Šventė, suburianti jaunuosius kalbininkus

„Nieko dvasingesnio ir širdingesnio už kalbą tauta neturi.“ – E. M. Arntas

Kad namas saugiai ir ilgai stovėtų, jo pamatams visada reikia tvirtų ir kokybiškų medžiagų. Taip ir gimtajai kalbai – reikia stabilaus pagrindo jau vaikystėje. Kas jį formuoja – ŠEIMA, MOKYKLA, VISUOMENĖ? Turėtų formuoti, bet tenka pripažinti, kad šiandieninių tėvų ir vaikų pirštai vis dažniau chaotiškai bėgioja kompiuterio klaviatūros klavišais, ieškodami jau paruošto produkto – nebereikia mąstyti, kurti, svajoti. Viskas yra paruošta. Taip ir dingsta kūrybiškumas, rūpinimasis tautos ir netgi savo esybe. Dingsta atsakomybės jausmas. Gal dar laikas šį procesą sustabdyti ir padėti jaunam žmogui susigaudyti greičio ir informacinių technologijų epochoje, atsirinkti prioritetus?
2015 metų kovo 20 dieną į Prienų „Žiburio“ gimnaziją buvo susirinkęs būrys entuziastų, kuriems rūpi lietuvių kalbos likimas „skaitmeninio amžiaus“ virtualioje tikrovėje. Nuo 1999 metų mūsų gimnazijoje vyksta Kauno apskrities bendrojo lavinimo mokyklų ir gimnazijų jaunųjų kalbininkų tiriamųjų kalbos darbų ir esė kalbos temomis konkursas, skirtas J. Kazlauskui ir A. Lyberiui atminti. Tai tradicinis gimnazijos renginys. Jo tikslas – puoselėti lietuvių kalbos tradicijas, tirti ir vertinti lietuvių kalbos situaciją viešojoje erdvėje, ugdyti mokinių rašto ir kalbos kultūrą, kūrybiškumą, pagerbti iškilius kalbininkus: kalbininkas, baltistas, profesorius Jonas Kazlauskas – senosios „Žiburio“gimnazijos auklėtinis; leksikografas Antanas Lyberis – buvęs „Žiburio“ gimnazijos mokytojas ir direktorius. Šiemet rugpjūčio 1 d. Jonui Kazlauskui sukaktų 85 metai. Taigi mūsų šventė vyko garsaus jubiliejaus išvakarėse.
Idėja rengti kalbinių darbų konkursą kilo lietuvių kalbos mokytojai Marijai Vitkauskaitei. Idėją įgyvendinome. Turime bendraminčių- entuziastingų mokytojų ir gabių, veržlių mokinių. Į konkursą darbai atkeliaudavo iš įvairių Kauno apskrities bendrojo lavinimo mokyklų ir gimnazijų (mokyklų pavadinimai jau gali būti pasikeitę): Kauno rajono Čekiškės vidurinės mokyklos, Veršvų vidurinės mokyklos, Garliavos Jonučių gimnazijos, Kauno „Rasos“, „Aušros“, KTU gimnazijų, Kauno rajono Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos, Kėdainių J.Paukštelio gimnazijos, Jonavos Senamiesčio gimnazijos, Kauno „Žiburio“ vidurinės mokyklos, Kauno Petrašiūnų vidurinės mokyklos, Birštono gimnazijos, Prienų „Ąžuolo“progimnazijos ir iš kitų respublikos mokyklų. Konkurse yra dalyvavę moksleiviai iš Punsko ir Seinų. Savo nuolatiniu bendradarbiavimu mus džiugina Kauno rajono Rokų gimnazijos, Kauno „Aušros“, Kauno „Saulės“ gimnazijos jaunieji kalbininkai ir jų mokytojai. Konkurso laureatais yra tapę įvairių respublikos mokyklų mokiniai. Šiemet galime pasidžiaugti labai brandžiais kalbos tiriamaisiais darbais, kūrybiškai pateikta nuomone esė žanro tekstuose.
Labai džiugu, kad į šventę kiekvienais metais sutinka atvykti ir skaityti pranešimus vis kiti žymūs Lietuvos kalbininkai. Pranešimus jau skaitė J. Kazlausko premijos laureatė, jo mokinė, Klaipėdos universiteto profesorė, habilituota daktarė Audronė Kaukienė, Klaipėdos universiteto Baltistikos centro vyresnioji mokslo darbuotoja, humanitarinių mokslų daktarė Jūratė Sofija Laučiūtė, VU docentas Bonifacas Stundžia, docentas, VU Flologijos fakulteto dekanas Antanas Smetona, VU docentė Irena Smetonienė, rašytojas V. Bubnys, poetas Eugenijus Ališanka. Šiais metais mūsų svečias buvo VU docentas, Baltistikos katedros vedėjas Jurgis Pakerys.
Šventės metu prisiminėme žymiuosius kalbos puoselėtojus – Joną Kazlauską ir A. Lyberį, pasidžiaugėme mokinių darbais, jų užrašytu gražiu lietuvišku žodžiu, pasikalbėjome apie lietuvių kalbos problemas ir išsiskirstėme supratę, kad tapome daug gražesni ir tvirtesni. Lauksime kitų susitikimų.
Živilė Jurkšienė
„Žiburio“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė

Rubrikoje Kultūros kryžkelė. Bookmark the permalink.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *