delsę dar metus ir nenutraukę šilumos ūkio nuomos sutarties su nuomininku, nebūtų jokių garantijų dėl to, kokios būklės ir kada išnuomotas šilumos ūkis apskritai būtų grąžintas jo savininkui.
Dedame pastangas, kad sumažintume šilumos gamybos sąnaudas bei nuostolius visame šilumos ūkyje. Vykstant daugiabučių ir visuomeninių pastatų renovacijai, pasinaudosime proga atsisakyti nuostolingų šilumos trasų, brangesnę kuro rūšį pakeisti pigesne. Ruošiamasi, pasinaudojus ES struktūrinių fondų investicijomis, atnaujinti senas šilumos trasas, susidėvėjusius vamzdžius pakeisti naujais.
Kita vertus, labiau atšalus orams, biokuro katilinės pajėgumų neužteks ir teks užkurti katilinę, naudojančią dujas. Savivaldybės įmonė iš UAB „Prienų energija“ perėmusi  šilumos ūkį, prisiėmė ir prievolę pirkti gamtines dujas iš Suskystintųjų gamtinių dujų terminalo.  Siekiame sumažinti įsipareigojimų naštą, nes SGD terminalo dujos daug brangesnės, nei kitų dujų tiekėjų. Šiuo metu dėl to vyksta ginčai, Kainų ir energetikos kontrolės komisijoje buvome susitikę su Energetikos ministerijos ir UAB „Litgas“ atstovais, bandėme juos įtikinti, kad mums tokio dujų kiekio, koks buvo užsakytas, nereikės. Norime susiderėti dujų tiek, kad pakaktų Paprienės katilinei ir šildymo galios palaikymui šaltuoju metų laiku.
Taigi ne viskas priklauso nuo mūsų gerų norų. Savivaliauti negalime, reikia laikytis šilumos ūkį reglamentuojančių teisės aktų, įvairių procedūrų. Gyventojus prašyčiau būti pakantesniems, kol bus patvirtintos naujos bazinės šilumos kainų dedamosios, kurios turėtų būti tikrai mažesnės už esamas.

Rubrikoje Aktualijos. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *