Teatro mėgėjus į Šaltupį traukia menui svetinga aplinka

Labai greitai prabėgo dar vieneri naujas kūrybines mintis subrandinę metai, ir, alyvoms žydint, „Šaltupio“ kaimo turizmo sodybos šeimininkai Gintarė ir Raimundas Puišiai vėl plačiai atvėrė klojimo duris šalies mėgėjų ir bendruomenių teatrų aktoriams. Gegužės 16 dieną šių meną mylinčių verslininkų sodyboje buvo surengtas jau septintasis mėgėjų teatro festivalis „Šaltupis 2015“.

N.Ūtos mėgėjų teatro aktoriai ir režisierė A.Lukjančiuk su festivalio organizatoriumi R.Puišiu bei Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vedėju R.Šiugždiniu.

N.Ūtos mėgėjų teatro aktoriai ir režisierė A.Lukjančiuk su festivalio organizatoriumi R.Puišiu bei Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vedėju R.Šiugždiniu.

Festivalyje savo spektaklius pristatė Prienų, Kauno ir Tauragės rajonų aktoriai. Beje, su malonumu jau ne pirmą kartą atvykstantys į festivalį, nes būtent jame susirado bičiulių ir užsimezgė ilgalaikes pažintis. Todėl ir šių metų festivalyje daug kas buvo tradiciška – pažįstami aktorių, režisierių, žiūrovų veidai, renginio struktūra, jo programą sujungianti teatro, fotografijos ir muzikos dermė, tačiau kai kas ir netikėta… Pavyzdžiui, išgirsti po kaimo klojimo stogu solidžiai skambantį W. A.Mocarto styginių kvartetą Nr.3 ir Kauno J.Naujalio muzikos mokyklos jauniesiems muzikantams pritariančius varnėnų jauniklius. Taip pat susitikti vieną ryškiausių asmenybių fotografijos meno pasaulyje – fotografą Aleksandrą Macijauską, gegužės 16 dieną švenčiantį 77 metų jubiliejų, pasiklausyti šio spalvingo ir sąmojingo žmogaus pastebėjimų apie nueitą kūrybos kelią.

A.Macijausko darbai buvo rodomi įvairių pasaulio šalių salonuose, galerijose, parodose, pelnė pripažinimą konkursuose, buvo įtraukti į fotografijos istorijos veikalus, tačiau šio žanro metras nepasididžiavo ir gero bičiulio R.Puišio prašymu klojimo teatro erdvėje pristatė savo fotografijas socialine tematika, savaip interpretuotas karikatūristo Andriaus Deltuvos. Bendrai šių žinomų žmonių parodai „Humoras“, kuri paskiausiai buvo eksponuota Prancūzijos Arlio mieste, būdingas ironiškas žvilgsnis į kasdienes situacijas.

Meno mecenatas, fotomenininkas, verslininkas R.Puišys, sveikindamas fotografijos metrą Aleksandrą Macijauską su gimtadieniu, dėkojo jam už pastūmėjimą į meninės fotografijos sritį, profesionalius patarimus ir bičiulystę.

Meno mecenatas, fotomenininkas, verslininkas R.Puišys, sveikindamas fotografijos metrą Aleksandrą Macijauską su gimtadieniu, dėkojo jam už pastūmėjimą į meninės fotografijos sritį, profesionalius patarimus ir bičiulystę.

A.Macijauskas sakė šią parodą pradėjęs šūkiu: „Pasaulis išliko todėl, kad juokėsi“. Jo teigimu, Lietuvos fotografams humoras nesvetimas. Pirmoji humoristinių nuotraukų paroda buvo atidaryta dar 1973-iaisiais tuomečiame Kapsuke (dabartinė Marijampolė). Šios tradicinės parodos laureatais yra tapę ir fotomenininkas Aleksandras Macijauskas, ir „Šluotos“ žurnalo karikatūristas Andrius Deltuva. „Jeigu jūs apžiūrėsit parodą, prisiminsit bent vieną darbelį ir nusišypsosit, būsiu laimingas,“ – kuklinosi garsus fotomenininkas, kuriam praeityje yra tekę nuo scenos nusinešti ir patį sunkiausią laimėtą pagrindinį prizą, tai buvęs 100 kg cukraus maišas.

A.Macijauskas vylėsi, kad tradicija rengti jumoristinių fotografijų parodas bus atgaivinta, kaip sakė, tai labiausiai priklauso nuo to, ar pasiseks surasti tokių kultūros puoselėtojų, altruistiškai nusiteikusių meno mecenatų, kaip R.Puišys.

Jis gerai įvertino Raimundo Puišio ir jo žmonos Gintarės iniciatyvą skatinti mėgėjų teatro judėjimą. A.Macijauskas jaunystėje ir pats vaidino, prisimindamas malonias akimirkas jis pasisiūlė priimamas į kurį nors teatrą epizodiniam vaidmeniui.

Festivalio „Šaltupis“ programą ir atvykusius kolektyvus pristatęs vienas iš jo krikštatėvių tauragiškis režisierius Sigitas Kancevyčius pasidžiaugė renginio tęstumu. Prienų rajono savivaldybės Kultūros, sporto ir jaunimo skyriaus vedėjas Rimantas Šiugždinis pasveikino festivalio, turinčio šiltą ir savitą aurą, rengėjus ir dalyvius, linkėdamas prasmingai praleisto laiko, malonaus bendravimo ir teigiamų emocijų.

Festivalyje buvo šiltai sutikti Garliavos Adomo Mitkaus pagrindinės mokyklos jaunieji aktoriai, suvaidinę spektakliuką liaudiškais motyvais „Apie Šurytę“. Nuo antrojo festivalio į Šaltupį atvykstantys N.Ūtos laisvalaikio salės aktoriai, vadovaujami Anelės Lukjančiuk, pristatė naują Galinos Popierienės kūrinio „Mano laidotuvės“ interpretaciją. Pernai susikūręs, ko gero, vienintelis toks Lietuvoje Batakių bibliotekos skaitytojų teatras pralinksmino žiūrovus „Lietuviška komedija“, pastatyta pagal J.Grušą. Jiezno kultūros ir laisvalaikio centro aktoriai (režisierė Angelė Jaruševičienė) įtikimai suvaidino žmogiškąsias ydas pašiepiantį J.Židanavičiaus kūrinį „Moterims neišsimeluosi“. Baltrušaičių bendruomenės ir Taurų mėgėjų teatrų (režisierius S.Kancevyčius) aktoriai apsijungė dramatiško turinio egzistenciniam spektakliui „Ir mirtis nebus nugalėta“ (pagal poeto Algimanto Mackaus kūrybą).

Pertraukos metu koncertavo Rokų laisvalaikio salės lietuviškos muzikos ir dainos ansamblis, vadovaujamas E.Gumuliausko.

Festivalio uždaryme mėgėjų teatro kolektyvai buvo apdovanoti Prienų rajono savivaldybės padėkomis ir menininkės A.Deltuvienės specialiai šiai šventei sukurtais prizais. Festivalio rengėjus ir dalyvius pasveikino meras A.Vaicekauskas su žmona Audrone.

Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Kultūros kryžkelė. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *