Sergamumo gripu ir ŪVKTI apžvalga Prienų rajono ir Birštono savivaldybėse

Gripo sezonas kasmet skaičiuojamas nuo 40 – osios kalendorinės metų savaitės iki 20 – osios kitų metų savaitės imtinai. 2014-2015 m. gripo sezonas prasidėjo 2014 m. rugsėjo 29 d. ir baigėsi šių metų gegužės 17 d. Gripo sezono metu labai padaugėja sergamumo gripu ir kitomis peršalimo ligomis atvejų, todėl svarbu žinoti situaciją, kad būtų galima laiku imtis atsargumo priemonių.

 Vadovaujantis sveikatos apsaugos ministro įsakyme „Dėl gripo ir ūminių viršutinių kvėpavimo takų infekcijų epidemiologinės priežiūros taisyklių patvirtinimo“ nurodyta tvarka, Kauno visuomenės sveikatos centro Prienų skyrius kiekvieną savaitę gauna informaciją iš 12 gydymo įstaigų bei jų padalinių, esančių Prienų rajone ir 1 – Birštono savivaldybėje, apie sergamumą gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (toliau – ŪVKTI). Kiekvieną pirmadienį yra skaičiuojamas savaitinis sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis 10000 gyventojų.

Šio gripo sezono metu Prienų r. savivaldybėje buvo užregistruota 5183 ŪVKTI ir 321 gripo atvejis, Birštono sav. – 427 ŪVKTI bei gripo 2 atvejai. Didžiausią dalį sirgusiųjų ŪVKTI sudarė vaikai (47 proc. Birštono ir 67 proc. – Prienų r. sav.), tačiau gripu dažniau sirgo suaugusieji – 54 proc. Dėl sunkių ŪVKTI atvejų buvo hospitalizuoti buvo 29 asmenys, o dėl sunkių gripo atvejų – 22.

Gripo epidemija skelbiama, kai sergamumo gripu ir ŪVKTI rodiklis didesnis kaip 100 susirgusiųjų 10 tūkstančių gyventojų per savaitę, taip pat atsižvelgiama į gripo atvejų dalį. Prienų rajone gripo epidemija buvo paskelbta nuo 2015 m. vasario mėn. 09 iki kovo mėn. 1 d. ir truko 21 d. Aukščiausias sergamumo rodiklis Prienų r. sav. buvo 181,26 (7 –ąją š. m. savaitę – vasario 09 – 15 d.). Gripo epidemija labiausiai palietė Prienų miestą, čia visose bendrojo lavinimo mokyklose buvo sustabdytas mokymosi procesas.

Kaip ir kiekvienais metais, taip ir šį sezoną, gyventojai buvo skiepijami ir valstybės finansuojama (asmenys vyresni nei 65 m., asmenys sergantys lėtinėmis ligomis bei kiti asmenys, priskiriami rizikos grupėms), ir mokama gripo vakcina. Iš viso 2014 – 2015 m. sezono metu buvo paskiepyta 1694 asmenys (iš jų nemokama vakcina – 1604) Prienų r. ir 89 asmenys (iš jų nemokama vakcina – 57) Birštono sav.

Prienų r. sav. esančios gydymo įstaigos sunaudojo visą valstybės lėšomis nupirktą gripo vakciną, tačiau Birštono PSPC liko nepanaudotos 38 vakcinos dozės.

Analizuojant šių metų sergamumo gripu tarp suaugusiųjų duomenis, stebima, kad daugiausia sergančiųjų yra 18 – 55 metų amžiaus grupėje (83 proc.), tačiau didžiausią dalį tarp pasiskiepijusių sudaro vyresni bei 65 m. amžiaus asmenys (52 proc.).

Nors šis gripo sezonas jau baigėsi, neilgai trukus sulauksime ir naujo 2015 – 2016 m. gripo sezono pradžios. Skiepytis reikia kasmet, nes gripo virusai nuolat mutuoja. Vakcinoje nėra gyvo gripo viruso, todėl ji net teoriškai negalėtų sukelti gripo ar į jį panašių simptomų. Skiepas yra saugus ir nėščioms moterims. Vakcina nuo gripo apsaugo ne tik nėščiąją, bet ir jos kūdikį iki 6 mėnesių amžiaus.

Skiepai yra pagrindinė gripo profilaktikos priemonė, todėl visus norinčius išvengti sunkių gripo formų, bei jo sukeliamų komplikacijų, kviečiame laiku pasiskiepyti.

Vilija Matulevičienė

Kauno visuomenės sveikatos centro Prienų skyriaus vyresnioji specialistė

Rubrikoje Sveikata ir socialinė apsauga. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *