Olandų filantropas savo žinias ir patirtį perduoda gimnazistams

Gyvenime labai svarbu bendrauti, būti visuomeniškam ir dalintis su kitais. Būtent šia nuostata vadovaujasi Olandijos Montfoorto miesto gyventojas Fons Joosten, nuo 1998 metų kasmet kelioms dienoms ar savaitei atvykstantis į Prienų „Žiburio“ gimnaziją.

DSC_5828

Kovo 16 – 20 dienomis „Žiburio“ rėmėjas ir bičiulis vėl viešėjo gimnazijoje, kur vyresniųjų klasių mokiniams skaitė paskaitas įvairiomis temomis – apie bendravimo, mokymosi visą gyvenimą reikšmę, terorizmo ir smurto apraiškas, keliavimo meną bei kartų skirtumus. Padiskutuoti su jaunimu, praplėsti jų akiratį informacija, papildančia vadovėlių žinias, jo paprašė anglų kalbos mokytojai.
Anglų kalbos mokytojos Jūratės Grybauskienės teigimu, olandų intelektualo paskaitos skatina į dėstomus dalykus pažvelgti per Vakarų konteksto prizmę, daugelį visuomeninių procesų vertinti žmogaus, užaugusio kitokioje kultūrinėje aplinkoje, akimis.
Rėmėjas ir filantropas Fons Joosten Prienuose lankosi jau 29 kartą. Pirmąjį draugystės su gimnazijos bendruomene dešimtmetį Olandijos pilietis nemažai prisidėjo prie gimnazijos aplinkos gerinimo. Fons ir Marjolijn Joosten šeimos iniciatyva sukurtas fondas „Žiburio“ draugai“ Olandijoje ir kitose šalyse rinko aukas, baldus, kompiuterinę ir medicininę įrangą, įvairų inventorių, kuriuos gabeno į Prienus. Buvo remiamos ne tik rajono švietimo, bet ir sveikatos priežiūros įstaigos. Fondo surasti rėmėjai prisidėjo prie gimnazijos skaityklos ir bendrabučio remonto.
Renovavus „Žiburio“ gimnaziją ir sumažėjus materialinės paramos poreikiui, aktyvusis Fons Joosten atrado naują amplua. Išėjęs į užtarnautą poilsį, jis atsidėjo visuomeninei veiklai, savišvietai ir edukacinei veiklai. Per 50 metų savo namuose jis sukaupė turtingą biblioteką, kurioje gausu knygų apie geografiją, istoriją, filosofiją, religiją. Fons tyrinėja religijos istoriją, skaito paskaitas tuo besidomintiems savo gimtajame mieste, skelbia straipsnius šia tema vietos laikraščiuose, dalyvauja labdaringoje veikloje.
– Jaunystėje labai norėjau tapti geografijos ar istorijos mokytoju, tačiau gyvenimas pasisuko kitaip – pasirinkau kompiuterininko – programuotojo specialybę. Nutrūkus darbinei veiklai, galiu atsidėti tikrajam savo pašaukimui – edukacijai. Tai yra nemažas iššūkis man, nes neturiu atitinkamos pedagoginės kvalifikacijos ar diplomo. Kai manęs paprašo kalbėti kokia nors tema, suprantu, kad patirties nepakanka, turiu gerai pasiruošti paskaitai, o tai verčia mane mokytis ir tobulėti. Ruošdamasis paskaitoms aš daug skaitau, analizuoju ir apibendrinu dominančią informaciją, ieškau geriausio būdo, kaip medžiagą mokiniams perteikti aiškiai ir suprantamai, paskatinti juos mąstyti ir į reiškinių prigimtį pažvelgti plačiau, matant „visą horizontą, – sako Fons Joosten.
Pavyzdžiui, vieną iš nagrinėjamų globalių temų apie terorizmą, įvykius Ukrainoje ir Sirijoje jis susiejo su smurto apraiškomis visuomenėje ir kiekvieno žmogaus artimoje aplinkoje. Kuo labiau į ją gilinosi, tuo darėsi aiškiau, kad šie reiškiniai savo prigimtimi yra susiję.
Iš klausytojų reakcijos akivaizdu, kad svečio paskaitos informatyvios, vaizdingos, patrauklios.
– Man patiko F.Joosten paskaitos, įdomu buvo klausytis jo įžvalgų, patyrimų ir kelionių įspūdžių bei nuotykių. Sužinojau nemažai naujų dalykų apie keliones, kas slypi po tam tikrais ištartais žodžiais. Paskaitos sužavėjo savo subtilumu ir paprastumu, todėl paskatino įsigilinti į kai kurias temas, savaip interpretuoti ir sau prisitaikyti išdėstytas mintis, – po paskaitų kalbėjo gimnazistė Neda Pogoželskaitė.
-Šios paskaitos, mano nuomone, labai naudingos, nes ne tik sužinai daug naujų, įdomių dalykų, bet ir lavini savo anglų kalbos žinias, – pridūrė jos klasiokė Austėja Simanavičiūtė.
Fons Joosten patikino, kad „Žiburio“ gimnazijoje jis jaučiasi esąs laukiamas ir reikalingas. Jam labai smagu pasidalinti sukauptomis žiniomis su jaunimu, paskatinti jų susidomėjimą viena ar kita tema, vaizdingais pavyzdžiais sukelti jų juoką, prieštaravimus ar kitokią reakciją. Tiesa, per dieną perskaityti po kelias paskaitas anglų kalba jam, jau sulaukusiam 70 – ties metų, yra nemažas iššūkis.
Vis dėlto pačia mėgstamiausia tema – apie keliones, pasirinktus maršrutus ir keliavimo būdus jis gali kalbėti valandų valandas, remdamasis savo asmenine patirtimi ir kelionėse patirtais įspūdžiais. Kasmet po kelis kartus Fons Joosten išsiruošia į ilgesnes ar trumpesnes keliones po Europą, dažniausiai dviračiu. 2009 – aisiais, „Žiburio“ gimnazijos 90 metų jubiliejaus proga, F.Joosten iš gimtojo Montfoorto miesto dviračiu atmynė į Lietuvą, per dvi savaites įveikęs 2000 kilometrų atstumą. Pernai jis važiavo į Šiaurės Italiją, kur kopė į Alpes. O šiemet, automobiliu grįždamas namo iš Prienų, pakeliui jis planuoja aplankyti tuos Lenkijos miestus, kuriuose nebuvęs. Svarbiausius pažintinius objektus Fons apžiūrės, miesto gatvėmis nardydamas dviračiu, kuris kantriai laukia bagažinėje. Ši ekologiška transporto priemonė jam pravers ir keliaujant po Austrijos Alpes.
Vieną dieną Fons Joosten skaitė paskaitas ir Kruonio gimnazijoje, jis taip pat susitiko su „Žiburio“ gimnazijos bendrabučio gyventojais, apžiūrėjo Birštoną.
Dalė Lazauskienė

Rubrikoje Kultūros kryžkelė. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *